סקר מקיף מגלה:

רק לאחד מתוך ארבעה בנקים באזור EMEA ישנה אסטרטגיה דיגיטלית מקיפה
סקר מקיף שבוצע על ידי ענקית הטכנולוגיה SAP באמצעות חברת המחקר IDC מגלה כי רק אחד מכל ארבעה בנקים (24%) באזור EMEA (אירופה, המזרח התיכון ואפריקה) הכין ומיישם בפועל אסטרטגיה מקיפה לטרנספורמציה דיגיטלית, במטרה לענות על צורכי הלקוח ולהבטיח שביעות רצון מצידו בעידן הדיגיטלי החדש.
הסקר מגלה בנוסף, כי למרות ש-96% מן הבנקים שנסקרו השלימו באופן מסוים יוזמה כלשהי של טרנספורמציה דיגיטלית, עדיין קיים הרבה מקום לשיפור.
המחקר, שנערך תחת השם "The Digital Ready Bank", סקר 250 בנקים מסחריים וקמעונאיים באזור EMEA. הממצאים הצביעו על כך שברוב המקרים הטרנספורמציה הדיגיטלית שכן בוצעה נעשתה רק בפרונט מול הלקוח ולא בליבה העסקית של הבנק וברמת הארגון, מה שיצר "איים של חדשנות" בלבד ומנע מהבנקים להרוויח את מלוא היתרונות של הטרנספורמציה הדיגיטלית, ובראשם הפחתת עלויות, תוך אספקת שירותים וחווית לקוח מותאמת לכל לקוח ולקוח ברמה אופטימלית.
ממצאים מרכזיים נוספים שעלו מהסקר הם:
• אחד מכל חמישה בנקים שנסקרו (21%) מעסיק מנהל דיגיטל ראשי ((CDO. ב-IDC מעריכים כי עד שנת 2020, נתון זה יגדל לאחד מכל שני בנקים, שיעסיק מנהל דיגיטל או מוביל אסטרטגי לטרנספורמציה דיגיטלית רחבה.
• הסקר מצביע על מתאם חיובי בין מעורבות מוקדמת של ה-IT בארגון כבר בשלבים מוקדמים לבין הצלחתן של היוזמות לטרנספורמציה דיגיטלית. לפי הסקר – 57% מן הפרויקטים בהם שולב ה-IT כבר בשלבים המוקדמים, נחשבו כמוצלחים בעיני הבנקים.
• 40 אחוזים מהבנקים שהשתתפו בסקר, ציינו כי הטרנספורמציה הדיגיטלית מתבצעת בעיקר רק בפרונט מול הלקוח במטרה לשפר את חוויית הלקוח.
• רק אחד מכל חמישה בנקים ציין כי הטרנספורמציה הדיגיטלית שלהם כללה בעיקר עבודות תשתית מקיפות.
בנוסף נמצא, כי אלמנטים מרכזיים בטרנספורמציה דיגיטלית מלאה ברמת הארגון כוללים תרבות ארגונית המבוססת על שיתוף פעולה ודגש על ליבה עסקית דיגיטלית, הכוללת טכנולוגיות אנליטיקה גמישות ופתוחות. אלמנט מרכזי נוסף הוא נכונות לשתף פעולה עם ספקי חוץ כגון סטארטאפים בתחום הפינטק, ספקי טכנולוגיות שונים וספקי שירות שאינם פועלים בהכרח בתחום הפיננסים, אך מייצרים ערך ללקוחות.
"אין ספק כי בנקים באזור EMEA יוצרים ערך מוסף ללקוחותיהם על-ידי הובלת פרויקטים של טרנספורמציה דיגיטלית, אך בתחום זה אני חוזה עתיד וורוד יותר" אומר לורנס ליידן, מנהל השירותים הפיננסיים של SAP באזור EMEA. "באמצעות טשטוש הגבולות בין יוזמות דיגיטליות בפרונט מול הלקוח, לבין יוזמות דיגיטליות בבק אופיס ובליבת הארגון ויצירת אסטרטגיה מקיפה לטרנספורמציה דיגיטלית, בנקים יכולים ליצור מערכת יחסים ארוכת טווח ומשמעותית יותר עם לקוחותיהם".
ג'רי סילבה, מנהל מחקר ב-IDC Financial Insights אומר כי "כדי שטרנספורמציה דיגיטלית תהיה מושרשת עמוק בתוך האסטרטגיה העסקית של הבנק ובתוך ה-DNA שלו, צריך מנהל שיוביל אותה, וזה אמור להיות מנהל הדיגיטל הראשי של הבנק – Chief digital officer. תפקיד זה אומנם חדש ולא כל כך מוגדר ובשל, אבל הוא אמור להיות מיושר ומסונכרן עם כל מחלקות ויחידות הארגון, יחד עם הטכנולוגיות הקיימות בו למטרה אחת מרכזית – חווית לקוח טובה יותר ושימור הלקוח לאורך זמן".
לדברי אמנון פרוינד, מנהל מכירות למגזר הפיננסי ב-SAP ישראל "ממצאי הסקר תואמים את המצב בישראל, בו חלק קטן מהגופים הפיננסיים והבנקאיים מתחילים ליישם אסטרטגיה דיגיטלית מקיפה, אך יש עדיין רבים שנשארים מאחור ועוסקים בעיקר בדיגיטציה של נקודות הקצה מול הלקוח ולא בשרשרת הדיגיטלית המלאה לרבות מערכות ליבה, תשתיות Big Data פתרונות ה Omni-Channel והאנליטיקה. SAP מציעה מגוון רחב של פתרונות מקיפים מקצה לקצה לעידן הדיגיטלי החדש, כאמור לעיל שמאפשרים לבנק מצד אחד לתכנן טרנספורמציה דיגיטלית מקצה לקצה יחד עם השגת הצלחות מהירות ונקודתיות בדרך לשם. אנחנו בקשר מתקדם עם לא מעט גופים בתחום זה, שמבינים שזה הזמן לעשות את הצעדים הגדולים ליישום טרנספורמציה דיגיטלית מלאה, כדי להיות שחקן משמעותי בתחום".

לינק למחקר המלא: http://3ltddlexn3z1jo9ym15ce9rc.wpengine.netdna-cdn.com/wp-content/blogs.dir/1/files/IDC-WP-Digital-Transformation-in-Banking-Final.pdf

דילוג לתוכן