מחקר חדש קובע: רק 28% מבעלי הסמארטפונים מתקינים עליהם תוכנות אבטחה

מחקר שערכה חברת Harris Interactive חושף את הרגלי השימוש של בעלי סמארטפונים וטאבלטים בארצות הברית, אירופה ורוסיה. לפי המחקר, רובם המכריע של המשתמשים חשופים לגניבת מידע כלכלי, פריצות למכשירים ועוד המידע שעל רוב המכשירים הניידים יכול ליפול בקלות לידי פושעי סייבר. זוהי המסקנה המדאיגה אליה הגיעו מומחי מעבדת קספרסקי, בהתבסס על מחקר שערכה חברת Harris Interactiveבחודשים האחרונים. במטרה להבין את גישת הצרכן כלפי טכנולוגיות אבטחה ואיומי סייבר מודרניים, החברה ביצעה סקרים שכללו כמעט 9,000 משתמשים בארצות הברית, אירופה ורוסיה.

 
הסקר גילה שכ-70 אחוז מבעלי הטאבלטים ו-53 אחוז מבעלי הסמארטפונים משתמשים בנקודות WiFi פתוחות וציבוריות כשהם גולשים. זוהי אחת הדרכים הפופולריות ביותר להתחבר לאינטרנט, לצד חיבור סלולרי – בו משתמשים 58 אחוז מבעלי המכשירים.

אולם נראה שרוב המשתמשים כלל לא מודעים לסכנות שבגלישה מרשתות WiFiשאינן מאובטחות, במיוחד לעובדה שאת המידע שמועבר על בסיס רשתות אלה יכולים פושעי סייבר ליירט בקלות. הפושעים יכולים להשיג נתוני גישה לחשבונות בנק ושירותי תשלום מקוונים. זהו נתון מדאיג במיוחד היות ו-60 אחוז מהמשתמשים דרגו את גניבת הנתונים הפיננסיים בתור מקור הדאגה המרכזי שלהם בעת שימוש במכשירים ניידים. הסכנה מחמירה היות ומכשירים ניידים (סמארטפונים וטאבלט) הם לרוב פחות מוגנים ממחשבים ניידים ושולחניים.

הסקר גם חשף שתוכנות אבטחה למיניהן מותקנות רק על פחות מחצי ממחשבי הלוח וקצת יותר מרבע מהסמארטפונים (28 אחוז). זאת, בשעה ש-82 אחוז מבעלי המחשבים האישיים מתקינים תוכנות אבטחה על המחשבים השולחניים והניידים שלהם. תופעה זו קיימת למרות שבחנויות האפליקציות אפשר למצוא תוכנות אבטחה שונות, שנועדו להגן גם על המכשיר עצמו וגם על המידע שמותקן בו.
למרבה ההפתעה, למרות שטאבלטים נועדו להיות מכשירים ניידים, המשתמשים גולשים מהם באינטרנט בעיקר מהבית (49 אחוז) או מהמשרד (39 אחוז). רשתות ארגוניות בדרך כלל מציגות יכולות אבטחה טובות יותר ומשתמשות בפרוטוקול הצפנה שמאבטח את המידע שעובר בהן. עם זאת, הרשתות הארגוניות לא מחליפות פתרונות אבטחה מתקדמים.

לדו"ח המלא של Harris Interactive ולעובדות מעניינות נוספות על טאבלטים, סמארטפונים ואבטחה:
 http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_lab_consumer_survey_report_eng_final.pdf

דילוג לתוכן