סקר ערים חכמות

63% מהרשויות המקומיות בישראל בחנו פתרונות "עיר חכמה" בשנה החולפת
כך עולה מסקר שקיימה חברת מילגם בקרב מנהלים בכירים ומקבלי החלטות במגזר המוניציפאלי בישראל
למעלה מ- 50% מפרוייקטי העיר החכמה שנבחנים על ידי הרשויות הם בתחום האנרגיה וממשקים בין התושב לרשות המקומית, בין היתר באמצעות אפליקציות
כ- 50% מן הפרוייקטים שנבחנו עדיין לא עברו לשלב המעשי. האתגר התקציבי הוא החסם העיקרי
בסקר ראשון מסוגו בישראל, בחנה חברת מילגם, המתמחה במתן שירותים מקיפים ומתקדמים לעיריות וגופים מוניציפאליים, את פעילותן של רשויות מקומיות בישראל בתחום הערים החכמות. מן הסקר, אשר נערך בקרב בכירים ומקבלי החלטות ברשויות המקומיות, עולה תמונת המצב של המגמות השונות בתחום, היקפי הפרויקטים והתחומים הבולטים, כמו גם הקשיים הכרוכים בקידומם. הסקר נערך במהלך חודש מאי 2016, והוא מבוסס על תשובותיהם של כ-40 מנהלים בכירים ומקבלי החלטות ברשויות המקומיות בישראל – מתוכם 31% ראשי רשויות ומנכ"לים.
ממצאי הסקר (ממצאים מלאים מצורפים להודעה זו)
עיר חכמה – הרבה יותר מ-Buzz word
מן הסקר עולה כי התהודה התקשורתית לה זוכה הנושא בשנים האחרונות, לצד התאוצה בפרויקטים שונים בארץ ובעולם, הביאו להגברת המודעות כלפי ערים חכמות וחשיבותן לפעילות הרשות המקומית: כ-87% מהמשיבים ציינו כי נושא העיר החכמה רלוונטי לרשות בה הם פועלים. לצד זאת, בתשובה לשאלה הנוגעת באתגרים המשמעותיים ביותר להחדרת פיתוח/מוצר "עיר חכמה" לשוק המוניציפאלי בישראל השיבו מחצית מהנשאלים כי האתגר המשמעותי ביותר הוא תקציבי. אתגר משמעותי נוסף שצויין הינו התיאום בין פונקציות שונות ברשות (15.8%).
אנרגיה ושיפור השירות לתושב – התחומים המובילים
לצד ההסכמה התיאורטית וההכרה בחשיבות הנושא, ניכר כי לא מעט מן הרשויות בישראל כבר עברו לצעדים פרקטיים יותר: כ-63% מהמשיבים ציינו כי בחנו פרוייקטי "עיר חכמה" במהלך 12 החודשים האחרונים. התחומים הבולטים ביותר בקרב הפרויקטים שנבחנו הם: אנרגיה (כ-31%), ממשקי תושב כגון אפליקציות, שיפור השירות לתושב וכד' (כ-21%) ותחבורה/חניה (כ-14%). עם זאת, ראוי להדגיש כי ביחס לכמחצית מן הפרויקטים אשר נבחנו טרם הוחל בהליך פיילוט או יישום כלשהו. זאת בעוד שכ-24% מהמשיבים ציינו כי החלו ליישם בין 2-3 פרויקטים.
החסם העיקרי: כסף
מגמה חיובית כלפי הנושא נראית גם בקרב הרשויות שעדיין לא נכנסו למעגל הפעילות: מבין המשיבים שלא בחנו פרויקטים בתחום העיר החכמה, מעל ל-81% ציינו כי יש בכוונתם לבחון פרויקטים שונים מעין אלו במהלך השנה הקרובה. מבין אלו שהשיבו כי אין בכוונתם לבחון פרויקטים בתחום, עולה כי החסם העיקרי הוא אילוצי תקציב. סיבות נוספות היו: פערי סדרי עדיפויות, משאבים ופערי ידע והבנה של התחום.

 

ממילגם נמסר כי מדובר בסקר ראשון בסדרה של סקרים תקופתיים בנושא הערים החכמות, אשר יעקבו וינתחו את המגמות והשינויים התפיסתיים בראיית מנהלי המגזר המוניציפאלי בישראל. בין המשתתפים בסקר זה מנהלים בכירים ומקבלי החלטות ממגוון רשויות בישראל בהן (רשימה חלקית): נתניה, הרצליה, חולון, רמת-גן, הוד-השרון, בת-ים, ראש העין, רמלה, לוד, באר יעקב, יהוד-מונוסון, רהט, נצרת עילית, אילת, צפת, זכרון יעקב, קריית אונו, קריית מוצקין, קריית ביאליק, קריית טבעון, ירוחם, בנימיניה-גבעת עדה, גבעת שמואל, כפר שמריהו, ביתר עילית, מ.א. חבל יבנה, מ.א. עמק לוד, מ.א. תמר, טייבה, מ.א. מטה בנימין, כוכב יאיר-צור יגאל ועוד.
"ישנן הגדרות רבות ותפיסות שונות באשר למושג ערים חכמות", אומר טומי דויטש, ראש תחום ערים חכמות במילגם, "אנחנו מגדירים עיר חכמה ככזו שמפיקה תובנות מהנתונים שנוצרו בשטחה ומהמידע שמצטבר ברשות, מתוך מטרה להעניק תועלות לתושבים לצד שיפור תפקודן של המערכות המוניציפאליות.. הסקר שערכנו בוצע מתוך מטרה להבין ולהציג את תמונת המצב של התחום כיום בישראל, ואנו מתכוונים להמשיך ולעדכן את תמונת המצב הזו באופן קבוע. נכון להיום, לפחות מתוך ממצאי הסקר, עולה כי תחום הערים החכמות מרכז עניין הולך וגובר בקרב מנהלים במגזר המוניציפאלי בישראל. "
דויטש מוסיף כי: "להבנתנו ולאור האתגרים עליהם הצביעו מנהלי המגזר המוניציפאלי בדרך להחדרת פיתוחים ומוצרי עיר חכמה לשוק המוניציפאלי בישראל, הרי שבטווח הקרוב, ככל שהפתרונות יהיו אטרקטיביים כלכלית, ונקודתיים, ולאו דווקא פתרונות מערכתיים או חוצי ארגון, הרי שסיכויי הטמעתם בקרב הרשויות יגדלו".

דילוג לתוכן