סקר RSA , חטיבת אבטחת המידע של EMC:

רוב הגולשים באינטרנט מודעים לקיומם של איומי אבטחה אך לא נוקטים בפעולות הגנה פשוטות
סקר חדש של RSA ומכון המחקר Ponemon משקף את עמדות הגולשים
בנושא אבטחת המידע באינטרנט, בעת גלישה במחשב ובבמכשירים הניידים
RSA, חטיבת האבטחה של EMC, פירסמה את תוצאותיו של סקר חדש שנערך בשיתוף עם מכון המחקר Ponemon ומתמקד בגישות הצרכנים כלפי אבטחת מידע ברשת ובמכשירים ניידים. המחקר מתבסס על נתונים שנאספו ממערכות הניטור והניתוח של RSA הפועלות במרכז ללוחמה בהונאות אינטרנט הממוקם בישראל, בשילוב סקר שבו השתתפו יותר מאלף איש בארה"ב. רבים ממשתתפי הסקר הביעו דאגה בנוגע לסיכוני אבטחת המידע שלהם, בעיקר לנוכח השימוש הגובר שלהם במכשירים ניידים ושכיחותן של פריצות לנתונים במובייל. עם זאת, ולמרות החששות הגוברים, רבים מהם לא משנים את התנהגותם בנוגע לאבטחה ברשת.

לדברי איילת אבני, מנהלת מוצר בכירה בתחום מניעת הונאות במובייל, RSA: "השימוש הגובר במכשירים ניידים מביא לגידול מהיר אף יותר בנסיונות ההונאה במכשירי מובייל. מערכות הניטור והזיהוי של RSA, מגלות כי במספרים אבסולוטיים יש היום יותר הונאות סייבר במכשירים ניידים מאשר במערכות web רגילות. זוהי מגמה עולמית ברורה שכוללת גם את הגולש הישראלי הממוצע, שידוע כמאמץ נלהב של טכנולוגיה ומבצע תשלומים ועסקאות רבות מהסמארטפון או מהטאבלט".

למרות הפריצות המתוקשרות שאירעו בשנה החולפת למאגרי המידע של חברות ענק בתחום הקמעונאות, עולה מהסקר כי אנשים לא חוששים מביצוע קניות באינטרנט: 48% מהנשאלים השיבו שהם מבצעים קניות מקוונות על בסיס שבועי, בעוד שציפיות האבטחה שלהם מאתרי קניות באינטרנט הן נמוכות במידה מפתיעה. 45% מהנשאלים אמרו כי השימוש שלהם בכרטיסי אשראי באינטרנט לא הושפע מכך שרבים מהם נפגעו בעבר מפריצות לנתונים, או מגל הפריצות למאגרי המידע של חברות קמעונאות מובילות וגניבת פרטים של כרטיסי אשראי.

מנתוני המרכז ללוחמה בהונאות אינטרנט שמפעילה RSA בישראל, עולה כי 33% מהעסקאות הבנקאיות במחצית הראשונה של 2014 התבצעו ממכשירים ניידים – נתון המהווה עלייה של 20% לעומת אשתקד ושל 67% לעומת 2012. על פי נתוני RSA, הגידול במספר העסקאות במובייל משפיע גם על עברייני הרשת, שכן אחת מכל ארבע הונאות עסקיות מתבצעות כיום דרך מכשירים ניידים.

77% מהנשאלים השיבו כי אינם בוטחים במערך האבטחה של אפליקציות ניידות. למרות האמון הנמוך, רק 35% מקפידים לקרוא את הרשאות האפליקציות לפני שהם מורידים אותן מחנות האפליקציות. עוד מגלה הסקר, כי לאנשים יש ציפיות גבוהות מרמת האבטחה במובייל: "תשלומים ממכשירים ניידים" דורגה כפעילות המקוונת עם הציפיות הגבוהות ביותר לאבטחה, מבין כל הפעילויות המקוונות שנמדדו בסקר.

אין זה מפתיע שוידוא זהות המשתמש הוא עדיין נושא אבטחה בעייתי אצל רוב הגולשים:
62% ממשתתפי הסקר מביעים אי אמון באתרים הדורשים רק שם משתמש וסיסמה בעת ההתחברות. עם זאת, מעניין לגלות כי בעוד ש-71% מהנשאלים הביעו דאגה רבה מפני חשיפת הסיסמאות שלהם כתוצאה מפריצה למאגרי נתונים, הרי שכמעט שליש מודים שיש להם רק סיסמה אחת או שתיים לכל החשבונות המקוונים שלהם. 69% מודים שהם משתמשים באותה סיסמה ביותר ממכשיר אחד או אתר אחד, ורק 54% מהנשאלים משנים את הסיסמאות שלהם באופן קבוע. על השאלה בדבר שיטות האימות המועדפות עליהם, רוב הנשאלים השיבו כי טוקנים ואמצעים ביומטריים כגון אימות באמצעות קול וטביעת אצבע, הם האמצעים האידיאליים לניהול זהויות.
 

דילוג לתוכן