לראשונה בישראל: גן ילדים מדעי – טכנולוגי

במקום דפי צביעה פאזל וקוביות ילדי הגן ילמדו ויתנסו ברובוטיקה, מחשבים ולימודי חלל

"הגן המדעי" שהושק לראשונה בבאר שבע נועד לעודד בקרב הילדים עניין ותשוקה למקצועות המדעים והטכנולוגיה כבר בגיל הרך. גני הילדים שייקחו חלק בפרויקט יצוידו במחשבים, בערכות לגו לתכנון ובנייה, בניסויי רובוטיקה ובפינות בעלות תוכן בנושא החלל.
הגן המדעי-טכנולוגי הראשון מסוגו בישראל הושק בבוקר (ה׳) באירוע חגיגי בבאר שבע שהתקיים במעמד שר החינוך נפתלי בנט, מרילין יוסון יו"ר, מנכ"לית ונשיאת לוקהיד מרטין, ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ', יו"ר קרן רש"י רא"ל (במיל') גבי אשכנזי ומכובדים נוספים מהארץ והעולם. הגן, שהוקם ביוזמה משותפת של חברת לוקהיד מרטין, עיריית באר שבע, קרן רש"י ומשרדי החינוך והמדע, נפתח כחלק מתכנית "מדעקידס" שמטרתה לסלול את הדרך לדור הבא של מדעני העתיד בישראל, על ידי טיפוח תחומי המדע והטכנולוגיה כבר מהגיל הרך.
הגן המדעי בבאר שבע הינו היחיד בארץ המשלב למעלה מ- 300 שעות לימודי מדעים בשנה המופעל על ידי צוות גננות שעבר הכשרות מדעיות מיוחדות. מטרתו של הגן החדשני לעודד עניין ותשוקה למקצועות ה- STEM (מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה) בגילאים צעירים; לבסס בהמשך את הידע הראשוני של הילדים בתחומי המדע בבתי ספר יסודיים ולשמש דוגמה לחינוך טכנולוגי בגיל הרך, באופן שיביא לפתיחת גנים נוספים דומים בכל רחבי הארץ.

שר החינוך, נפתלי בנט: חשיפת ילדי הגנים לתחומי המדעים המרתקים תפתח בפניהם צוהר לעולם אינסופי של חוויות ואתגרים. את חשיבות הידע שצוברים הילדים בהתנסויות המדעיות בגן נדע בעוד שנים וללא ספק תהיה בו תועלת אישית ולאומית משמעותית. בחניכת גן הילדים המדעי הראשון בבאר שבע יש דוגמא ומופת לכל ערי המרכז והפריפריה- לכל אחד הזדמנות שווה, בכל מקום במדינת ישראל. אני מבקש לברך את כל השותפים למיזם, שהם שותפים אמיתיים בקידום יעדי מערכת החינוך בישראל להצלחת המדעים והמתמטיקה".
התכנית מספקת סביבה חינוכית המזמנת גירויים, רכישת מיומנויות, התנסויות ולמידה חווייתית-יצירתית בתחומי האסטרונומיה, פיזיקה, כימיה ורובוטיקה ותעניק לילדים את הכלים הנדרשים לפיתוח מחשבה מדעית מתקדמת. במהלך
שלוש השנים הקרובות, גני הילדים שייקחו חלק בפרויקט יצוידו במחשבים, בערכות לגו לתכנון ובנייה, בניסויי רובוטיקה ובפינות בעלות תוכן בנושא החלל. התכנית החלה לפעול השנה באשכול גנים הכולל שלושה גני חובה וטרום חובה בקרב כמאה ילדים בבאר שבע, באמצעות "בית יציב", ארגון בעל ניסיון וידע רב המפעיל תכניות לימודיות מדעיות בקרב כ- 40 אלף תלמידים ברחבי הארץ, הפועל בחסות קרן רש"י ועיריית באר שבע.
לוקהיד מרטין מאמינה שקידום לימודי מדעים, טכנולוגיה, הנדסה ומתמטיקה (STEM) דורשים שיתוף פעולה הדוק בין התעשייה, המחנכים, מתווי המדיניות והמשפחות. כמובילת שוק, לוקהיד מרטין, המעסיקה כ-56 אלף מהנדסים, מדענים ומומחי IT, רואה עצמה מחויבת לעבוד עם קבוצות אלה במטרה לפתח תכניות שילמדו ויעניקו השראה למדעני ואנשי הטכנולוגיה של המחר. "המשך צמיחתה של כלכלת מדינת ישראל דורש את קיומו ופיתוחו של דור צעיר, מוכשר ובעל יכולות טכנולוגיות מתקדמות הבקיא במקצועות המדעים, הטכנולוגיה, ההנדסה והמתמטיקה. תחומי חינוך אלה נמנים על מוקדי החשיבות המשמעותיים ביותר עבור לוקהיד מרטין", אומרת מרילין יוסון, יו"ר, מנכ"לית ונשיאת לוקהיד מרטין. "אנו גאים בשיתוף הפעולה שלנו עם מדינת ישראל, שבא לידי ביטוי בפעילויות שהקמנו עם משרד החינוך, משרד המדע והטכנולוגיה וקרן רש"י. מטרתן של כל הפעילויות היא אחת: לקדם את לימודי המדעים במדינת ישראל, מגילאי הגן ועד לחינוך העל-יסודי".

ראש עיריית באר-שבע רוביק דנילוביץ' וממלאת מקומו ד"ר חפצי זוהר המכהנת כמחזיקת תיק החינוך בעירייה באר-שבע: "אנו מודים לוקהיד מרטין, משרד החינוך ולקרן רש"י על השותפות בפרויקט חשוב זה. העיר באר-שבע, הודות לשיתוף פעולה זה, יכולה להתגאות ברצף חינוכי שמתחיל בגני הילדים ונמשך עד המסלול האקדמי בתחומי המדעים והטכנולוגיה. כך אנו מכשירים למעשה את דור העתיקה של אנשי ההייטק בעיר באר-שבע. אנו מודים לנשיאת החברה על ביקורה בבאר-שבע ועל האמון שניתן בעיר. נמשיך לפתח את תחום החינוך ובמקביל לעודד ולמשוך חברות הייטק וסייבר לעבור לפארק ההייטק, נפתח את העיר באר-שבע ונבססה כמטרופולין של איכות במדינת ישראל."

יו"ר קרן רש"י, רא"ל (במיל') גבי אשכנזי: "קרן רש"י רואה בפיתוח וקידום לימודי המדעים והטכנולוגיה בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית של מדינת ישראל, החל בגיל הרך, צעד חיוני לחיזוק החברה הישראלית ולצמצום הפערים המצויים בה, בדגש על הפערים בין מרכז הארץ והפריפריה. פתיחת הגן המדעי בבירת הדרום, באר שבע, מהווה מודל חדשני וייחודי שיעניק לילדי הדרום חשיפה מדעית מוקדמת ויעודד את הסקרנות הטבעית הגלומה בהם, במטרה לחזק ולהעמיק את השכלתם בתחומים אלה. מדובר בצעד ראשון להצמחת דור העתיד שיוביל את תעשיית ההיי -טק והטכנולוגיה הישראלית.
אני מברך על השותפות הבינמגזרית שנרקמה כאן בין קרן רש"י, לוקהיד מרטין, עיריית באר שבע, משרד החינוך ומשרד המדע, ומקווה כי הצלחת פעילות הגן המדעי תוביל להקמת גנים נוספים דומים – לטובת ילדי ישראל והחברה הישראלית."
פרטים נוספים: דוברות משרד החינוך, 025602710

דילוג לתוכן