מיקרוסופט תובעת מיליון שקל מחברת ביט פור יו בחשד למכירת תוכנות פיראטיות

לטענת מיקרוסופט נעשה שימוש במדבקות מזויפות של מערכת הפעלה "Windows 7 Pro" חברת מיקרוסופט הגישה תביעה בסך מיליון שקל לבית המשפט המחוזי מרכז כנגד חברת ביט פור יו ומנהלה בגין חשד לסחר במדבקות מערכת ההפעלה Windows 7 Pro מזויפות. טרם הגשת התביעה ביצעה מיקרוסופט שתי רכישות מהמשווק. במהלך הרכישות מכר המשווק לחוקרים פרטיים מטעם מיקרוסופט מדבקות אותנטיקציה עבור מערכת ההפעלה Windows 7 Pro החשודות כמזויפות.

בעת רכישת מחשב, הצרכן אמור לקבל מחשב הכולל מערכת הפעלה שהותקנה על ידי המשווק ובנוסף מדבקת אותנטיקציה של מערכת הפעלה אשר נותנת אינדיקציה ללקוח שאכן רכש מערכת הפעלה עם רישיון. לדברי מיקרוסופט, התופעה של סחר במדבקות אותנטיקציה מזויפות מביאה להטעיית הציבור ולהתקנת מערכות הפעלה ללא רישיון, העלולות לחשוף את הצרכן לתוכנות זדוניות ווירוסים.

"מלבד הטעיית הצרכנים במכירת מדבקות מזויפות, סחר במדבקות מערכות ההפעלה בא בדרך כלל בד בבד עם פיראטיות וזיופי תוכנה אשר חושפים את הצרכנים לנזקים וסיכונים שנובעים משימוש בתוכנות לא מקוריות", אומרת, חגית גרוס, מנהלת הרישוי וזכויות היוצרים במיקרוסופט ישראל. "בישראל גוברת המודעות לשימוש בתוכנות מקוריות ואנו נמשיך בפעילויות להגברת המודעות במטרה לצמצם תופעות מסוג זה".

מיקרוסופט מציעה מספר כללים ללקוח ולמשווק כדי להימנע מרכישת תוכנות לא חוקיות:

בעת רכישת מחשב יש לשים לב שמדבקת האותנטיקציה של מערכת ההפעלה חדשה וללא קצוות מקולפים. רכישת מדבקות אותנטיקציה של מערכות הפעלה אלו, כמוצר בפני עצמו, אסורה. מדבקה המגיעה בנפרד או על גבי גליל הינה חסרת כל ערך ועלולה להיות מזויפת. בנוסף, יש לבדוק אם שם המותג על גבי המדבקה זהה למותג המחשב שקנית.

בעת רכישת תוכנה, יש לבדוק שהערכה שלמה. ערכת OEM מלאה לבוני מערכות מחשב System Buliders)) כוללת תקליטור עם הולוגרמה, חוברת ומדבקת אותנטיקציה, ארוזים כולם ביחידה אחת. אם אחד ממרכיבים אלו חסר הערכה חסרת ערך.

יש לבדוק שמצוין שמה של מערכת ההפעלה העדכנית ביותר. מיקרוסופט משווקת בשלוש השנים האחרונות את מערכת הפעלה Windows 7 ואם מופיעה מערכת הפעלה ישנה יותר יש לבדוק שהיא אכן בעלת רישיון. ישנם המציעים תקליטורים מסוג Fulfillment Media של תוכנות מיקרוסופט, שהינם חלק מחוזי רישוי ארגוניים. תקליטורים אלה נשלחים ללקוחות הרישוי של מיקרוסופט כתקליטורי גיבוי והתקנה בלבד וללא תוכניות רישוי מתאימות. הם חסרי כל ערך והשימוש בהם אסור, כפי שאף מצוין במפורש על גבי התקליטור.

אם המחיר נמוך בצורה המעוררת חשד, קיימת סבירות גבוהה כי הערכה אינה חוקית. עם זאת, לעיתים קרובות תוכנות מזויפות נמכרות בסביבות אותו מחיר כמו תוכנה מקורית.
 

דילוג לתוכן