סקר YPO Global Pulse: האמון העסקי באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד לרמות הנמוכות ביותר מזה שלוש שנים

הרשת הראשונה במעלה של מנהיגים עסקיים ומנכ"לים גלובליים, הודיעה שהאמון הכלכלי בקרב מנכ"לים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה המשיך לרדת ברבעון הראשון של השנה הזאת. מדד האמון YPO Global Pulse באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד זה הרבעון השישי ברציפות, ב-0.8 נקודות מ-60.8 ל-55.6, מתחת למדד האמון המשולב העולמי שהוא 58.3. רק פעם אחת בעבר בשבע שנותיו של הסקר הרבעוני האמון בקרב המנהיגים העסקיים באזור ירד לרמה הזאת, וזה היה ברבעון הרביעי של 2011 בשיא המשבר הכלכלי.

ערב הסעודית, שבה היה אובדן אמון דרמטי במחצית השנייה של 2015, עלתה שוב משמעותית ברבעון הראשון של השנה, טיפסה 14.1 נקודות ל-53.3, למרות שזה עדיין 15 נקודות מלאות מתחת לרמת האמון שהייתה לפי 18 חודשים. האמון באיחוד האמירויות נשאר קודר אחרי ירידה זה החודש השישי ברציפות, וירד 0.9 נקודות ל-46.4. בלבנון הייתה ירידה חדה באופטימיות, של 7.2 נקודות ל-46.4, ביטוי לתחזית כלכלית פסימית.

לעומת זאת, מצרים נהנתה מעלייה צנועה של 1.7 נקודות ל-59.2 וישראל נשארה באופן יציב בתחום האופטימי עם 62.3, כמעט ללא שינוי לעומת הרבעון הקודם.

"זה לא מפתיע שהמנהיגים העסקיים באזור ממשיכים להפגין חששות לגבי הקשיים הכלכליים שמשפיעים על מדינות רבות", אמר באסל חמווי, מנהל IFC, המזרח התיכון וצפון אפריקה וחבר בסניף הלבנט של YPO. "עם שילוב של התאוששות כלכלית גלובלית איטית, נפט זול ואי יציבות באזור, האמון הכלכלי באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה כנראה לא ישתפר בטווח הקצר. המנכ"לים יישארו כנראה זהירים במהלך 2016, ויעקבו מקרוב אחרי האינדיקטורים הכלכליים הגלובליים כדי לראות סימנים לשיפור והזדמנויות".

באופן כללי, תת-אזור מועצת המפרץ לשיתוף פעולה (GCC) של אזור המזרח התיכון וצפון אפריקה, שכולל את המדינות יצואניות הנפט החשובות בחריין, כוויית, עומאן, קטאר ערב הסעודית ואיחוד האמירויות, דיווח על עלייה של 6.3 נקודות באמון, אחרי צניחה מדאיגה באמון ב-18 החודשים הקודמים. האמון בקרב מדינות ה-GCC טיפס 6.3 נקודות לעומת הרבעון האחרון של 2015 ל-52.2, הודות לשיפור בתחזיות בכוויית, עומאן, קטאר וערב הסעודית. זה עדיין 18 נקודות מלאות מתחת לרמה של אוקטובר 2014, לפני שמחירי הנפט התחילו לצנוח, אבל עולה מכך שהגרוע ביותר כבר עבר.

ברמה העולמית, ברבעון הראשון של 2016, מדד האמון YPO Global Pulse המשולב נשאר יציב על 58.3, ביטוי לתחזית כלכלית אופטימית יחסית. האמון באפריקה עלה ב-2.2 נקודות לערך חיובי יחסית של 53.2 ואילו האמון בארצות הברית עלה ב-0.5 נקודות ל-59.6. הסנטימנט הכלכלי באסיה נשאר כמעט ללא שינוי, עלה ב-0.3 נקודות ל-60.0, ואילו האמון באיחוד האירופי טיפס 1.1 נקודות ל-61.6. באמריקה הלטינית, האמון ירד משמעותית ב-3.6 נקודות ל-50.8.

ממצאים חשובים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה

התנאים הכלכליים צפויים להישאר קשים. כשהם חושבים על התחזית לטווח הקצר, יותר משליש (34%) מהמנכ"לים צופים שהתנאים העסקיים והכלכליים יורעו בששת החודשים הבאים, ו-35% צופים שהסביבה הכלכלית תשתנה במעט או לא תשתנה. רק 31% חוזים שיפור.

ירידה באופטימיות במכירות, תעסוקה והשקעה קבועה. למרות שכל שלושת הרכיבים של מדד YPO Global Pulse (שעוקבים אחרי המכירות, התעסוקה וההשקעה הקבועה) ירדו ברבעון הראשון של 2016, המנכ"לים באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה עדיין אופטימיים יחסית לגבי הסיכויים של הארגון שלהם ב-2016.

מדד המכירות של YPO Global Pulse באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד ב-2.7 נקודות ל-61.1. יותר ממחצית (55%) מהמנכ"לים עדיין מצפים שיגדילו את ההכנסות ב-12 החודשים הבאים, לעומת רק 19% שחזו שהמכירות יקטנו ו-26% שציפו שהמחזור יישאר באותה הרמה.
מדד התעסוקה באזור ירד ב-2.0 נקודות ל-55.8. כמעט שליש (31%) מהמנהיגים העסקיים ציפו שיגדילו את מספר העובדים בשנה הבאה, לעומת רק 13% שציפו שכוח האדם שלהם יקטן. רוב המנכ"לים (56%) אמרו שמספר העובדים כנראה יישאר באותה רמה.

מדד ההשקעה הקבועה באזור המזרח התיכון וצפון אפריקה ירד ב-1.7 נקודות ל-58.2 בשלושת החודשים הראשונים של השנה. ארבעים אחוז מהמנ"כלים ציפו שיגדילו את ההשקעה הקבועה בשנה שלפנינו, ו-41% ציפו שרמות ההשקעה יישארו ללא שינוי. רק 19% חזו קיטון בהשקעה הקבועה ב-12 החודשים הבאים.

מדד האמון YPO Global Pulse

בסקר האלקטרוני הרבעוני, שנערך בשבועיים הראשונים של אפריל 2016, נאספו תשובות מ-2,209 מנכ"לים ברחבי העולם, כולל 123 באזור המזרח התיכון/ צפון אפריקה. בקרו באתר www.ypo.org/globalpulse למידע נוסף על שיטת הסקר ותוצאות מרחבי העולם.

זהו תרגום לא רשמי של ההודעה המקורית. ההודעה בשפתה המקורית היא הגרסה הרשמית והמוסמכת היחידה.

דילוג לתוכן