מה יהיה גורלה של הענקית הפינית השוקעת? נוקיה חתכה בחצי את מחירו של טלפון הדגל שלה Lumia 900

ביום חמישי צפויה נוקיה לדווח על הפסד עתק של 236 מיליון יורו – כפול מההפסד ברבעון הקודם פחות משבוע לאחר שנוקיה פירסמה בגאווה תוצאות מחמיאות של סקר שביעות רצון ממכשיר הדגל שלה, ה-Lumia 900, חותכת החברה בחצי את מחירו בארה"ב. סוכנות הידיעות "רויטרס" דיווחה כי הענקית הפינית השוקעת תמכור מעתה את הסמארטפון שלה בכ-50 דולר בלבד לעומת מחיר קודם של 99 דולר, זאת בעקבות דיונים עם חברת AT&T, המוכרת בבלעדיות את המכשיר בארה"ב.

ה-Lumia 900 הוא אחד המכשירים הראשונים שהושקו לאחר ההכרזה על שיתוף הפעולה בין נוקיה למיקרוסופט שמטרתו להביא לשוק טלפונים חכמים של נוקיה עם מערכת ההפעלה Windows Phone. הטלפון הושק בארה"ב לפני שלושה חודשים בלבד אך באחרונה התברר כי המכשיר לא יוכל לזכות בעדכון תוכנה לווינדוס פון 8, מה שהפך אותו ביום אחד לטלפון מיושן יחסית. נוקיה מסרה היום כי הורדת המחיר היא חלק ממהלך "נורמלי של אסטרטגיית החברה".

האם אכן זה מהלך נורמלי או דווקא כזה המשדר לחץ? כך או כך, נוקיה תדווח ביום חמישי על תוצאות הרבעון השני של 2012 והתחזיות כלל אינן אופטימיות. התחזית הממוצעת של 38 אנליסטים המסקרים את החברה צופה הפסד של 236 מיליון יורו – פי שניים מההפסד עליו דיווחה החברה ברבעון הקודם, הראשון של 2012.

עוד מתחזית האנליסטים: חשש להמשך היציבות הפיננסית של החברה מכיוון שההפסדים הנערמים נוגסים באלימות בקופת המזומנים של החברה. אנליסטים צופים כי החברה תדווח על "שריפה" של מזומנים (תזרים מזומנים שלילי, בעגה המקצועית) בהיקף של 1.9 מיליארד יורו. האנליסטים הפסימיים אף מדברים על כך שהחברה עשויה לרוקן לגמרי את קופת המזומנים שלה, שבה 4.9 מיליארד יורו, כבר במהלך השנה הבאה.

מניית נוקיה צנחה החודש למחיר שפל של 16 שנה לאחר שהחברה הכריזה על מהלך קיצוץ של 10,000 משרות ברחבי העולם.

דילוג לתוכן