מרקו קסלה-רוסי, סינופסיס: "תחום ה-Custom Layout עובר שינויים דרמטיים"

מרקו קסלה-רוסי, מנהל בכיר לשיווק מוצר ביחידת ה-Design Group בסינופסיס העולמית, בביקור בישראל: "מוצר ה-Custom Compiler™ החדש של סינופסיס מבשר עידן חדש של אוטומציה המבוססת על עזרים ויזואליים ומקצר את הביצוע של משימות תכנון תפורות ב-FinFET מימים שלמים לשעות בודדות"
תחום ה-Custom Layout עובר לאחרונה שינויים דרמטיים, על פי מרקו קסלה-רוסי (Casale-Rossi Marco), מנהל בכיר לשיווק מוצר ביחידת ה-Design Group בסינופסיס העולמית. קסלה-רוסי ביקר בכנס ChipEX 2016, שנערך לאחרונה בתל-אביב.
"הנוף של תעשיית הסמיקונדקטורים שוב משתנה. על פי דוחות של מחקרי שוק, יש כ-10,000 תכנוני שבבים בשנה, וכ-300, או 3% מהם, כבר מבוצעים בטכנולוגיות התהליך החדישות של 20 ננו-מטר ומטה. תכנונים אלה מהווים 25% מנפח ייצור הסיליקון השנתי", הסביר קסלה-רוסי. "לתכנונים אלה יש מכנה משותף אחד: טרנזיסטור ה-non-planar, שידוע גם בשם FinFET או tri-gate".
"בצד השני של הספקטרום, טכנולוגיות התהליך המבוססות היוו יותר מ-90% מהתחלות התכנון בשנת 2015 ו-50% מנפח ייצור הסיליקון השנתי, כאשר המספר הגדול ביותר של התחלות התכנון – כ-25% – בוצע בטכנולוגיות תהליך של 180 ננו-מטר ומעלה", המשיך קסלה-רוסי. "תכנונים אלה מאופיינים במשקל רב של תכנים של אותות אנלוגיים ו-mixed signal: double-ploy, triple-well, טרנזיסטורים מסוג bipolar, DMOS, flash משובץ והתקנים דומים, שמשלימים את ה-CMOS הדיגיטלי".
על פי קסלה-רוסי, ההיקף של טכנולוגיות התהליך בהן נעשה שימוש בשוק מתרחב: "מצד אחד, חוק מור בריא ושלם, ויש לנו טרנזיסטורי FinFET דיגיטליים 'קיצוניים', שעוברים מגדלים של כמה ננו-מטר לגדלים של כמה אנגסטרם; מצד שני, יש הליכה מעבר לחוק מור, כשקיימים טרזינסטורים אנלוגיים 'קיצוניים', עם תכנונים בגדלים של 1 מיקרון ואף למעלה מכך עבור יישומים כגון רכב, שדורשים שהשבבים יהיו אמינים ועמידים בתנאי הפעלה קיצוניים – עם ספקי כוח במתח שנע בין 10 וולט ל-100 וולט או טמפרטורות שנעות בין מינוס 50 מעלות צלזיוס ל-150 מעלות צלזיוס".
"סביבת ה-Custom Layout צריכה לשרת שתי קטגוריות שונות לחלוטין של צרכים", אמר קסלה-רוסי. "בצד אחד של הספקטרום, כלי ה-Custom Layout צריכים להתאים לקהילה חדשנית שמבצעת תכנונים בטכנולוגיות תהליך של 14 ננו-מטר וסוללת את הדרך ל-10 ננו-מטר ו-7 ננו-מטר. מוצרי FinFET מוסיפים עוד נדבך או שניים של מורכבות ל-Custom Layout. לדוגמא, ארבעה התקנים ב-inverter מיתרגמים לכמה מאות רכיבים שיש למקם ולבצע להם routing ב-layout, תוך התאמה למספר גדל באופן אקספוננציאלי של כללי תכנון ספציפיים ל-FinFET.
"בצד השני, כלי ה-custom layout צריכים לשרת את קהילת מתכנני האנלוג וה-mixed signal, שיש לה משקל חשוב בתעשייה, בשחר עידן ה-IoT שבו ישנן משימות מחשוב שדורשות שבבים דיגיטליים, קיימים התקני ממשק וניהול הספק שדורשים שבבים אנלוגיים ושבבי RF ונעשה שימוש בחיישנים ובאקטואטורים".
קסלה-רוסי חשף מוצר חדש עליו הכריזה סינופסיס בכדי לתת מענה לאתגרים העדכניים בתחומי ה-Custom Layout: Custom Complier™.
על פי סינופסיס, המוצר החדש מבשר עידן חדש של אוטומציה המבוססת על עזרים ויזואליים ומקצר את הביצוע של משימות תכנון תפורות ב-FinFET מימים שלמים לשעות בודדות. ה-Custom Compiler מציע ארבע קטגוריות של מסייעים (assistants): מסייעי התבניות (Template Assistants) עוזרים למתכננים לעשות שימוש חוזר בידע בתחום ה-Custom Layout. מסייעי ה-layout מאיצים משימות layout באמצעות תכנון place and route מונחה משתמש. מסייעי ה-co-design מאחדים את זרימת התכנון התפור והתכנון הדיגיטלי בכדי להאיץ תכנון של מעגלים משולבים ב-mixed signal. לבסוף, מסייעי ה-in-design מצמצמים את כמות האיטרציות הכרוכות בבדיקה של כללי תכנון ילידיים (native design rule checks). כמו כן, מנועי ניתוח אמינות (reliability analysis engines) מסייעים לאתר ולתקן שגיאות באופן מיידי, לפני שה-layout ננעל.
בסיכומו של דבר, על פי סינופסיס, כאשר מאחדים את ה-Custom Compiler עם הכלים של סינופסיס עבור סימולציית מעגלים, אימות פיזי ומימוש דיגיטלי, המוצר מספק פתרון מקיף של תכנון תפור.
פרטים נוספים אודות Custom Compiler ניתן למצוא בכתובת www.customcompiler.info.

דילוג לתוכן