לקראת פסח:עושים סדר בארגון עם מנוע חוקה דובר עברית

רובנו מכירים את התהליך של רכישת דירה, המלווה בפניה לבנק לבקשת משכנתא. אפשר בקלות לטבוע במבול הפרטים המתבקשים, החל מגיל, הכנסה, מצב משפחתי, מצב ההורים, מצב האחים, מצב הערבים, גובה הסכום המבוקשרובנו מכירים את התהליך של רכישת דירה, המלווה בפניה לבנק לבקשת משכנתא. אפשר בקלות לטבוע במבול הפרטים המתבקשים, החל מגיל, הכנסה, מצב משפחתי, מצב ההורים, מצב האחים, מצב הערבים, גובה הסכום המבוקש, כמה מהווה מערך הנכס, גובה המשכורת, זכאות ממשרד השיכון, פירעון מוקדם, מגוון מסלולי ריבית ועוד. הבנק משלב את כל התשובות למעין תרשים אחד, המורכב מהמון גורמים, המשפיעים אחד על השני ומטרתו להעניק למגיש הבקשה את התשובה הגורלית – לכמה כסף זכאי, אם בכלל ומה קורה כשגורם אחד קטן משתנה, כמו לדוגמא הריבית בשוק, חוקי הזכאות וכדומה.
בעיות מסוג זה מתרחשות בארגון מידי יום ביומו, לכל ארגון חוקים עסקיים, הנקבעים בתהליכים בירוקרטים פנימיים. הצורך בכלים לניהול מדיניות עסקית הולך וגובר, הסיבוכים הגלומים במדיניות גדלה, כמות החוקים העסקיים מתרבה, השינויים הופכים תכופים ובו בזמן התקציב מצטמצם ודרישות השקיפות והבקרה עולים.
תוכן החוקים המוגדר על ידי גורמי הניהול בארגון, נכתב במסמך עב כרס, שלעיתים כולל עומס פרטים החוזרים על עצמם ואף סותרים אחד את השני. התוכן מועבר לאגף המחשוב, המועבר ממנהל הפרויקט למנתח המערכות, שתפקידו לאפיין את הטבלאות והחוקים, תוך התחשבות רחבה בשינויים עתידיים ורגולציה משתנה, עד כמה שניתן. בתחנה הבאה מגיע המסמך אל צוות הפיתוח, שקורא את מסמכי האפיון ומקודד אותם לתוך מערכת מידע, שתדע לבסוף להעניק תשובות מתוך הצלבות המידע שמכילה. בסוף התהליך נקווה שכל הגורמים שסייעו בתהליך אכן הבינו היטב האחד את השני והחוקים שנקבעו אכן קודדו נכון. אך מה קורה כשחוק אחד משתנה? מתחילים לזמר את כל החד גדיא מתחילתו.
פתרונות מנוע החוקה בשוק משמשים כלי נח לארגון לצורך הגדרת החוקים, שבאמצעותו החוקים לא יקודדו בתהליך ארוך ומייגע, אלא ינוהלו בצורה חיצונית למערכת המידע. מנועי החוקה הקיימים היום בשוק מספקים פתרון טוב החוסך את הצורך בפיתוח קוד ופועלים על בסיס אלגוריתמים מובנים להשגת ביצועים אופטימאליים, אך עדיין מחייבים תרגום של השפה העסקית להגדרות עבור המנוע, לרוב ע"י מומחה טכני. כמו כן, המשתמש צריך להכיר את תכונות מערכת המידע, על מנת להעלות את נתוני השאילתות.
לאחרונה רכשה אורקל את חברת Haley עם פתרון OPA למנוע החוקה ובו אין עוד קידודים, שדות, תוכנות לא מוכרות ומלאי של אנשי מערכות מידע. מנוע ההחלטה של אורקל מאפשר לארגון לנהל את כל הכללים העסקיים והנהלים שלו בצורה ממוכנת ולשלב אותם בתהליכים אוטומטיים או מקוונים ללא תלות בתוכנות שמפעילות אותם. המנהל או עורך הדין יכולים לכתוב את החוקה או את השינויים במסמכי Word פשוטים ומוכרים, בכתיבה חופשית, גם בעברית, והמערכת תאפשר לתרגם אותם לחוקה ממוכנת. התוצאה היא מסמכי מדיניות קריאים וחוקה ממומכנת זהה.
השימוש בכלי החוקה החדש מאפשר יתרון עסקי. הארגון מקבל תיעוד מובנה של המדיניות, איכות החוקה עולה על ידי שימוש בכלים לבקרה לוגית וזיהוי סתירות. הכנסת שינויי מדיניות נבדקים בצורה מובנית וכוללים זיהוי הגורמים המושפעים, זיהוי שינויים רצויים בתוצאה ומניעה של שינויים שגויים. יש אפשרות להריץ סימולציות של תרחישים רבים ולקבל דוח פערים מול תוצאות רצויות. כל זה מושג ללא מעורבות של אנשי IT וללא כתיבה של שורת קוד אחת. הוצאת הלוגיקה מהקופסה השחורה של אלפי שורות קוד לתוך מערכת חוקה, מעניקה לארגון את השקיפות הנדרשת לשם עמידה בבקרת הרגולציה. התהליך מתועד והחוקה מובנת ובכל שלב תמיד אפשר לשאול – למה התקבלה ההחלטה? ולקבל עץ החלטה מפורט.
יכולות ייחודית נוספת של OPA היא האפשרות לייצר ממשק משתמש מבוסס WEB לקבלת החלטה על בסיס פרמטרים שהמשתמש מקליד, ללא בסיס נתונים כלל. OPA שואל מינימום שאלות שנדרשות על בסיס אלגוריתם ייחודי שפותח ב-Oracle (מוגן פטנט), ומחזיר תשובה מנומקת, עם אפשרות של שינוי ערכים לבחינת השפעתם על התוצאה. כך אפשר למשל לתת ללקוח הבנק מערכת שתאפשר לו לבחון את הזכאות למשכנתה, על אותו בסיס חוקה שמשמש את מערכות הבנק. דוגמא נוספת היא הקמה מהירה של מערכת עבור נציגי שרות עבור קמפיין, כך שניתן מהר מאוד להפוך מסמך כללים של הקמפיין למערכת שמזהה זכאות של לקוחות.
לשימוש בכלי החוקה גם יתרון טכנולוגי. מערכות IT מודרניות מתוכננות ונבנות כיום מתוך הכרה שיש לתמוך בקצב גובר של שינויים במדיניות הארגון. השינויים משפיעים על תהליכים, כללים, נהלים ושילוב מערכות חדשות. מסיבה זו, מערכות מודרניות מתבססות על מדיניות פיתוח, המפרקת את המערך המורכב לסט של מערכות בלתי תלויות, דהיינו SOA. כך ניתן לשלב בקלות רכיבי תוכנה חדשים. מערכות ניהול התהליכים BPM מאפשרות מתן מענה מהיר לשינויי תהליכים ושילוב של רכיבים חדשים. כדי להשלים את התמונה, השימוש במנוע חוקה משלים את הפתרון ומאפשר להוציא את הלוגיקה העסקית מתוך תוכניות המקור ולהעביר מידי התוכניתנים את ניהול החוקה לידי מומחה עסקי.

* כותב המאמר: ארנון אופנהיימר, מנהל תמיכה בחטיבת אורקל, בחברת מלם מערכות, מקבוצת מלם תים.

דילוג לתוכן