לראשונה בעולם: המשקפיים החכמים של אפסון ופתרון של הסטארט-אפ הישראלי פילדביט

לראשונה בעולם: המשקפיים החכמים של אפסון
ופתרון של הסטארט-אפ הישראלי פילדביט, ישמשו את מהנדסי חברת 'מקורות' בתנאי 'שטח'
אימוץ המשקפיים של אפסון על ידי אחת מעשר חברות המים המובילות בעולם, הוא המהלך הראשון בעולם לשימוש במשקפיים חכמים למטרות שיפור התפעול והאחזקה בהיקף כה גדול, ותוצאותיו עשויות לקדם את השימוש במשקפיים חכמים בתחום זה בארגונים רבים בארץ ובעולם. הפתרון ישפר את רמת הבטיחות בעבודה, יחסוך בכוח אדם, יצמצם את זמן הטיפול בתקלות ויסייע בייעול העבודה השוטפת

חברת מקורות, אחת מעשר חברות המים המובילות בעולם, בחרה במשקפיים החכמים של אפסון, ה-Moverio BT-200, ובמערכת תוכנה של חברת הסטארט-אפ הישראלית פילדביט (Fieldbit Ltd.), לטובת שימוש של אנשי התחזוקה בחברה. מהנדסי וטכנאי החברה, יוכלו להיעזר במציאות הרבודה שמציעים המשקפיים לטובת ביצוע מטלות אחזקה מורכבות, תוך אימות באופן אוטומטי שהמטלות אכן התבצעו על פי הגדרות פרוטוקול שהוזן מראש.

מקורות אחראית על התשתיות ומפעלי המים והיא פועלת מול תאגידי המים ברשויות המקומיות, השדות החקלאיים והמפעלים התעשייתיים בישראל. כחלק מפעילותה הקימה מקורות את WaTech, המרכז ליזמות ולשיתופי פעולה עסקיים בתחום המים, המספק מענה לאתגרי המים בארץ ובעולם, באמצעות איתור ופיתוח הטכנולוגיות של המחר, תוך התמקדות בקידום יזמויות ושיתופי פעולה בצד קידום מחקרים יישומיים.

האפליקציה שפיתחה Fieldbit עבור המשקפיים החכמים, מדריכה את אנשי התחזוקה בביצוע משימות, מציגה על גבי המשקפיים גם את השלבים השונים של הוראת העבודה, שרטוטי החשמל והוראות היצרן, ומאפשרת הזנת מידע מהשטח – כל זאת בידיים חופשיות ופנויות לעבודה. התוכנה מאפשרת לראות את המידע הפיזי (למשל מפסק מיתוג מתח גבוה) ועליו מידע דיגיטלי: טקסט, גראפיקה, אנימציה, תמונות, ואף קטעי וידאו כיצד לתפעל את המפסק. המערכת כוללת גם תוכנת עריכת תוכן בענן שבאמצעותה עורכים את המידע ב'פרוצדורות' אשר מופעלות לאחר מכין במשקפיים החכמים, ושרת מרכזי אשר בו מאוחסנות הפרוצדורות והנתונים השונים המתקבלים מה-Moverio BT-200 – מידע מאיש האחזקה כדוגמת דווח אירועים וממצאים מהשטח.

"זה המהלך הראשון בעולם לשימוש במשקפיים חכמים למטרות שיפור התפעול והאחזקה בהיקף כה גדול, ותוצאותיו עשויות לקדם את השימוש במשקפיים חכמים בתחום זה בארגונים רבים בארץ ובעולם", אומר אביתר מירון, מנכ״ל Fieldbit. "המערכת שלנו מכוונת לחברות המעסיקות עשרות רבות ומאות אנשי תחזוקה מיומנים ויקרים אשר מתחזקים מתקנים וציוד מורכב באתרים מרוחקים, דוגמת מקורות, והחיבור עם אפסון הוא חיבור מנצח". במבחן שטח, בו נבחנו המשקפיים של אפסון מול מתחרים, זכו ה-Moverio BT-200 פה אחד ומקורות בחרה בהם כמוצר המועדף לצרכיה. אלון שפינגר, מחטיבת WaTech: "עם המשקפיים החכמים של חברת אפסון יש היום אפשרות לספק מיחשוב ומודרניזציה גם לעובדי שטח שידיהם צריכות להיות פנויות לשם טיפול בציוד ולייעול התפעול והאחזקה ע"י עובדים מיומנים הנמצאים במתקנים מרוחקים".

"מקורות בחרה במוצר של אפסון בגלל יכולות התצוגה, הרזולוציה הגבוהה שהפגינו והעובדה ששחררו את ידי הטכנאים והמהנדסים לעבודה השוטפת".

שוק האחזקה העולמי נאמד בלמעלה מ-15 מיליארד דולר בשנה. על פי חברת המחקר גרטנר, יישומי אחזקת שטח הוא התחום בעל הפוטנציאל הגבוה ביותר לשימוש המשקפיים החכמים.
"המשקפיים משנים את הדרך בה אנשי שטח יצרכו מידע ותוכן. להערכתנו הן יהפכו תוך זמן לא רב לחלק מערכת הכלים הסטנדרטית של כל טכנאי", אומרת ענבר עיני, מנהלת המוצר באפסון ישראל. "האפליקציה הייעודית של Fieldbit, שבקרוב נראה אותה מסייעת להרבה מאוד טכנאי שטח, בכל רחבי העולם, תחסוך לא מעט כסף להרבה מאוד חברות". לדברי עיני, הצלחת הפרוייקט של Fieldbit בחברת מקורות תאפשר חדירה לא רק בשוק המים, אלא גם בשווקי תשתיות נוספים כדוגמת חשמל וגז, ושווקים אחרים כדוגמת טלקומוניקציה, ציוד רפואי, ואף תעשיית התעופה".

ה-Moverio BT-200 השקופים, השוקלים 88 גר' בלבד, מאפשרים הצגת תמונות, גרפיקה ומידע חזותי על גבי תצוגת המציאות שמול עיני המרכיב אותם, נתון שהופך אותם לאידיאליים עבור יישומי מציאות רבודה (AR). המשקפיים מצויידים במצלמה קדמית, GPS, מצפן, גירוסקופ ומד-תאוצה, ומאפשרים למכשיר להבין בדיוק מירבי את תנועת המשתמש כמו גם את העולם הסובב אותו. סוללת המשקפיים יעילה לכשש שעות בין טעינה לטעינה. הן מצויידות ביכולת תקשורת Wi-Fi ומגיעות עם 8 גיגה-בייט של זיכרון מובנה וחריץ הרחבה לכרטיסי SD.
 

דילוג לתוכן