נפתח תהליך הרישום הבינלאומי של שמות דומיין בעברית בסיומת .קום

זוכרים מהי כתובת הדומיין של חברת החשמל? (www.iec.co.il)

ושל מחסני חשמל? (www.payngo.co.il)

וערוץ 10? (10tv.nana10.co.il)

מהיום אפשר לרשום כתובות דומיין קלים וזכירים כמו:

חברתהחשמל.קום, ערוץ10.קום או מחסניחשמל.קום

·         Verisign (החברה שמנהלת את ה- .com) הכריזה על פתיחת תהליך הרישום לשמות דומיין בעברית עם סיומת .קום. בכך העברית הופכת לראשונה בצורה רשמית להיות חלק ממערכת האינטרנט (ה- DNS) הבינלאומית.

·         דומיין דה נט, רשם שמות דומיין מורשה של Verisign פותחת בימים אלו את שמות הדומיין בעברית לרישום מוקדם.

·         הדומיינים בעברית יהיו נגישים לכל מערכות האינטרנט, יסרקו באופן מלא על ידי מנועי החיפוש ויהיו ניתנים לקידום SEO ככל דומיין תיקני אחר.

·         שמות הדומיין בעברית יכתבו בצורה ברורה ופשוטה, לדוגמא: מטיילים.קום, סוכן-ביטוח.קום , תמונה.קום

 

חברת Verisign, המנהלת בין היתר את רישום כתובות ה- .com ו- .net בעולם הכריזה רשמית על פתיחת תהליך רישום לשמות דומיין בעברית עם סיומת .קום. חברות וארגונים יוכלו להפנות גולשים לאתריהם באמצעות כתובת דומיין בעברית ועל ידי כך למנוע צורך לזכור שם דומיין באנגלית או להפנות גולשים למנועי חיפוש, אשר אינם ניתנים לשליטה ובהם יכולים הגולשים להיחשף למתחרים. הכרזה זו הופכת את העברית להיות באופן רשמי ולראשונה חלק ממערכת האינטרנט (ה- DNS) הבינלאומית.

חברת דומיין דה נט, רשם שמות דומיין מורשה של Verisign, פותחת בימים אלו את שמות הדומיין בעברית לרישום מוקדם. חברות, ארגונים ויחידים יוכלו לשריין כתובות אינטרנט בעברית עבור השם שלהם, עבור קטגוריה גנרית (לדוגמא: אופנועים.קום) ואף כהפניה לדף חברה ברשת חברתית (לדוגמא: סוזוקי-פייסבוק.קום).

פתיחת הסיומת .קום מתרחשת במסגרת התהליך להוספת סיומות דומיין גנריות חדשות (New gTLDs) לרשת האינטרנט אותו מנהל ארגון האינטרנט העולמי ICANN, האחראי על המדיניות בתחום שמות הדומיין באינטרנט.

יצויין, כי לפני כעשור כבר נפתחה אפשרות לרישום שמות דומיין בעברית, אך היה זה רישום שהתאפשר באמצעות ספקיות שירותי האינטרנט הישראליות עם מספר מגבלות, ביניהם אי ניטור במנועי החיפוש. כיום הרישום הוא באמצעות ICANN ו- Verisign באופן הדומה למדינות נוספות בעולם המשתמשות באותיות שאינן באנגלית, דוגמת רוסיה, סין ומדינות אחרות. חברות ישראליות המחזיקות בכתובות דומיין בעברית יוכלו להמשיך ולהחזיק בשמות שלהן.

"כתובת דומיין בעברית גלישה קלה ונוחה באמצעות הקלדת כתובות אתרים ללא עיוותים או טעויות כתיב, בשפה הנוחה ביותר לישראלים – עברית", ציין יואב קרן, מנכ"ל דומיין דה נט. "שימוש בדומיין בשפתו של קהל היעד מקל על המשתמשים לזכור את שם האתר ולהגיע אליו ישירות, חוסך זמן יקר בשימוש במנועי חיפוש ומפחית עלויות פרסום – מאחר שהלקוחות מגיעים באופן ישיר לאתר הרצוי מבלי לעבור במנועי החיפוש ולהיחשף למתחרים".

קרן הוסיף: "בעלי עסקים יוכלו מעתה להוסיף לאתר הקיים את שם הדומיין בעברית לחומר שיווקי ומודעות ולהפנות את קהל היעד שלהם ישירות למקום הרצוי ללא הסחות מיותרות. לבעלי עסקים קטנים ובינוניים אשר צריכים להשקיע סכומים גבוהים כדי שהאתר שלהם יופיע במנועי חיפוש מדובר בפתרון שיווקי פשוט וחסכוני, אשר יחסוך להם את הקידום הממומן בפייסבוק. בנוסף, בעידן שבו רוב כתובת הדומיין בסיומת .com או co.il תפוסות ומאלצות חברות לרשום שמות דומיין ארוכים ומסובכים, ישנה כעת הזדמנות לתפוס שמות דומיין פשוטים וקצרים בעברית, הן של שם החברה או שם הקטגוריה בה העסק פועל. כל מי שיצליח לתפוס שם דומיין אטרקטיבי או גנרי  – הערך של שמות דומיין ייחודיים אלו בעברית עשוי להוות נכס דיגיטלי משמעותי לבעליהם ואף להיות בעל שווי כלכלי גבוהה בהתאם. למשל "מטיילים.קום" יכול להוות שער כניסה למתעניינים בתחום התיירות והנופש, ולהיות מוקד משיכה לתנועת גולשים רלוונטית".

"שמות הדומיין בעברית, אשר ינוטרו על ידי מנועי החיפוש, יתנו מענה למרבית המפרסמים אשר כיום מוציאים סכומים גבוהים בתחרות על מיקום רלוונטי מצומצם במנועי החיפוש ולאלו שמפרסמים בערוצי הפרסום השונים כגון טלוויזיה ורדיו ומפנים את הקהל למנועי החיפוש במקום ישירות לאתר".

עוד ציין קרן כי: "מודל רישום שמות דומיין בשפה מקומית זוכה להצלחה עולמית. ברוסיה לדוגמא נפתחה אפשרות לרשום שמות דומיין ברוסית באותיות קיריליות וקרוב למיליון שמות דומיין ברוסית, נוספו לכ- 4 מיליון הכתובות הקיימות".

 

על תהליך הרישום

כבכל אחת ממאות הסיומות שנוספו בשנים האחרונות, תהליך השקה של סיומת חדשה מאפשר לחברות וארגונים לשמור על שמות המותגים ועל זכויותיהם וכן לנסות לתפוס את שמות הדומיין האטרקטיביים ביותר במסגרת תהליך של רישום מוקדם.

חברת דומיין דה נט, רשם שמות הדומיין המוביל בישראל, המורשה מטעם ICANN (ארגון האינטרנט העולמי) ומטעם Verisign, מאפשרת להגיש בקשות לרישום המוקדם בכל השלבים. הבקשות לרישום מוקדם מתבצעות על בסיס "כל הקודם זוכה" ולכן ישנה חשיבות לנסות ולתפוס את השמות הרצויים כבר בהתחלת התהליך.

הדומיינים בעברית יחלו לפעול בחודש אוקטובר הקרוב. לאחר שלב הרישום המוקדם ושיריון מוקדם של כתובות הכרוך בעלות נוספת, מחיר הדומיין לשנה יהיה – 100 ₪ (בתוספת מע"מ).

 

לפרטים נוספים: https://www.domainthenet.com/he/

דילוג לתוכן