מחר יבחר הסטארטאפ הישראלי המצטיין

חמישה סטארטאפים ישראלים צעירים יתמודדו בשלב הגמר של פרוייקט SmartCamp של יבמ שבו יבחר הסטארטאפ שייצג את ישראל בשלב הגמר העולמי שייערך בחודש נובמבר באירלנד.תחרויותמקומיות מתקיימות בימים אלה בעוד שש ערים מרכזיות בעולם: בוסטון, סאן פרנסיסקו, לונדון, פריז, דבלין ושטוקהולם ובסיומן  תוזמןהחברהשתיבחרבכלמדינהלהשתתףבאירוע SmartCamp שייערךעל ידי יבמ, כאמור, בדבלין,אירלנד,בחודשנובמבר.
 החברהשתבחרתזכהבתואר  The World's Smartest Start-up.
 
התחרות של יבמ נועדה לחברותישראליותבנותפחותמשלוששנים,בבעלותפרטית, המפתחותתוכנההמשתלבתבתחומיהמיקודשלמיזםה"עולםהחכם" Smarter Planet )  ( שליבמ.
 
על צוות השופטים והמנחים בתחרות של יבמ בארץ נמנים בין השאר עוזיה גליל, רלי מרידור, ד"ר אורנה ברי, עודד כהן, ינקי מרגלית, גדי גילאון, שגיא חמץ ועוד.
 
תחרות SmartCamp משתלבת ביוזמה החדשה של יבמ, שנועדה לעודד ולסייע לדור הבא של חברות הזנק למצות את ההזדמנויות העסקיות בתחומי תעשייה שונים הצומחים במהירות כגון: אנרגיה, מים, שירותי בריאות, תקשורת וממשל – שהוכרזה החודש ב-7 מדינות.
 
ישראל נמנית על שבע המדינות הראשונות בעולם בהן מופעלת התוכנית, יחד עם ארה"ב , סין, הודו, גרמניה, צרפת ובריטניה  והיא מנוהלת בארץ על ידי היחידה לטכנולוגיה גלובאלית  (GTU) ביבמ ישראל.
 
הסטארטאפים שיתמודדו בשלב הגמר  הם:
 
eViglio מפתחת מערכת משולבת להפצת התראות לכלל הציבור במגוון רחב של ערוצים – החל מרשתות סלולאריות, דרך צופרי אזעקה, לוחות מודעות, רשתות IP, טלוויזיה ורדיו. המערכת המפותחת על ידי החברה מבטיחה אפשרות להתריע בזמן אמת על אירועים מוגדרים, בפילוח גיאוגרפי מוגדר – גם כאשר ערוצי תקשורת רגילים דוגמת טלפון סלולארי אינם פועלים, בעתות משבר. המערכת מקשרת בין חיישנים הפזורים ברחבי ערים חכמות – ובין אמצעי התקשורת הזמינים על מנת לספק התראות ומידע לאוכלוסיה, בכל מכשיר קצה העומד לרשותה. המערכת נוסתה בהצלחה בתרגיל היערכות העורף, "נקודת מפנה 4", שהתקיים לאחרונה.
 
 eViglio הוקמה בסוף 2008, על ידי גיא וייס ופליקס וייניק, שעבדו בעבר בתחום הטלקום בארץ ובעולם. לאחר גיוס מימון ממשקיעים פרטיים. החברה מעסיקה כיום 10 אנשים ומשרדיה שוכנים באיזור התעשיה פולג בנתניה.
 
Fooducate מספקת שירות למשתמשי מכשירי טלפון ניידים המאפשר להם לבחור בסופרמרקט מזון טוב יותר, בריא יותר וזול יותר. הקונה בחנות סורק את הברקוד המופיע על גבי המוצר המוצג על המדף – ומקבל מידע מדוייק ואובייקטיבי אודות הערכים התזונתיים והבריאותיים של המוצר הזה, יחד עם שוברי הנחה ומבצעים רלוונטיים. למעשה, מאפשרת המערכת שירות מקביל לזה של דיאטנית צמודה, העוברת יחד עם הקונה ברחבי החנות.
מייסדי החברה הם חמי ויינגרטן, לשעבר איש חיל האוויר, ואורן בוטשמיטס לשעבר ראש צוות שירותי ערך מוסף בפרטנר.
 
