מחר – 7 בדצמבר – הצעת החוק מאגר ביומטרי עולה לדיון ולהצבעה

איגוד האינטרנט לחברי הכנסת: גלו אחריות ועיצרו את המאגר הביומטרי – הוא מיותר ונזקו עצוםאיגוד האינטרנט הישראלי קורא לחברי הכנסת להצביע נגד כריכת מאגר ביומטרי בהצעת החוק שעומדת לעלות מחר (7/12) לדיון ולהצבעה בקריאה שנייה ושלישית.
מאגר ביומטרי אינו נחוץ לצורך הפקה יעילה של תעודות זיהוי ודרכונים ביומטריים, ונזקו עצום. בעניין זה קיימת תמימות דעים חסרת תקדים בין כלהמומחים הבלתי-תלויים.
בשום מדינה דמוקרטית אין מאגר דומה לזה המוצע בישראל, ולאבכדי.
 
על פי החלטת ועדה שמונתה ע"י משרד רוה"מ לנוכח הביקורת המקצועית והציבורית החריפה, הקמת המאגר הביומטרי תידחה בשנתיים ובתקופה זו יוקם מאגר וולונטרי. אלא שתוצאות דיון חד-צדדי שהתקיים בועדה משותפת לועדת המדע ולועדת הפנים של הכנסת, מעלות כי ה"וולונטריות" שבמאגר אינה אמיתית ותפגע בפרט. אזרח שיבקש תעודתזהות או דרכון ביומטריים, יאולץ להכניס את קלסתרונו וטביעות אצבעותיו למאגר, למרות שהדבר כלל אינו נחוץ לצורך הפקת תעודה ביומטרית, או לחלופין לוותר על בקשתו לתעודותביומטריות. זאת, למרות שבקרוב צפויות מדינות רבות באירופה ובצפון אמריקה להקשות משמעותית על כניסה אליהן ללא דרכון ביומטרי. בנוסף, הצהירה הממשלה על כוונתה כי פרוייקט ממשל זמין יספק שירותים רק לבעלי תעודות זהות ביומטריות, שכאמור יאולצו להסכים להכללת המידע הביומטרי שלהם במאגר.
 
המאגר המוצע אינו וולונטרי כלל ועיקר, למרות ההכרזות. העלויות הנדרשות להקמתו עפ"י דרישות הצעת החוק גם הן גבוהות מאד.
 
המאגר הביומטרי מהווה סכנה משמעותית לדמוקרטיה, לפרטיות אזרחיה ולביטחונם.
 
לקריאת ניירעמדה של איגוד האינטרנט הישראלי בעניין – לחצו כאן

דילוג לתוכן