מרכזי מיחשוב עוברים לקירור נוזלי

אם אי פעם ביקרת או שהיית במרכז מחשבים, אתה יודע שזה לא מקום שכיף להיות בו. מאווררים צורחים כל כך חזק עד שאתה נאלץ לצעוק כדי לנהל שיחה, וחדר המחשב נשמר בטמפרטורת אוויר מקפיאה. זו המשמעות של קירור אוויר בשבילך.אם אי פעם ביקרת או שהיית במרכז מחשבים, אתה יודע שזה לא מקום שכיף להיות בו. מאווררים צורחים כל כך חזק עד שאתה נאלץ לצעוק כדי לנהל שיחה, וחדר המחשב נשמר בטמפרטורת אוויר מקפיאה. זו המשמעות של קירור אוויר בשבילך.
אלטרנטיבה מזדחלת, מתגנבת לאט, לאט,מאוד לשוק. בחברת מחקרי שוק IHS אומרים בדוח שנושא הכותרת "מרכזי מיחשוב, נתוני קירור דווח ל- 2014" כי שוק תשתיות נוזל קירור במרכזי המיחשוב יגדל ב 40% השנה ל -2.3 מיליארד דולרים. בקצב הזה, השוק הזה יכפיל את גודלו בתוך שנתיים.
קירור אוויר הוא יותר פופולרי כי הוא קל יותר לביצוע ואם זה לא מצליח, במקרה הגרוע ביותר יש צורך לכבות המחשבים. אבל במידה ושיטת קירור בנוזל נכשלת, אתה בצרות צרורות.
החסרונות לקירור אוויר הם רבים; יש צורך לבנות את מיזוג האוויר לכל מרכז הנתונים עם נושאים כמו רצפה מוגבהת, צפה למערכות צנרת ו-
HVAC (Heating, Ventilation, and Air Conditioning) כל החדר, מרחב צריך להיות קר מאד על מנת לאפשר למאווררים לינוק ולפזר אוויר קר.
במידה ומעולם לא ראית נוזל קירור, זהו פחות או יותר מה שרומז השם. במקום גוף קירור שמוצמד למקומו על המעבד, אלמנט העברת חום המבוסס על נחושת הועבר למטה לשני צינורות מחוברים. אחד מביא נוזל קריר לסופג החום ואילו השני יונק את הנוזל החם מהמעבד.הנוזל שומר על אלמנט הנחושת – נחושת משמשת כי היא מעבירה חום ביעילות רבה – קירור, אשר בתורו שומר על קירור המעבד. תהליך זה ידוע בשם, קירור ישיר לשבבים.
במקרים קיצוניים יותר, כל האלקטרוניקה שקועה בנוזל הקירור. ברור שזה לא קירור מים טהור אלא נוסחה מיוחדת שלא מטגנת את האלקטרוניקה.
היתרון האמיתי של נוזל קירור הוא שזה יכול לקצץ את הוצאות הקירור בשיעור של עד המחצית. קירור נוזלי מתרחש ברמת שבב / השרת, מה שאומר שפיזית כאשר רכיבי הקירור נמצאים קרוב ככל האפשר למקור החום. ככול שפיזור החום מתרחש קרוב יותר למקור חום,הוא יעיל יותר בסילוק החום, IHS אומר. אף שיטת פיזור חום אחרת לא יכולה להתקרב זה.
קירור בשיטה זו היא לא תרופת פלא מוחלטת. קירור מים חייב להיות מאוחסן בסביבה סגורה ולא לאפשר למזהמים להיכנס למים או נוזל הקירור. העלויות מראש הן הרבה יותר גבוהות לקירור מים מאשר קירור אוויר, כמו גם, אבל זה משתלם לאורך זמן אם יש לך את התרחיש הנכון.
קירור נוזלי הוא פופולרי בקרב גורמי מערכות שאוהבים את המעבדים במהירוית של 5-6GHz, אבל גם במחשב רגיל, גוף קירור בדרך כלל מספיק. יותר ויותר מקום מוקדש לשיטת נוזל קירור בכל חנויות האלקטרוניקה של פריי ומייקרו ומרכזי הזמנה בדואר כמו NewEgg.com

אבל זה לצרכנים רגילים. לסוג שלם של חברות ברמה ארגונית שמעונינות בשיטת נוזל הקירור, חברות כמו – Green Revolution Cooling, Icetope and LiquidCool.
מכיוון שנוזל קירור יכול לעלות עד פי חמש מקירור אוויר, יש צורך לאחסן השרתים בארונות השרתים כך שלא יעלו על 15 קילוואט + זהו הטווח לפני שניתן יהיה לקבל ההחזר על ההשקעה מנוזל קירור, השרתים לא ממש סובלים מצפיפות יתר עכב כך. IHS רואה ששיטת קירור זו בנוזל קירור היוותה רק 2% מהוצאות קירור מרכז הנתונים בסך הכל. זה יהיה במידה רבה פרקטיקת נישה המשמשת במחשוב עתיר ביצועים ומערכות צפופות במיוחד.
ובכל זאת, טכנולוגיות רבות שהתחילו כנישה הפכו לזרם מרכזי, אז אולי גם זה יתפוס.
  מאמר מקור:
http://www.itworld.com/data-center/427813/data-centers-make-migration-liquid-cooling

דילוג לתוכן