ספרים יעלו לרשת במסגרת שיתוף פעולה ראשון מסוגו של הספרייה הלאומית וגוגל

מנהל הספרייה הלאומית: שיתוף הפעולה עם גוגל מאפשר להנגיש את אוצרות התרבות היהודית והישראלית לקהלים רחבים מאוד בארץ ובחו"ל

 

במסגרת שיתוף פעולה ייחודי בין הספרייה הלאומית בישראל וגוגל – חברת הטכנולוגיה הרב לאומית – ייסרקו ויעלו לרשת כ- 120 אלף ספרים. כמחצית מהספרים הינם בשפה העברית והשאר במגוון שפות: אנגלית, צרפתית, ערבית, רוסית, גרמנית, יידיש, לדינו, לטינית ועוד. כל הספרים שנבחרו הם כאלו שמשוחררים מזכויות יוצרים והספרייה הלאומית רשאית להנגיש אותם באופן חופשי לציבור הרחב.

הפרויקט מצטרף למיזם הבינלאומי 'גוגל Books', במסגרתו נסרקו ועלו לרשת עד כה מעל 40 מיליון ספרים מעשרות ספריות בארה"ב, אירופה ויפן. הצד הישראלי של המיזם כולל מאמץ מורכב במיוחד: הספרים נארזים ונשלחים מישראל באמצעות מכולות מיוחדות הכוללות בקרת אקלים ולחות, ותוך הקפדה על סידורי אבטחה מחמירים, אל מרכז הסריקה של גוגל בגרמניה, שם מתבצעת הדיגיטציה. לאחר מכן, נשלחים הספרים בחזרה לירושלים, שם שוכנת הספרייה הלאומית.

במהלך השנה האחרונה ובמשך השנתיים הבאות צפויים להיסרק למעלה ממאה אלף ספרים, במטרה להעשיר ולתרום לידע ההיסטורי והתרבותי של מיליוני גולשים בעולם.

מנהל הספרייה הלאומית, אורן וינברג, אומר כי מטרתה העיקרית של הספרייה  הינה להנגיש חומרי מורשת ותרבות יהודית וישראלית בכל הפלטפורמות הקיימות. "היוזמות השונות שלנו בתחומי ההנגשה הדיגיטלית מאפשרות לספרייה לחשוף את אוצרותיה ואוספיה לקהלים רחבים בארץ ובחו"ל, תוך הקפדה על שמירת  זכויות היוצרים של מחברי הספרים. שיתוף הפעולה עם גוגל הינו שלב חשוב נוסף המאפשר לספרייה הלאומית למלא טוב יותר את יעודה ותפקידה הציבורי, התרבותי והחינוכי", אומר אורן וינברג.

ומוסיף בן בונל, מנהל פרויקט 'גוגל Books': "אנחנו שמחים על כך שהספרייה הלאומית של ישראל מצטרפת למאמץ שלנו להביא את ספרי העולם כולו, שאינם כפופים לזכויות יוצרים, לחופשיים וניתנים לקריאה ע"י כל האנושות. השותפות עם הספרייה הלאומית מביאה איתה אוסף אדיר וחשוב של ספרים בשפה העברית, המקרבים אותנו צעד נוסף למימוש המשימה אותה לקחנו על עצמנו לפני 15 שנים".

דילוג לתוכן