מצוקות נפשיות ב-360°

1 מתוך 5 בני נוער מתמודד עם מצוקות נפשיות, ל1 מתוך 10 בני נוער יש מחשבות אבדניות

פלטפורמה טכנולוגית חדשה ומהפכנית – 'Openmind 360' תחבר לראשונה בני נוער לנושא של מצוקות נפשיות דרך חוויית למידה חדשנית באמצעות משקפי מציאות מדומה. הפלטפורמה נעשתה ביוזמת ארז מולאי, מרצה בHIT- מכון טכנולוגי חולון ,תֹם מיטלמן בוגרת של עיצוב משולב ב HIT, ויפתח ויזר, מנהל בכיר בתעשיית ההיטק.
איך מרגיש בן נוער שכיתה שלמה מנדה אותו חברתית? מה עושים כשמופעל עליך לחץ חברתי לעשן סמים יחד עם כולם? ומה זו בעצם סכיזופרניה? openmind360°, פלטפורמה חדשה פורצת דרך המאפשרת לבני נוער לחוות דרך מציאות מדומה את המצבים המורכבים האלה ולהרגיש כאילו הם עצמם מתמודדים איתם. ארז מולאי, מרצה ב HIT-מכון טכנולוגי חולון ותֹם מיטלמן, בוגרת תואר שני בעיצוב משולב במכון, בשיתוף יפתח ויזר איש הייטק מנוסה.
הפרויקט נולד במסגרת פרויקט הגמר של תֹם מיטלמן בתואר השני בעיצוב משולב –HIT מכון טכנולוגי חולון. תֹם החליטה לעסוק בנושא של הסטיגמה כלפי נפגעי נפש בעקבות סיפור משפחתי אישי, ומטרתה הייתה ליצור שינוי תפיסה בכל הנושא של הפרעות נפשיות מתוך הבנה שזהו המחסום העיקרי לקבלת טיפול מציל חיים בזמן. למשפחות יש מחסום בושה לחשוף ולקבל עזרה, מה שמוביל לא פעם להחמרה קשה במצב ואף להתאבדויות.
מתוך הכרה בפוטנציאל החברתי החשוב הטמון בפרוייקט, חברו ארז יפתח ותֹם לפיתוח אותה פלטפורמה ייחודית שתגשר את הנושא המורכב לבני הנוער באמצעות שימוש חדשני בטכנולוגיה של מציאות מדומה, בני הנוער "זוכים" לחוות התמודדויות יומיומיות שונות של בני נוער בני גילם הנמצאים במצבים נפשיים מורכבים ולהיכנס לנעליהם. התמודדויות אלו מוצגות באמצעות סיפורים שונים המשתקפים דרך משקפיי ה- VR . במהלך הצפייה יכולים המתנסים להחליט מה יהיה המשך הסיפור , ובכך כל אחד יוכל להרכיב לעצמו חוויה אישית בהתאם לתחושותיו. השימוש במשקפיים נעשה במסגרת של סדנאות מודרכות.
"בחרנו לסייע בשבירת הסטיגמות על מצוקות נפשיות ומצבים נפשיים מורכבים מתוך החוויה האישית של שלושתנו – לכל אחד מצוות המפתחים יש קרוב משפחה המתמודד עם בעיה נפשית. רצינו לחשוף את בני הנוער לנושא של מצוקות נפשיות, לאפשר להם לדבר על זה ולא להתבייש לבקש עזרה", מספרים ויזר, מולאי ומיטלמן מפתחי הפלטפורמה החדשה. "כולנו מתמודדים עם חוויות רגשיות, לעיתים מסובכות וקשות. אבל שינוי התפיסה של בני הנוער בנוגע למשברים ומצוקות נפשיות, יכול לא רק לשנות את הסטיגמה כלפי אוכלוסייה זו בעתיד אלא אף להציל רבים מבני הנוער וסביבתם הקרובה ואף לסייע להם להתגבר על המשבר ולהשתלב חזרה בחברה".
הסטיגמה סביב הנושא של משברים רגשיים ומצוקות נפשיות היא הסיבה המרכזית הגורמת לאדם לפנות לקבלת עזרה וטיפול רק לאחר 10 שנים בממוצע. בגלל הסטיגמה צעירים רבים אינם פונים לקבלת עזרה, למרות שזוהי קבוצת הסיכון המשמעותית ביותר. מחקרים מגלים שאחד מכל חמישה מתבגרים חווה משבר נפשי משמעותי שיכול להתפתח למחלת נפש. לכן זיהוי מוקדם של מצוקות נפשיות הוא בעל משמעות.
הקרנת הסרטונים האישיים בפלטפורמה החדשה נעשית בטכנולוגית "גוגל קרדבורד" ובאמצעות משקפי VR שנתרמו על ידי חברת סמסונג ומאפשרת. כיום הטכנולוגיה מאפשרת לכל טלפון לשדר ולצפות בתכנים ב- 360° באמצעות משקפי מציאות מדומה .
בשלב הראשון, השימוש בטכנולוגיה יתאפשר לקהל הצעירים בגילאי העשרה, המהווים את קבוצת הסיכון המשמעותית ביותר בשכיחות של משברים ומצוקות נפשיות. בהמשך הפלטפורמה תותאם למגוון רחב של קהלים בארץ ובעולם המתמודדים עם מצביי קצה שעלולים להוביל למשברים נפשיים.
Openmind 360 מקיימת בימים אלה שת"פ עם גופים רבים, ביניהם חברת סמסונג, המרכז הרפואי שיבא תל השומר, בית החולים לבריאות הנפש גהה, וכן נערך מחקר מלווה עם בית החולים שניידר. כמו כן, החברה קיבלה מענק מו"פ שנה שנייה ברציפות מטעם הרשות לחדשנות (המדען הראשי).

 

דילוג לתוכן