מעבדת קספרסקי – תחזית האיומים על החיים הדיגיטליים ל-2018

חורי אבטחה ברכב המקושר וקוצבי לב בסכנת מתקפה – מעבדת קספרסקי צופה את 2018

בבית הממוצע יש כיום שלושה מחשבים מחוברים לרשת ו-4 מכשירים ניידים חכמים. הנתון מסתדר היטב עם העובדה ש-86% מאיתנו נכנסים לאינטרנט כמה פעמים במהלך היום, וזה עוד מחוץ לעבודה. צ'אט, קניות, בנקאות, משחקים מקוונים, האזנה למוזיקה, הזמנת חופשות וניהול הבית החכם. הדבר האחרון שאנו חושבים עליו כשאנו נכנסים לאינטרנט הוא הסיכון של מתקפות סייבר.

בכל שנה בוחנים מומחי מעבדת קספרסקי בוחנים את איומי הסייבר המרכזיים עימם צפויים להתמודד עסקים וצרכנים במהלך 12 החודשים הבאים, בהתבסס על המגמות שנראו במהלך השנה. ב- 2018, החלטנו לבחון מה המשמעותיים שיש להם השלכות על החיים הדיגיטליים של כל אחד מאיתנו. אז מה יהיו כיווני ההאקרים ב-2018?

חורי אבטחה ברכב המקושר
מוקדם יותר השנה, הראו חוקרים כיצד פריצה לרכב יכולה להשבית את כל מאפייני הבטיחות, כולל כרית האוויר. התקפות שכאלו הופכות קלות יותר לביצוע ככל שרכבים מקושרים מכילים יותר ויותר רכיבים שניתן לגשת אליהם באופן דיגיטלי. לדוגמא: מכשירים ניידים יכולים להתחבר למערכת head unit דרך בלוטות', כאשר בבלוטות' נתגלו לאחרונה 8 פרצות תוכנה חמורות. האקר צריך להשתמש רק בפירצה אחת כדי לקבל גישה למערכות הרכב ולבצע משם התקפות נוספות. בחלק מהרכבים יש קישוריות Wi-Fi או סלולר, וכמעט כל רכב חדש מגיע עם חיבור USB – שבכולם אפשר להשתמש כדי להעביר קוד נגוע למערכות הרכב.
כבר הוכח, גם על ידי חוקרים חיצוניים וגם על פי מחקרים של מעבדת קספרסקי, כי המעבר של נתונים בין מערכות פנימיות ברכב הוא נקודה פגיעה להתערבות חיצונית. בהינתן העובדה כי תעשיית הרכב מתכננת את מחזורי הפיתוח שנים קדימה, ניתן להניח כי בעיות האבטחה שדווח עליהן לא יתוקנו במכוניות מקושרות שיצאו לשוק ב- 2018. רוב המכוניות האלה תוכננו לפני שאבטחת סייבר בכלל הפכה לבעיה בתעשיית הרכב. עם זאת, אנו צופים כי רכבים שיצאו מקו הייצור לאחר מכן עשויים להכיל מאפייני אבטחת סייבר ולכן יהיו בטוחים יותר.

אפליקציות רכב פגיעות
רוב יצרני הרכבים מציעים כעת אפליקציות שנועדו להקל על חיי הנהגים – לאתר את הרכב, לנעול אותו, לבדוק לחץ בצמיגים, לשלוח בקשה לסיוע, לקבוע שירות תחזוקה ועוד. חוקרים כבר הראו שישנן אפליקציות שניתן לפרוץ כדי להשתלט על רכב. ייתכן וב- 2018 נראה את האפליקציה הנגועה הראשונה שתאפשר לתוקפים לשלוט ברכב או לרגל אחר מסלול הנסיעה שלו. בידי חוקרי מעבדת קספרסקי יש כבר עדויות לכך שכבר קיים ביקוש בדארקנט לנתונים הנדרשים כדי לאמת חיבור עם אפליקציות של רכבים. ככל שמספר הרכבים המקושרים יגדל, המגמה תהפוך למשמעותית יותר.

פערי אבטחה במכשירים רפואיים לבישים ובשתלים
ב- 2018 צפויים לפעול כ- 19 מיליון מכשירים רפואיים לבישים, כגון משאבות אינסולין, קוצבי לב, מכשירי ניטור ועוד. גידול מהיקף של 12.8 מיליון מכשירים כאלה כיום. חברות כבר מפרסמות אזהרות לגבי פערי אבטחה, מתוך ידיעה כי בתרחישי קיצון האקרים יוכלו לחבל במכשירים כאלה, לגרום להם לספק מנה קטלנית של תרופה או לגרום לתקלה אחרת. איום זה יופיע בשנת 2018 וימשיך לצמוח מעבר לה.

