סיכום שנה: 26% ממתקפות הכופר ממוקדות בעסקים; תוכנות הכופר נותרו האיום המוביל

26.2% מקורבנות תוכנות כופר ב-2017 היו משתמשים עסקיים, בהשוואה ל- 22.6% ב- 2016. הדבר נובע בין היתר ממתקפות חסרות תקדים בהיקפן שנערכו על רשתות ארגוניות ואשר שינו לעד את אופק האיום ההולך ומתגבר הזה.
2017 תיזכר כשנה בה איום תוכנות הכופר התפתח באופן פתאומי וחסר תקדים, כששחקני איום מתקדמים הפעילו סדרת התקפות מבוססות תולעים כנגד עסקים, כשהיעד הסופי שלהם נותר מסתורי. התקפות אלה כוללו את WannaCry ב- 12 במאי, ExPetr ב- 27 ביוני ואת BadRabbit בסוף אוקטובר. כל ההתקפות השתמשו בכלי פריצה שתוכננו כדי לפגוע ברשתות ארגוניות. עסקים קטנים הותקפו בתוכנות כופר אחרות. בסך הכל מנעה קספרסקי הדבקות מתוכנות כופר אצל יותר מ- 240 אלף משתמשים ארגוניים.

"ההתקפות שעלו לכותרות ב-2017 היו דוגמה קיצונית לעניין הגובר של עבריינים במטרות ארגוניות. זיהינו את המגמה הזו ב- 2016, והיא האיצה לאורך 2017 מבלי שהיא מראה סימני האטה. קורבנות עסקיים הם פגיעים יותר, וניתן לגבות מהם כופר גבוה יותר מאשר אנשים פרטיים. לעיתים קרובות הם מוכנים לשלם כופר כדי להשאיר את העסק פעיל. לא מפתיע כי אפיקי תקיפה חדשים הממוקדים בעסקים, כגון התקפות דרך שולחנות עבודה מרוחקים, נמצאים בצמיחה", אמר פדור סינסטין, אנליסט קוד זדוני בכיר, מעבדת קספרסקי.

מגמות נוספות של תכונות כופר ב-2017
• בסך הכל, קצת פחות מ- 950,000 משתמשים שונים הותקפו ב- 2017, בהשוואה לכ-1.5 מיליון ב- 2016 – ההבדל במספרים משקף בעיקר שיטות זיהוי וסיווג שונות (לדוגמא: מורידי הקוד הזדוני – downloaders – שלעיתים קרובות קשורים בהורדה של תוכנות כופר, מזוהים כיום טוב יותר על ידי טכנולוגיות היוריסטיות, כך שהם אינם מסווגים עוד כתוכנות כופר).
• כל שלוש ההתקפות הגדולות, וכן משפחות כופר ידועות פחות כגון AES-NI ו- Uiwix, משתמשות בכלי פריצה מתוחכמים שדלפו לרשת באביב 2017 על ידי הקבוצה המוכרת כ- Shadow Brokers.
• נרשמה ירידה בהופעה של משפחות תוכנות כופר חדשות: 38 ב- 2017, בהשוואה ל- 62 ב- 2016, אך חל גידול בגרסאות השונות של תוכנות כופר קיימות (למעלה מ-96,000 גרסאות חדשות שזוהו ב-2017, בהשוואה ל-54,000 ב-2016). העלייה במספר הגרסאות משקפת מצב שבו נאלצים התוקפים להסוות את תוכנות הכופר בשל הגידול בזיהוי שלהן על ידי פתרונות האבטחה.
• החל מהרבעון השני של 2017, מספר קבוצות סיימו את פעילות תוכנות הכופר שלהם ופרסמו את המפתחות הנדרשים לשחרור הקבצים. אלה כוללות את AES-NI, xdata, petya/Mischa/GoldenEye ו- Crysis. כש-Crysis מבצעת הופעה נוספת – כנראה הועלתה מן האוב על ידי קבוצה אחרת.
• ב-2017 התרחבה המגמה להדבקה של חברות דרך מערכות של שולחן עבודה מרוחק. גישה זו הפכה לאחת משיטות ההפצה המרכזיות עבור מספר משפחות נפוצות, כולל Crysis, Purgen/GlobelImposter ו- Cryakl.
• 65% מהעסקים שנפגעו על ידי תוכנות כופר ב- 2017, ציינו כי איבדו גישה לכמות משמעותית מהנתונים שלהם או אפילו לכולם. אחד משישה עסקים ששילמו מעולם לא קיבל את הנתונים חזרה. המספרים האלו תואמים באופן כללי את אלה של 2016.
למרבה המזל, יוזמת No More Ransom, שהושקה ביולי 2016 משגשגת. הפרויקט מחבר בין רשויות אכיפת חוק וספקי אבטחה, במטרה להפיל ולשבש את הפעילות של משפחות תוכנות הכופר הגדולות, וכדי לסייע לאנשים פרטיים להשיג את הנתונים שלהם חזרה – ובכך לפגוע במודל העסקי של העבריינים.
מוצרי מעבדת קספרסקי מגינים על משתמשים מפני תוכנות כופר. איפיון System Watcherהנכלל במוצרי החברה חוסם ומאחזר שינויים זדוניים שנעשו במכשיר, כגון הצפנה של קבצים או חסימת הגישה לניטור. כלי חינמי כנגד תוכנות כופר זמין לכל העסקים, ללא קשר לתוכנת האבטחה בה הם משתמשים.

דילוג לתוכן