נציגות ישראלית בארגון האינטרנט העולמי

יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט, נבחר לחבר המועצה החשובה ביותר בארגון האינטרנט העולמי – ICANN יואב קרן, מנכ"ל חברת דומיין דה נט, נבחר לחבר המועצה העליונה של ה-GNSO (Generic Name Supporting Organization), המועצה החשובה ובעלת ההשפעה הגדולה ביותר בארגון האינטרנט העולמי ICANN, האחראית על פיתוח המדיניות הנוגעת לסיומות הדומיין הגנריות כגון: .com, .net, .org, .biz, .info, .mobi וכדומה.
יואב קרן נבחר למועצה העליונה על ידי מועצת רשמי הדומיינים – גוף בו מיוצגות למעלה מ-1,500 חברות מכל העולם אשר הינן רשם מורשה לשמות דומיין מטעם ICANN. קרן גבר בבחירות על מועמד מיפן ומועמד מאוסטרליה.
ארגון האינטרנט העולמי ICANN, אחראי על מדיניות שמות הדומיין באינטרנט, ובעל השפעה מכרעת על התנהלות תשתיות האינטרנט המרכזיות, ביניהן שרתי השורש של האינטרנט. הארגון מהווה בשנים האחרונות מגרש מאבקים בינלאומי, בין נציגי ממשלות מכל העולם, נציגי חברות העוסקות בתחום הדומיינים, משפטנים מעולם הקניין הרוחני, וחברות מסחריות מובילות כגון מיקרוסופט וגוגל.
יואב קרן התבטא לאחר בחירתו: "מדובר בתפקיד בעל השפעה רבה מאד על התפתחות האינטרנט בעולם ובתוך כך השפעה גם על ישראל. ברחבי העולם מושכת הפעילות של ICANN תשומת לב רבה, לאור המשמעויות הכלכליות, הפוליטיות והתרבותיות שיש לפעילות הארגון בקביעת המתרחש בעולם האינטרנט. אני שמח שיהיה ביכולתי לקחת חלק פעיל ומשמעותי בקביעת המדיניות, ועל אף שאין מדובר בייצוג מטעם מדינת ישראל, בכוונתי לדאוג לאינטרסים של ישראל, כפי שעשיתי בלמעלה מעשר שנות פעילותי בארגון".
במהלך השנה-שנתיים הקרובות עומד האינטרנט לעבור שינוי משמעותי ביותר, לאחר שארגון ICANN הכריז על פתיחת תהליך להקצאתם של סיומות דומיין גנריות לכל מי שמעוניין בכך. במסגרת תהליך זה צפויות להופיע סיומות חדשות כגון .web, .shops לחנויות, .eco לגורמים ירוקים, וכולי, וכן סיומות ייעודיות לחברות כגון .ebay, .ibm וכולי.
יואב קרן הוסיף ואמר: "פני האינטרנט עומדים להשתנות בשנים הקרובות. ההערכות בשוק הן כי יתווספו בין 1500 ל-3000 סיומות דומיין חדשות, אולם איש אינו יודע באמת כמה. ההשפעות של השינוי הזה הינן רבות – השפעה על משתמשי האינטרנט, השפעה על חברות וארגונים אשר מנהלים אתרי אינטרנט, וכן השפעות פוליטיות ותרבויות. ביניהן צפויה התגברות של השימוש בשמות דומיין בשפות שאינן אנגלית, כגון סינית, יפנית, ערבית, עברית וכולי, אשר צפוייה להגביר את אחוזי השימוש באינטרנט בעיקר במדינות שאינן דוברות אנגלית, ועשויה במידה רבה להקטין את השליטה של משטרים טוטאליטריים על התכנים אליהם נחשפים תושביהן".
קרן הוסיף ואמר: "דוגמא לחומר הנפץ התרבותי הטמון בתחום הוא השקתה של הסיומת xxx. המיועדת לאתרים פורנוגרפיים. במהלך שנים מנע ממשל בוש מארגון ICANN לפתוח את הסיומת עקב לחצים של גורמים שמרניים בארה"ב. אולם, לאחר שינוי מדיניות ממשל אובמה כלפי ICANN, הושקה הסיומת לפני כחודש".
המנדט המרכזי של ICANN הינו סיומות הדומיין הגנריות. הארגון הוא למעשה הגוף אשר מנפיק רשיונות לניהול כל סיומת למנהלי מרשם (כגון חברת VeriSign לסיומת com. ו-net.) ורשיונות לרשמים מורשים המבצעים את הרישום בפועל מול מנהלי המרשם.

דילוג לתוכן