נקודות בונוס: איך להפיק את המירב מהבונוס השנתי שלכם?

רבים נוטים להתייחס לבונוס השנתי כאל כסף משמיים, וככזה, השימוש בו לרוב הוא אימפולסיבי. מסתבר שאפשר ואף מומלץ להשתמש בו גם אחרת, באופן מושכל יותר

 

הבונוס השנתי, בין אם ניתן בתחילת השנה האזרחית או לקראת החגים, נועד לתת תמריץ לעובד על העבודה הרבה שהשקיע. תגמולים גבוהים במיוחד ניתן לראות בעיקר בתעשיות הטכנולוגיות והפיננסיות כאשר הסכומים הם משמעותיים בהרבה ממה שהיה נהוג בשוק בעבר. כאשר מדובר בהכנסה חד פעמית גדולה מסוג זה, נוהגים חלק מהמוטבים לפדות אותו ולהשתמש בו באופן מידי. האמת היא שלרוב כדאי לאותו עובד לעצור ולבחון את צעדיו הכלכליים ולהשקיע את אותו הסכום באפיקים ארוכי טווח.

אין זה נדיר לראות התייחסות אל כספי הבונוס כסכום זכייה הנופל משמיים, במקום ככלי היכול לעזור לנו בתכנון כלכלי עתידי. חלק יעדיפו 'לפוצץ' את הכסף על חופשה, רכב יוקרתי או מתנה נוצצת לפרטנר שחיכה לנו בבית בשעות הארוכות שהשקענו במשרד כדי לקבל את הבונוס המרשים הזה. מאידך, ישנן דרכים אחרות להתייחס לבונוס מכובד. ראשית יש לחשוב עליו כעל חלק מההכנסות השוטפות וככזה, עליו לעזור לטפל בנטל ההוצאות השוטפות, או לחילופין לחסל הוצאות גדולות העתידות לבוא. שכן ישנן הוצאות שאנחנו יודעים עליהן, אפילו שעוד לא התחלנו להיערך עבורן, או כאלו שאנו חוסכים לקראתן במרץ במשך שנים רבות. ישנן מספר אפשרויות העומדות בפניכם לניצול המענק המפרגן. לא כל דרך מתאימה לכל אחד, אך בוודאי תמצאו לעצמכם לפחות אפיק כלכלי רלוונטי אחד מבין ההמלצות הבסיסיות של היועצים הכלכליים.

תכנית חיסכון לילדים

חלקינו זוכרים מהילדות את התחושה הנפלאה של קבלת קופת החיסכון שנפתחה עבורנו. חסכון לילדים הוא קופת חסכון לטווח ארוך, היא נועדה להעניק עתיד כלכלי בטוח לדור העתיד שלכם. לרוב מדובר על הפקדה קטנה מדי חודש, שבמהלך השנים מתפתחת לסכום נאה המוצמד לריבית או קרן. אך היתרונות שבפתיחת אפיק חיסכון שכזה עם סכום משמעותי, במקום עם טפטוף הפקדות קטנות קבוע, יכולים להתבטא בתשואה גבוהה מהרגיל בסוף תקופת החיסכון. בין אם אנו חוסכים עבורם לטיול בר מצווה, לימודים גבוהים או רכישת דירה – זוהי דרך נפלאה לפתוח את החיים הבוגרים ואחת הדרכים החכמות להשקעת כסף. גם אם עדיין אין לכם ילדים אך תרצו בעתיד, זהו אפיק השקעה עתידי נכון.

שדרוג נדל"ני

בין אם שיפוץ נכס קיים, שדרוג נכס או כניסה לרכישת נכס נוסף – פרויקט נדל"ני הוא עדיין אחד מאפיקי ההשקעה הבולטים והמשתלמים ביותר במצב השוק הנוכחי. ראו את סכום הכסף הזה כהזדמנות להשקיע בנכס שיניב לכם רווחים פסיביים בעתיד.

