מצב ספאם ב- 2012: דואר הזבל הגיע לרמתו הנמוכה ביותר זה 5 שנים

דאריה גודקובה, מנהלת ניתוח ומחקר תוכן במעבדת קספרסקי: "דואר הזבל לא יעלם לחלוטין.
ספאם זדוני, הונאות ומוצרים לא חוקיים אינם יכולים פשוט לנדוד לפלטפורמות חוקיות, בגלל האופי העברייני שלהם"
שיעור דואר הזבל מכלל תעבורת הדואר האלקטרוני העולמית ירד בהתמדה לאורך שנת 2012 והגיע לרמתו הנמוכה ביותר זה 5 שנים, כך מדווחת מעבדת קספרסקי בדו"ח הספאם השנתי שלה. לדברי מומחי קספרסקי, שיעור הספאם הממוצע לשנה החולפת עמד על 72.1 אחוזים, צניחה של 8.2 אחוזים בהשוואה ל- 2011. לדברי מומחי קספרסקי, אין תקדים עד היום לירידה מתמשכת ומשמעותית שכזו ברמות דואר הזבל.
 
הסיבה העיקרית לירידה בהיקף דואר הזבל היא הגברת ההגנה מפניו. מסנני דואר זבל ממוקמים כעת כמעט בכל מערכת דואר אלקטרוני, אפילו בשירותים חינמיים. בנוסף, רבים מספקי הדואר האלקטרוני הפעילו מדינויות המחייבת שימוש בחתימות DKIM (חתימות דיגיטליות המאמתות את הדומיין ממנו נשלח הדואר האלקטרוני). גורם נוסף מאחורי הצניחה ברמות הספאם הוא הפרסום הזול בפלטפורמות חוקיות. עם עליתו של ה- Web 2.0, הזדמנויות פרסום ברשת צמחו במהירות, והן כוללות היום באנרים, מודעות מילים, מודעות ברשתות חברתיות, בלוגים ועוד.

 
 
Percentage of spam in mail traffic
 
על אף הצניחה ברמת הספאם הכוללת, האחוז של הודעות דואר אלקטרוני המכילות קבצים זדוניים צנח רק במעט ל- 3.4 אחוזים. מדובר באחוז גדול, בהתייחס לכך שהמספר משקף רק דואר אלקטרוני המכיל קוד זדוני, ללא הודעות זבל אחרות המכילות קישורים לאתרים זדוניים. בנוסף, טווח הנושאים שנמצאו  בשימוש בהודעות זדוניות היה מרשים בשנת 2012. משתמשים זדוניים הסתמכו בעבר על הודעות מזויפות משירותי אירוח, רשתות חברתיות, שירותי משלוחים והודעות מארגונים פיננסיים וממשלתיים. ב- 2012, המגוון התרחב וכלל הודעות מזויפות ממגוון חברות תעופה, שירותי הזמנת חופשות ואתרי קופונים.
 
תפוצה גיאוגרפית של דואר זבל
2012 גם התאפיינה במספר שינויים משמעותיים בדירוג המדינות המייצאות ספאם. סין, אשר לא כיכבה אפילו בין 20 המקורות הראשונים לדואר זבל ב- 2011, תפסה ב- 2012 את המקום הראשון, כשהיא אחראית ל- 19.5% מכלל דואר הזבל. גם דואר הזבל שיוצא מארה"ב צמח ב- 13.5 אחוזים, לרמה של 15.6% – כשהוא מעניק לארה"ב את המקום השני. אסיה נותרה האזור המוביל להפצת דואר זבל. במהלך השנה צמח נתח הפעילות של דואר הזבל באזור ב- 11.2 אחוזים והוא מגיע עתה לרמה של 50% בסה"כ. בגלל רמת ההפצה הגוברת של דואר זבל מארה"ב, צפון אמריקה תפסה את המקום השני בין האזורים עם 15.8% – עליה של 2% מ- 2011. במקביל, כמות דואר הזבל שמקורו בדרום אמריקה צנחה ב- 8 אחוזים ונעצרה על 11.8% בסה"כ. אירופה גם היא הציגה ירידה בדירוג. ב- 2012 סך דואר הזבל שהגיע ממזרח ומערב אירופה עמד 15.1% מהתעבורה העולמית – חצי מהרמה של 2011.

 
Sources of spam by country
 
לדברי דאריה גודקובה, מנהלת ניתוח ומחקר תוכן במעבדת קספרסקי, "ב- 2012 אחוז דואר הזבל ירד לאורך השנה, ובמהלך שלושת החודשים האחרונים המספרים עמדו על פחות מ – 70%. הירידה היא תוצאה של נטישה הדרגתית של מפרסמים את דואר הזבל ומעבר אל דרכים נוחות וחוקיות יותר לקידום מוצרים ושירותים. למרות זאת, זה לא אומר שדואר הזבל עומד להיעלם בקרוב: ספאם זדוני, הונאות, פרסום ומוצרים לא חוקיים, אינם יכולים פשוט לנדוד לפלטפורמות חוקיות, בגלל האופי העברייני שלהם. אנו מצפים כי הירידה ברמות דואר הזבל בשנת 2013 תהייה זניחה במקרה הטוב".
 
 
לדו"ח המלא –  http://www.securelist.com/en/analysis/204792276/Kaspersky_Security_Bulletin_Spam_Evolution_2012
 
 

דילוג לתוכן