מחקר של יבמ: בלוקצ'יין ישנה את העולם העסקי – יסיר חסמים לעסקות ויאפשר כניסת שחקנים חדשים

יבמ מפרסמת תוצאות מחקר חדש של מכון יבמ לערך עסקי החוזה כי טכנולוגיית Blockchain, העומדת, בין השאר, מאחורי הביטקוין, תעצב ותשנה את העולם העסקי. המחקר צופה כי השימוש ברשתות בלוקצ'יין יסיר חסמים הקיימים כיום בעולם העסקים ובולמים צמיחה. טכנולוגיה חדשה זו תאיץ את תנועת ההון ותחולל שינוי יסודי באופן שבו מתפקדים שווקים מרכזיים.
חסמים רבים מסבכים כיום את העסקות המקוונות והמסחר האלקטרוני. הדברים אמורים במיוחד במצבים בהם השותפים לתהליך אינם נהנים מגישה שווה למידע אודות הגופים המתווכים בכל עסקת העברה – מה שמייקר את התהליך כולו. טכנולוגיית בלוקצ'יין, היוצרת רשומה קבועה ושקופה של כל תנועה – תצמצם או תמנע לחלוטין עלויות כאלו, תוך שהיא מעצבת מחדש את הכלכלה, באופן המבטיח יעילות גבוהה יותר וסיכון נמוך יותר.
מחברי המחקר, "קדימה במהירות: חשיבה מחדש על ארגונים, מערכות אקולוגיות וכלכלות בעזרת בלוקצ'יין" (Fast forward: Rethinking Enterprises, Ecosystems and Economies with Blockchains") חוזים כי יומנים מבוזרים – ledgers – המהווים בסיס לטכנולוגיית בלוקצ'יין, יהוו בסיס למערכת חדשה של אמון בין שותפים לעסקות: פלטפורמה מבוזרת המאפשרת שיתוף פעולה בקנה מידה מאסיבי. המחקר צופה כי בעזרת טכנולוגיה זו, יוכלו ארגונים להתגבר על המורכבות הקיימת כיום בניהול עסקות מקוונות ולהרחיב, באופן חופשי, את מסגרת היישומים. הטכנולוגיה מאפשרת שילוב אנכי או אופקי בין רשתות ומערכות אקולוגיות, ופותחת, גם בפני ארגונים קטנים, דרך לבצע תנועות עסקיות באופן יעיל במיוחד. בנוסף, מאפשרת הטכנולוגיה לבנות קואליציה של משתמשים המתאחדים לצורך ביצוע משימה מוגדרת, למשך זמן קצר – ולפעול במתכונת אנונימית לחלוטין, כחלק מרשת קוגניטיבית המנהלת את עצמה.
בלוקצ'יין יאפשר התקדמות כלכלית מהותית, ממנה ייהנו יותר בני אדם וארגונים. שירותים חדשים שיסופקו על בסיס רשתות בלוצ'יין, יאיצו את אפשרויות הגישה וישחררו משתמשים שהוגבלו עד כה ביכולתם ליצור ערך מוסף – על מנת שיהיו מעתה והלאה חברים מלאים בכלכלה שבה יכול כל אחד להיות שחקן פעיל ושווה סיכויים.
המחקר מציג המלצות וקווים מנחים לעסקים הבוחנים אפשרות להתחיל בשימוש ובניצול האפשרויות הגלומות בטכנולוגיית בלוקצ'יין. ראשית, ממליצים ביבמ לזהות את המכשולים המונעים מהארגון להתקדם, ולערוך ניסויים בטכנולוגיה בתחומים שבהם צפוי בלוקצ'יין להניב השפעה מהירה.
שנית, ראוי לבחון את אפשרויות שיתופי הפעולה בתהליכים שיהפכו את הבלוקצ'יין גמיש למידרוג, פתוח, ומוכן לעבודה בשילוב מערכות. ככל שהמודלים העסקיים משתנים מן היסוד עד כדי ערעורם באמצעות טכנולוגיית בלוקצ'יין, יש לחשוב לעומק אודות דרכים שיובילו לרווח ממקורות חדשים. יש להבין כיצד יפיקו רשתות בלוקצ'יין ערך עתידי חדש מכוח השילוב עם טכנולוגיות אחרות, דוגמת ניתוח אנליטי של נתוני Big Data, האינטרנט של הדברים ומחשוב קוגניטיבי.

ביבמ צופים כי עולם השירותים הפיננסיים, ניהול שרשרת אספקה, אינטרנט של הדברים, ניהול סיכונים, ניהול זכויות דיגיטאליות ותחום שירותי הבריאות צפויים להיות אחדים מהתחומים החשופים לשינוי דרמטי בעקבות השימוש ברשתות בלוקצ'יין

דילוג לתוכן