תכנית חיסכון חירום

במצב הכלכלי של היום, במיוחד עבור אלה העוסקים במקצועות המתגמלים יותר, אך יציבים פחות ככל שמתבגרים – יהיה זה חכם לשים סכום כסף מסוים בצד. חסכון חירום יאפשר לנו רשת בטחון, או לפחות מרווח נשימה, אם בשלב כלשהו דברים לא ילכו כפי שתכננו. מדובר בהשקעה ליום אפור וזהו אחד הצעדים האחראיים יותר שניתן לרתום אליהם סכום נאה כמו בונוס שנתי. במקרה הכי גרוע, זאת תהיה מתנה נחמדה לפנסיה שלכם.

המשכנתא

הצעד הכלכלי הגדול ביותר שרובינו נעשה בחיים הוא נטילת משכנתא – הלוואה בעבור רכישת נכס נדל"ן המלווה בהחזרים חודשיים פלוס ריבית. כמעט כל אחד מכיר את תחושת הלחץ המלווה את ההתחייבות לסכום משמעותי מידי חודש למשך שנים רבות. העברת סכום גבוה לטובת צמצום המשכנתא יכול לקצר בכמה שנים טובות את החזר החוב, או אפילו לחסל אותו לחלוטין. לפני צעד כזה, חשוב לבחון את גובה קנס הפירעון המוקדם שאתם חייבים בו, על מנת לוודא שאכן משתלם לפרוע את ההלוואה. גובה הקנס נקבע לפי תמהיל המשכנתא, אורכה ותנאיה האחרים.

תכנית חיסכון סולידית

כנראה לא מה שהורגלנו לחשוב עליו כשדמיינו תכנית חיסכון משתלמת. מדובר על תכנית נטולת סיכונים, בעלת רווח קטן ולטווח ארוך עד כמה שאפשר. המטרה היא להוציא את סכום ה"זכייה" ממעגל הכסף הנזיל בו אתם משתמשים באופן יומיומי, על מנת שתוכלו ליהנות ממנו בעתיד הרחוק. פיזור כספים בחסכונות וקופות שונות ומודעות לחשיבות החיסכון יאפשרו לכם לחיות ברווחה גם בשנים בהן לא תעבדו כ"כ קשה.

סגירת חובות

רבים מאתנו סוחבים חובות ישנים למרות שיש באפשרותנו לסגור אותם, פשוט כי התרגלנו אליהם. סיבה נוספת לגרירת חובות היא שסגירתם בבת אחת תגרור אי נוחות כלכלית יחסית, לפחות בטווח הקצר אך בוודאות בטווח המידי. אז אנחנו מתעלמים מקיומם בתקווה שייעלמו, אך במקום לרוב הם צוברים ריבית. בונוס שנתי הוא בדיוק התמריץ להיפטר לפחות מחלק מהחובות, ישנים כחדשים, ולהתחיל תקופה חדשה על דף חלק.

מימון תכניות לימודים לילדים

מדובר על תכנית חיסכון בעלת יעוד ספציפי. סכום היעד יכול להיות קבוע מראש, כך שתוכלו להגיע אליו, לסגור את קופת החיסכון ופשוט להשאיר אותה בצד עד לרגע המיועד בו יעזבו הילדים ללימודים גבוהים.   לעיתים כל מה שצריך כדי לשנות דפוסים כלכליים בעיתיים זה לעצור שניה אחת יותר מבדרך כלל. כאשר מסתכלים על האופק הפיננסי של התא המשפחתי שלנו, הוצאת סכום כסף גדול באופן פזיז עלול להיות צעד שגוי, למרות שלמראית עין הדבר לא פוגע בנו כלכלית. זאת מכיוון שפזרנות לא מחושבת של סכום כסף גדול תעכב את האפשרות שלנו להתקדם מעלה בסולם איכות החיים, התקדמות המקבלת דחיפה בעיקר ממשבי רוח כלכליים חריגים שכאלה. יחד עם זאת, עדיין אין זה אומר שלא יהיה נכון להוציא את הבונוס על הטיול עליו חלמתם כל חייכם או כל פינוק אחר. הנקודה היא, בראש ובראשונה, לראות בכסף זה כהזדמנות וכחלק מהכנסתכם, ולא כמעטפת כסף שמצאתם במקרה וחייבים לבזבז לפני שמישהו ידרוש אותה. יש ראשית לשקול איך להשקיעו, או לבזבזו, כהחלטה מודעת ואז להחליט.

דילוג לתוכן