סקר חדש של הבנק הבינלאומי מגלה:

ההייטק הוא המקצוע הנחשק ביותר בעיני מרבית בני הנוער הישראלים

 

עוד מצא הסקר כי המשפחה והבריאות הם הדברים החשובים ביותר לנוער הישראלי

 

סקר גיאוקרטוגרפיה ביקש לבדוק מה הדברים החשובים לנוער הישראלי. הסקר נערך לרגל יום הנוער הבינלאומי במסגרת נקודת מפנה- תכנית הקהילה של הבנק הבינלאומי

 

 

אוגוסט 2015. תחום ההייטק נתפס בקרב הנוער כתחום המקצועי הנחשק ביותר  ורק 20% מבני הנוער עדיין לא יודעים במה ירצו לעסוק. משפחה, בריאות ולימודים – אלה הדברים שעומדים בראש מעייניהם של מרבית בני הנוער בישראל. נושאים של בינו לבינה ונושאים כספיים מעסיקים אותם הרבה פחות.

נתונים אלה עולים מסקר שנערך עבור הבנק הבינלאומי על ידי מכון גיאוקרטוגרפיה שבחן שאלות הנוגעות לתחומי חיים המעסיקים במיוחד את הנוער הישראלי, לתחומים מקצועיים בהם הוא שואף לעסוק בעתיד וכן, שאלות הנוגעות לדרכי ההכנסה עבור מימון פעילות פנאי. הסקר נערך במסגרת נקודת מפנה – הפרויקט הקהילתי של הבנק הבינלאומי  שיתוף עם מתן ואשלים – שמתמקד בבני נוער בישראל.

 

"הבינלאומי, כארגון עסקי ששם לו למטרה להשקיע בקהילה ובדור העתיד שלה, מוביל תכנית שמקדמת  בני נוער ומסייעת להם להפוך לאזרחים בוגרים ומצליחים. מנתוני הסקר אנחנו לומדים על שיעור בני הנוער אשר אין לו עדיין כיוון מקצועי מועדף. זהו אמנם נתון טבעי, אך יש לראות בו  שלב התפתחותי בעל פוטנציאל ליצירת הכוונה וליווי לכיוונים מיטיבים עבור בני הנוער." אמר יוסי לוי, סמנכ"ל וראש חטיבת משאבים בבנק הבינלאומי.

 

הסקר כלל מדגם מייצג של 350 בני נוער בגילאים 12-17 המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הישראלית, גולשי אינטרנט, ונערך בשבוע הראשון של חודש אוגוסט 2015. מהסקר עולה כי 79% מבני הנוער דירגו את המשפחה והיחסים איתה כאחד הנושאים החשובים להם ביותר. במקומות הבאים (73%) דורגו נושאי הבריאות (של הנשאלים ושל קרוביהם) ונושא הלימודים וחשיבות ההצטיינות בהם (68%). רק אחר כך דורגו נושאים של חיי חברה (58%) וכסף (32%). יחסים עם בנים/בנות (20%) ונושא ההתנדבות והעזרה לזולת (21%) דורגו בתחתית הסולם.

 

הסקר גם גילה גם הבדלים ניכרים בין המינים: יותר בנות לעומת בנים הדגישו את נושא הלימודים (74% לעומת 62% מהבנים), יותר בנים הדגישו את נושא היחסים שבינו לבינה (24% מהבנים לעומת 17% מהבנות) ויותר בנים הדגישו את נושא הכסף (38% לעומת 25%).

 

 

ביל גייטס ומארי קירי : בנים בהייטק ובנות במחקר ורפואה

 

בשאלת תחומי המקצוע הנחשקים, גורף ההייטק את מרבית הקולות : כמעט 27% מבני הנוער דירגו את ההייטק כתחום המקצועי בו יחשקו לעסוק בעתיד כשהבנים הם עיקר הבוחרים בו (40% מהבנים לעומת 12% מהבנות), רפואה ומחקר דורגו במקום הראשון על ידי  כ-14% מבני הנוער עם הובלה ברורה לבנות (כמעט 20% מהבנות לעומת 8% בלבד מהבנים), 7% אחוז קבל תחום העסקים והיזמות, כשההוראה (5%) וכל שאר תחומי העיסוק מדשדשים הרחק מאחור.  20% מבני הנוער העידו כי עדיין לו יודעים באיזה תחום ירצו לעסוק בבגרותם, נושא שמשתנה עם ההתבגרות והעלייה בגיל (22% מקרב הנשאלים בגילאי 12-13 לעומת 17% מקרב גילאי 16-17 שהעידו כי אינם יודעים עדיין במה ירצו לעסוק בעתיד).

 

בעיקר לוקחים מההורים

 

נושא נוסף אותו בדק  הסקר הוא מקורות ההכנסה של בני הנוער הישראליים עבור הוצאות בילוי ופנאי – דמי כיס או עבודה : עבור כמעט שליש (31%) מהנוער דמי כיס מההורים הם מקור ההכנסה היחיד. עבור 14% העבודה היא המקור היחיד. אצל 45% מבני הנוער מתקיים שילוב בין דמי כיס ועבודה, כשדמי הכיס מההורים הנם החלק העיקרי מההכנסה הזו. קרוב ל- 10% מהנוער מעידים כי אין להם כלל תקציב בילוי ופנאי. הרבה יותר בנים מבנות עובדים לשם הכנסה (17% מהבנים לעומת 10% מהבנות שהעידו כי העבודה היא מקור ההכנסה היחיד שלהם לצורך פעילות פנאי ובילוי). יותר בנות מקבלות דמי כיס מההורים (34% לעומת 28% מהבנים שעבורם ההורים הם מקור המימון היחיד). שיעור בני הנוער שהעידו כי אין להם שום הכנסה כזו כפול מקרב הבנים לעומת מקרב הבנות.

 

 

אודות נקודת מפנה

 

"נקודת מפנה", הפרויקט הקהילתי של הבנק הבינלאומי בשיתוף ארגון "מתן-משקיעים בקהילה" ועמותת ג'וינט – אשלים, פועל מזה 8 שנים ומתמקד בפיתוח תוכניות לקידום בני נוער, שסייעו עד כה לכ- 14,000 בני נוער ברחבי הארץ. תכנית ההמשך ל"נקודת מפנה" אשר הושקה לאחרונה, מתמקדת בסיוע לילדים ובני נוער והשקעה בעתידם דרך כלים של ספורט, איכות חיים ואורח חיים בריא. הפרויקט כולל ארבע תוכניות מרכזיות: "פינות אקולוגיות", "רצים מהלב", " אבות ובנים על המגרש" ו"גינות קהילתיות".                              www.fibi-nekudatmifne.co.il

דילוג לתוכן