תוכנות כופר. עדיין בכל מקום
המגפה הגלובלית של תוכנות הכופר לא מראה סימני האטה. הנתונים מראים כי קצת פחות ממיליון משתמשים הותקפו בתוכנות כופר ב- 2017, רק מעט פחות מ- 2016 – אבל המספר הריאלי של קורבנות המתקפות ב- 2017 יהיה ככל הנראה גבוה בהרבה. למשל, רק ספירת הנפגעים של WannaCry יכולה לעבור את ה- 700,000. לצד הזמינות ברשת של כלים להפצת קוד זדוני, התוקפים גילו כי נעילה או הצפנה של נתונים ומכשירים היא דרך יעילה לקלה להרוויח כסף, כולל נתונים ומכשירים בחברות גדולות, בתי חולים ורשתות של ערים חכמות . ב- 2018 אנו צפויים לראות את המשך המגמה.

קוד זדוני במכשירי אנדרואיד
אנו חיים בעולם של ניידות, וההאקרים חיזקו את היכולות שלהם בתחום הזה. ב-2017 ראינו קוד זדוני לאנדרואיד "מרעיל" אפליקציות להזמנת מלונות, שירותי מוניות ושיתוף נסיעות, תוך מיקוד בתשלומים ניידים (ב-SMS ו-WAP). התוקפים גם השתמשו בטכניקות חדשות כדי לעקוף מנגנוני אבטחה של מערכות הפעלה. ב- 2018 אנו מצפים לראות חדשנות גדולה אף יותר בתחום זה.

כורים של מטבעות קריפטוגרפים
מטבעות קריפטוגרפיים הופכים לפופולאריים יותר, כך שמומחים צופים שהאקרים יפנו מאמצים אל עבר אנשים הרוצים חלק בבהלה לזהב החדש. ב- 2018, נראה יותר אנשים כורים מטבעות קריפטוגרפיים במחשבי העבודה שלהם. במקביל, נראה גם יותר התקפות שנועדו לגנוב מטבעות קריפטוגרפיים ממשתמשים, או להתקין כלים נסתרים לכריית מטבעות, גם על מכשירים ניידים. מחקר של מעבדת קספרסקי מראה כי מספר האנשים שנפגעו מהתקפות שכאלה בשנת 2017 כבר חצה את רף 2 המיליון. במקביל, אם הדבר ינוהל כראוי ויתבצע בהסכמת המשתמש, כריית מטבעות קריפטוגרפיים מסוג מסוים יכולה גם להפוך לדרך חוקית להרוויח מאתרים או אפליקציות.

משתלטים על מכשירים מרושתים ליצירת בוטנטים גדולים
הנתבים הביתיים שלכם, מצלמות רשת מרושתות, מקררים, טלוויזיות חכמות וגם ותרמוסטטים חכמים הם דבר נהדר, אבל סביר להניח שהם מלאים בבעיות תוכנה, כך שבהיעדר סיסמא חזקה, האקרים יכולים לצרף אותם בקלות לרשת זומבים ענקית (בוטנט). הבוטנט הידוע לשמצה Mirai כמעט ושבר את האינטרנט ב- 2016, כשהוא מורכב בעיקר ממצלמות CCTV ומדפסות מרושתות. ב- 2017 חשפו חוקרים תוקפים ששיפרו את הכלים של Mirai. בוטנטים נוספים, אשר הוכיחו עצמם ככלי יעיל להפעלת מתקפות מניעת שירות, עלולים להופיע במהלך 2018.

משתלטים על האינטרנט של הדברים לצורך מתקפות רחבות
אם מדברים על טכנולוגיות של עיר חכמה כמו מצלמות CCTV, מה יקרה אם הייתה מתבצע מתקפה על מערכת התאורה של עיר, אשר גורמת למשל להחשכה מוחלטת? במהלך השנה הקרובה, טכנולוגיות של ערים חכמות, כגון בקרת תנועה, תאורה, מצלמות מהירות, תחבורה ציבורית ואספקת חשמל, וכן תשתיות של בקרה אווירית, יהפכו למטרה מבוקשת יותר בקרב האקרים.

אז איך בכל זאת תוכלו להישאר בטוחים ברשת?
• עשו שימוש במאפייני האבטחה שמגיעים עם המכשירים שלכם: קבעו סיסמא חזקה ועל תדלגו על עדכוני תוכנה. לא רק בטלפונים ובמחשבים, אלא בכל דבר המחובר לרשת.
• היו בררנים בעת בחירת מכשיר חכם. שאלו את עצמכם: האם באמת נדרש חיבור לרשת? אם התשובה היא כן, אז בדקו היטב את המכשיר טרום רכישה, וודאו שאתם יכולים לשנות את ססמאות האבטחה שלהם.
• התקינו רק אפליקציות ממקורות מוכרים כגון Google Play, שנוצרו על ידי מפתחים שצברו מוניטין
• אחרון, אבל לא פחות חשוב, שקלו תוספת אבטחה למכשיר באמצעות תוכנת אבטחה ייעודית.

למידע נוסף- כאן

דילוג לתוכן