ממצאי דוח מחקר של BCG מגלים עיכובים בכניסת בינה מלאכותית (AI) לתחום הארגוני והעסקי

בינה מלאכותית (AI) הפכה לאחת ההתפתחויות הגדולות ביותר בעסקים בשנים האחרונות, אך התחום עדיין אפוף בחוסר וודאות. בעוד הציפיות מרקיעות שחקים, עולה השאלה, מה עושים עסקים בפועל בתחום זה?
דוח של BCG (בוסטון קונסלטינג גרופ – חברה גלובלית לייעוץ ניהולי והמובילה העולמית בייעוץ אסטרטגי לעסקים) ו- MIT Sloan Management Review, בא לבטל את הערפל סביב AI בעסקים, ובוחן את האימוץ הנוכחי בפועל של בינה מלאכותית. את הסקר הובילו אנשי BCG Henderson Institute – צוות החשיבה הפנימי של BCG, העוסק בחקר ופיתוח תובנות מעסקים, טכנולוגיה ומדע, באמצעות אימוץ טכנולוגיית רעיונות רבת עוצמה.
לפי החוקרים, בינה מלאכותית יצאה מחדר המכונות ונכנסה לחדרי ההנהלה בארגונים, אך מעט חברות מנצלות את מלא הפוטנציאל שלה. כך קובע הסקר שבוצע בקרב 3,000 מנהלים ועסק בעיצוב מחדש של העסק עם בינה מלאכותית, והכנסת בינה מלאכותית לעבודה.
בסקר בולט הפער הגדול בין שאיפות לביצוע במרבית החברות. כך, רק אחת מתוך חמש חברות שילבה AI כחלק מההיצע שלה או מתהליכיה, ורק אחת מתוך עשרים חברות עושה זאת באופן נרחב.
המחקר מגלה גם פערים גדולים בין מובילים – חברות שמבינות ואימצו AI, ואלה שמשתרכים מאחור בתחום. הבדל ניכר נוסף הינו בהבנה והגישה לנתונים ולהכשרות AI. עבור רבים, ההבדלים עוד ילכו ויגדלו בחמש השנים הבאות, אך כמעט כל החברות יכולות ליצור יתרון תחרותי וליצור ערך מ- AI בתחומי פעילותן, אומרים החוקרים.
ואלה ממצאי הסקר:
ציפיות גדולות: בתחומים רבים מנהלים מצפים שהשפעת AI תגדל. בממוצע, 14% מהמנהלים שהשתתפו בסקר מצפים כי בינה מלאכותית תמלא תפקיד מרכזי כבר היום, ו- 63% מהם רואים אותה עושה זאת בעוד חמש שנים.
בחלוקה לתחומי פעילות:
טכנולוגיה, מדיה וטלקום – 20% היום מול 72% בעוד חמש שנים.
פיננסים – 12% היום מול 65% בעוד חמש שנים.
מוצרי צריכה – 16% היום מול 64% בעוד חמש שנים.
שירותים מקצועיים – 11% מול 64%
מוצרים תעשייתיים – 12% מול 58%
אנרגיה – 11% מול 47%
מגזר ציבורי – 11% מול 41%
50% מהמנהלים משתתפי הסקר רואים בבינה מלאכותית הזדמנות, 33% רואים בה סיכון והזדמנות, 13% לא רואים בה סיכון או הזדמנות, ו- 4% רואים בבינה מלאכותית סיכון בלבד.
הפער בין ציפיות לפעולה: בעוד מנהלים רבים מצפים לדברים גדולים מבינה מלאכותית, רק מעט חברות בודקות אותה בפועל.
84% מצפים כי AI תיצור עבורם יתרון תחרותי, 75% אומרים כי AI תאפשר לחברות שלהם להתקדם לעסקים חדשים, 38% אומרים כי לחברות שלהם יש אסטרטגיית AI, 23% אומרים כי החברות שלהן מבצעות פיילוט של AI, ורק 5% אומרים כי החברות שלהם עושות שימוש נרחב בבינה מלאכותית.
מחסום הנתונים וההדרכה: הבנה של צרכי נתונים והדרכה מפרידה את החברות המתוחכמות ביותר בראיית ושימוש ב- AI, מאלה הפחות מתוחכמות.
מתוך החברות המתוחכמות ביותר, 87% מבינות את צרכי הנתונים של 'AI ו- 85% מבינות את התהליכים הדרושים כדי להכשיר אלגוריתמאים של AI.
לעומת זאת מבין החברות הפחות מתוחכמות, רק 11% מבינות את צרכי הנתונים בתחום, ו- 7% בלבד מבינות את התהליכים הדרושים להכשרת אלגוריתמאים של AI.
מומחי BCG מסכמים את ממצא הסקר, ואומרים כי כדי להתכונן לעתיד של AI, חברות מובילות מתבססות על בינה מלאכותית בשלוש דרכים: מבינות את יחסי הגומלין של נתונים, הדרכה ואלגוריתמים; מפתחות כישורים טכניים ובונות צוותים בינתחומיים; וזוכות ליתרון תחרותי דרך גישה לנתונים חדשים, ייחודיים, או עשירים.

דילוג לתוכן