Fooducate פועלת משנת 2009, מעסיקה כיום חמישה אנשים ומצויה בתהליך גיוס הון ראשוני.
 
Greenlet פועלת בתחוםרשתות החשמל החכמות, ומפתחת מערכת המאפשרת הפחתת צריכה בשיא הביקוש. המערכת של גרינלט משמשת כ"תחנת כוח וירטואלית": תחליף 'ירוק' לתחנות כוח חשמליות. מערכת זו משלבת טכנולוגיות הייטק, הנדסת הספק, אנרגיה ירוקה, ומסחר בהפחתת צריכה. המערכת מאפשרת לחברות חשמל וחברות שירותים להפחית צריכה בכמות רבה, בשעות שיא הביקוש, תמורת תגמול כספי ללקוחות ותועלות נוספות.
המודל העסקי והטכנולוגיה של Greenlet מאפשרים הקמת 'תחנות כוח וירטואליות' ללא כל התקנה מקצועית, בהרכבה עצמית, במודל עסקי ייחודי.
 
מייסדי החברה הם אבנר כהן, לשעבר מבכירי כרומטיס שנרכזה על ידי לוסנט, ונתיב שנרכשה על ידי אלקטל, וניר מרום, לשעבר מייסד חברת סאנישראל המייצגת בארץ את חברת האנרגיה הסולארית סאן-אדיסון, ויועץ במקינזי. משרדי החברה שוכנים ברמת החיל בתל אביב.
 
Panoramic Power מפתחת פתרון זול במיוחד לניטור צריכת החשמל המדוייקת ברמת המעגל החשמלי הבודד. המערכת מאפשרת לבעלים ולמנהלים של בניינים מסחריים לצמצם את צריכת החשמל בשיכורים של 15-20%, לחזות מראש ולמנוע תקלות, עומסי יתר ושריפה בארונות החשמל. מיפוי מדוייק של מערכות החשמל ברמת הבניין המתאפשר עם הפעלת המערכת מוביל לאופטימיזציה של ניהול המבנה תוך שילוב עלויות האנרגיה במערכות ERP. המערכת, עליה הוגשה בקשה לרישום פטנט, משלבת חיישנים אלחוטיים זולים, יחד עם תוכנה המוצעת כשירות.
 
החברה מעסיקה ארבעה אנשים, ופועלת במרתף ביתו של אחד המייסדים במושב קידרון. המייסדים הם עדי שמיר ודוד אלמגור, עבדו בעבר בתחום המוליכים למחצה והתקשורת, יחד עם קורי סלקה, אמריקאי, בכיר לשעבר במיקרוסופט. העבודה על המערכת החלה באפריל 2009, במימון פרטי של השותפים אליהם הצטרף גם משקיע פרטי (אנג'ל). Panoramic Power זכתה בפרס ראשון בתחרות תוכניות עסקיות שערכה חברת קוולקום – שהקנה לה הלוואה עומדת של  250,000 אלף דולר.
 
WAYbetter מפתחת פתרון לשירות תחבורה ציבורית מדלת לדלת, במחיר שאינו עולה על זה של כרטיס אוטובוס רגיל, המשלב מכשירים ניידים ואלגוריתם לאופטימיזציה. השרת אותו בונה החברה מקבל בקשות לנסיעה ממשתמשים, במגוון רחב של ערוצי תקשורת – ומאפשר שיתוף נוסעים בכלי רכב אחד. מכוניות המצויידות ב- GPS מופנות בזמן אמת לאיסוף הנוסעים ולהסעתם אל היעד המבוקש, תוך אפשרות בחירה בין נסיעה פרטית יקרה יותר ובין נסיעה משותפת במחיר הנמוך ביותר.
 
המייסדים שי שפרנק וזאב זוהר, למדו יחד עיצוב תעשייתי בבצלאל. מתמחים בעיצוב אינטראקטיבי. הצטרפו פרופ' יונתן אומן ממיסדי קליר פורקס העוסקת בניתוח טקסט וגיא קרמניצר מהנדס תוכנה, וזאב שטטלר. בשלבי גיוס ראשוני. החברה פועלת זה כשנה, באחד מבתי המייסדים.
 

דילוג לתוכן