אלברטו מרנפלד, ראש פעילות SaaS של אורקל בישראל

מחקר חדש מבית אורקל

"ניהול פיננסי מודרני – כיצד לייצר מהפך מבפנים"

ממחקר חדש של אורקל עולה: 73% ממנהלי הכספים הבכירים בארגונים מאמינים, שתיאום הדוק יותר בין ה-CFO (סמנכל הכספים) לבין ה-CIO (סמנכל מערכות מידע) הינו בעל חשיבות קריטית כדי לייצר מהפך באופן הניהול הפיננסי של ארגונים

יותר ממחצית הנשאלים (54%) חושבים, שהמערכת הקיימת בארגון שלהם לניהול כספים כנראה לא תצליח להתמודד ביעילות עם צרכי הארגון בעתיד הקרוב. 74% סבורים, כי השימוש בתוכנה פיננסית בענן הוא צורך חיוני עבורם בדרך למימוש של יעדי הטרנספורמציה הדיגיטלית של הארגון.

 

על סמנכ"לי הכספים (ה-(CFO מוטלת אחריות רבה יותר מאשר אי פעם להצלחת החברה – יכולתם של הצוותים הפיננסיים להפיק ערך מנתוני החברה היא המפתח לעמידה בציפיות המנכ"ל. מחקר חדש שערכה אורקל בשם: "ניהול פיננסי מודרני: קידום המהפך מבפנים", מלמד, כי תיאום הדוק יותר בין ה-CFO לבין ה-CIO (מנהל מערכות מידע) הינו בעל חשיבות קריטית למנהלי הכספים כדי לסייע לעסק לעמוד ביעדי השינוי (הטרנספורמציה הדיגיטלית) שנקבעו.

המחקר כלל סקר בקרב 1,905 מקבלי החלטות בתחום הפיננסי, כאשר המטרה הייתה לבחון את הסיכונים והאתגרים שעמם מתמודדים הגורמים הבכירים בתחום הכספים, ולגבש תובנות בנוגע לפעולות שנוקטים העסקים השונים כדי לתת מענה לאתגרים אלה.

הממצאים חושפים כי:

• כ- 40% ממקבלי ההחלטות הפיננסים בארגונים מודים, שמחלקת הכספים נושאת באחריות הולכת וגדלה להצלחת העסק.
• 45% מודים שהם תחת לחץ גובר להגברת הפרודוקטיביות.
• 44% אומרים שהחברה שמה דגש רב יותר על קידום הצמיחה העסקית.
• 41% אומרים כי הם נדרשים להפחית בעלויות התפעוליות.

חשוב לציין, שכמעט שלושה רבעים (73%) מכלל הבכירים הפיננסיים מסכימים בקשר לכך, שתיאום הדוק יותר בין ה-CIO ל-CFO הוא כיום בעל חשיבות קריטית למימוש המהפכה הפיננסית של העסק.

אלברטו מרנפלד, סמנכ"ל בכיר, ראש אגף SaaS באורקל ישראל: "המהפך הדיגיטלי בעסק מצריך רמות גבוהות יותר של שיתוף פעולה בין כל מחלקות הארגון, החל בשיווק וכלה במשאבי אנוש. הדבר מתחיל בתיאום הדוק יותר בקרב המנהלים של התחומים העסקיים השונים, שגישתם לעבודה תבוא לידי ביטוי בסופו של דבר, לרוחב הארגון כולו".

לדברי לואי לה גיסקה, נשיא באורקל: "מערכות הכספים, שבמהלך השנים עברו תהליכי התאמה מורכבים, מגיעות בהדרגה לנקודת העצירה שלהן. עבור עסקים רבים, בראש סדר העדיפויות כיום נמצא הצורך בחשיבה מחודשת על האסטרטגיה שלהם כדי לשמור על יתרון בסביבה תחרותית גוברת, וכן היכולת להאיץ תהליכי חדשנות ולהתאים את עצמם במהירות לשינוי. מחלקת הכספים לא יכולה להיות השרשרת הכובלת את החברה ומונעת ממנה להתקדם. היא צריכה להיות המנוע שדוחף את החברה קדימה".

