דוברי הפאנל מימין לשמאל: עמי אהרונוביץ',הלי הלסקייהו ,קונור מקדונלד

"מנהלי הדאטה בייס יעסקו באיכות הדאטה ופחות בתשתית"

 

 

קונור מקדונלד, מומחה עולמי לדאטה בייס האוטונומי, בכנס ilOUG, ארגון משתמשי אורקל בישראל:

מקדונלד, מעורכי האתר AskTOM, השתתף בפאנל מיוחד בנושא "עתיד ה-DB וה-DBA בעידן האוטונומי", בכנס ilOUG, הכנס השנתי של ארגון משתמשי אורקל

 

"באופן אידיאלי, הדאטה בייס האוטונומי יגרום ל-DBA להתעסק יותר בשירות ובדאטה – ופחות בתשתית" – כך אמר קונור מקדונלד (Connor McDonald), מומחה עולמי לדאטה בייס האוטונומי של אורקל ובכיר בצוות הפיתוח של המוצר.

 

לדבריו, "בעבר הייתה תפיסה שתפקיד ה-DBA הוא לדאוג שהדאטה בייס יעבוד כמו שצריך, במקום לדאוג שהארגון יוכל להשתמש בדאטה איכותי ואמין. כיום אתה מקבל צינור שדרכו אתה מתחבר ולא אכפת לך מי מנהל אותו ואיפה הוא נמצא, כמו שצורכים כל שירות. להבדיל מבעבר, שהלכו והתקינו שרתים, זה לקח ימים ואף שבועות והיום – תוך כמה דקות. החזון של אורקל, שהביאה את בשורת הדאטה בייס האוטונומי לעולם המחשוב, הוא להביא את הכלים להצלחה עבור הלקוחות שלנו וזו אבן הדרך לחזון הזה". מקדונלד המליץ להעביר תחילה לדאטה בייס האוטונומי נכסים פחות קריטיים לארגון ובהמשך דאטה בייס קריטיים שמריצים מידע חשוב. הוא המשיל את הדאטה בייס האוטונומי לשבת ואמר כי "האוטונומוס, כמו השבת, יאפשר לנו לעשות הרבה דברים אחרים שלא התפננו אליהם במהלך השבוע".

 

מקדונלד, מעורכי האתר AskTom, השתתף בפאנל מיוחד בנושא "עתיד ה-DB וה-DBA בעידן האוטונומי", בפתיחת כנס ilOUG Tech Days 2019, הכנס השנתי של ארגון משתמשי אורקל בישראל שהתקיים בבית אורקל בפתח תקווה.

 

בפאנל דיברה גם הלי הלסקייהו (Heli Helskyaho), מומחית עולמית בדרגת Oracle ACE Director ואחת מ-50 הנשים המשפיעות בפינלנד. לדבריה, מקצוע ה-DBA לא הולך להיעלם, אך חייב להשתנות ולהתפתח. "אם אתה בשוק ה-IT ולא תלמד מיומנויות חדשות או טכנולוגיות נוספות, תוך שנתיים לאחרים יהיה יתרון משמעותי עליך בשוק העבודה. המקצוע התעדכן ואם בעבר DBA עסק רק בהקמה, תחזוקה וניטור של דאטה בייסים ברמת התשתית, כעת בעידן החדש מצפים ממנו להשתדרג ולנצל את הידע הקיים שלו לעולמות הדאטה, להנגשה שלה ותחקור המידע. כ-DBA יש לו ידע קיים שיכול לעזור לו". היא הרגיעה ואמרה כי "אין צורך לדאוג למקצוע, יש עוד המון עבודה, אבל מתפנה לנו זמן ללמוד מיומנויות חדשות".