"במקום להוסיף מורכבות למערכות העמוסות לעייפה, חברות מתחילות להבין את היתרון הטמון בהפעלת יישומים פיננסיים בענן, כשכל הנדרש הוא להגדיר את תצורתן (לקנפג אותם) בהתאם לצרכי הארגון. מחלקת הכספים, בתור מרכז העצבים של הארגון, ממוקמת בצומת של כל הקשרים האלה. הפיקוח הייחודי של המחלקה על העסק כולו הפך את סמנכ"לי הכספים ואת צוותיהם לגורמים מרכזיים המסייעים להנהלה הבכירה לממש את חזון הארגון העתידי."

עוד עולה מהמחקר, שסמנכ"לי כספים סבורים, כי העסקים הולכים ומאבדים את השליטה בשינוי, כיוון שמהפכות כלכליות, גיאו-פוליטיות וסוציו-פוליטיות משפיעות כיום יותר מאי פעם על גורלן של החברות.

מעל מחצית (58%) מבכירי הכספים מוטרדים יותר מהשפעת השינויים שמקורם מחוץ לארגון שלהם.

• 30% חוששים יותר מן השינוי מבפנים.
• 44% מצביעים על סוגיות מקרו-כלכליות כמקדם סיכונים עיקרי
• 40% רואים בתחרות הגוברת ובעלויות ההולכות וגדלות של ניהול העסק כמחוללי שינוי חיצוניים עיקריים.

הצוותים הפיננסיים זקוקים לטכנולוגיות שמסוגלות לעמוד במשימות כמו: קיום קשרים הדוקים יותר בין מחלקות הארגון, וסיוע לחברה לנהל סיכונים בצורה טובה יותר. עם זאת, המחקר מלמד, כי לאחר שנים ארוכות של התאמת המערכות ספציפית לארגון, עסקים מתנהלים כיום עם מערכות מיושנות מסורבלות ומסובכות, שהולכות ומתקרבות לקצה גבול היכולת שלהן ויתקשו מאוד בניהול השינויים הצפויים.

• ל-61% מהגורמים הפיננסיים יש מערכות שעברו התאמות רבות (customization), ולכן הפכו למורכבות יותר ויותר לאורך השנים.
• 54% אומרים, שקיימת סבירות נמוכה לכך שמערכות אלה יתמודדו ביעילות עם דרישות הארגון הצפויות כבר בעתיד הקרוב.

מערכות שניתנות להגדרה (לקינפוג), שהן גמישות וקלות יותר לעדכון אמנם צוברות תאוצה מסויימת, אך עסקים רבים נמנעים משינוי נוכח הסיכון שהם צופים בעת המעבר לענן.

• 32% מהבכירים הפיננסיים צופים, כי עלות התפעול של מערכת מותאמת אישית תעלה על עלות המעבר למערכת סטנדרטית (בענן) בתוך פחות משנה.
• 74% סבורים, כי השימוש בתוכנה פיננסית בענן הוא בעל חשיבות קריטית עבורם בכל הנוגע למימוש יעדי הטרנספורמציה הדיגיטלית הרחבים של הארגון.
• 74% אומרים שהדבר יאפשר להם לממש חדשנות ביתר מהירות ויעילות.

עם זאת, עסקים רבים נמנעים משינוי:

• 69% סבורים, כי המעבר לאפליקציות פיננסיות מבוססות ענן מהווה סיכון לעסק
• 45% טוענים, כי המורכבות הגוברת של הרגולציה היא הסיבה העיקרית להתנגדות או למחלוקת בנוגע למעבר למערכת בענן
• 37% עדיין לא משוכנעים בנוגע ליתרונות ולהחזר על ההשקעה (ROI).
• 30% מודים, כי חוסר תיאום בין מחלקת הכספים לבין העסק הרחב יותר מפריע לשינוי

 

דילוג לתוכן