 

דובר נוסף היה ג'ים צ'ופרינסקי (Jim Czuprynski), ארכיטקט דאטה בייס מחברת Zero Defect Computing ומומחה עולמי בדרגת Oracle ACE Director: "יהיה מעניין בחמש השנים הקרובות, מבחינת עתיד ה-DBA, אם אתם חוששים לעבודתכם, אתם צודקים. פעם מנהלי הדאטה בייס היו 'הליקופטר DBA' שמשגיחים עליו כל הזמן מלמעלה, כמו הורים ששולחים את ילדיהם לקולג' ודואגים להם, והיום עם האוטונומוס מנהלי הדאטה בייס יוכלו להפוך למשגרי DB ולנהל אותו בשיטת 'שגר ושכח'". צ'ופרינסקי הוסיף כי "כעת תוכלו להתפנות להתעסק בדאטה, השמיים הם הגבול". הוא ציין כי עד שנת 2050, עם ריבוי המכשירים וכמויות הדאטה העצומות, הכל ינוהל בדאטה בייסים שונים ולכל דאטה בייס יתחברו מאלפי כיוונים שונים.

 

שי שמלצר, דירקטור לפיתוח מוצרי ענן במטה אורקל בארה"ב, הוסיף כי אורקל מפתחת כלים שיעזרו לוודא שהאפליקציה תקינה ומסייעת למנהלי הדאטה בייס לבצע בדיקות ולנהל את האופרציה במהירות רבה יותר: "כ-DBA יש יתרון בכך שהדאטה בייס האוטונומי וה-DevOps לוקחים מכם את העיסוק בדברים 'המשעממים' ומפנים לכם את הזמן לדברים אחרים".

 

בכנס, אורקל הציגה לראשונה בישראל את Oracle MySQL Cloud Service Analytics, הפרויקט הגדול ביותר של MySQL אי פעם, תוצר של שיתוף פעולה בין מעבדות אורקל ו-MySQL. המוצר, לאחר שהוכרז בכנס OpenWorld לפני 3 חודשים, הוצג על-ידי מר ניפון אגראוול (Nipun Agrawal), סמנכ"ל מחקר ופיתוח במעבדות אורקל שהוביל את פיתוח המוצר. לאחר מספר שנים של פיתוח במעבדות אורקל, הטכנולוגיה שולבה כחלק אינטגרלי מתשתית הענן של אורקל דור 2 (OCI Gen 2), ומספקת ביצועים גבוהים לצד תהליך אנליטיקה in-memory. לדבריו, "המוצר משמש כפלטפורמה לשירותים אחרים ורלוונטי גם לעולם הסטאראטפים. עד היום, משתמשי דאטה בייס ב- MySQL נדרשו לעשות אנליטיקה לדאטה דרך מוצר אחר. כעת לקוחות לא צריכים לנייד דאטה, ומקבלים תמיכה בזמן אמת וביעילות עם MySQL Analytics".

 

כנס ilOUG Tech Days 2019, שהתקיים בבית אורקל בפתח תקווה, הוא הכנס השנתי של ארגון משתמשי אורקל בישראל. נשיא ארגון ilOUG בישראל הוא עמי אהרונוביץ', בדרגת Oracle ACE Director, הדרגה הגבוהה ביותר של ACE – מומחה עולמי של אורקל. אייסים נוספים בישראל הם: עודד רז, זהר אלקיים, אורן נקדימון, פיני דיבסק, יוסי ניקסון, מוריס העליון ושלומי נוח.

 

הכנס התקיים בהשתתפות מאות מפתחים, DBA, אנשי תשתיות ואבטחת מידע, כלל מעל 60 הרצאות טכנולוגיות על פני יומיים בנושאי בסיסי נתונים, ענן, פיתוח, DevOps, מובייל, ML ועוד. את ההרצאות ינחו 30 מרצים מחו"ל, חלקם בכירים באורקל העולמית. לכנס הגיעו עשרות Oracle Ace's מ- 10 מדינות שונות בכל רחבי העולם, מומחים עולמיים של אורקל, בהם שישה ישראלים. בנוסף, הגיעו עשרות סטודנטים לפיתוח תוכנה, כדי להכיר את הקהילה, להיחשף, לשמוע על הטכנולוגיות ואולי למצוא את מקום העבודה הבא שלהם.

דילוג לתוכן