לפרוץ לאימייל של סקרלט ג'והנסון? משחק ילדים

מסתבר שלא צריך להיות מדען טילים או מומחה בהצפנת מחשבים כדי לפרוץ לתיבות האימייל של סלבריטאים כל שכן לתיבות האימייל שלנו, בני התמותה.לפני מספר ימים התבשרנו על מעצרו של צעיר בן 35 על ידי ה FBI החשוד בפריצה לחשבונות הדואר האלקטרוני של סלבריטאים הוליוודים ביניהם סקרלט ג'והנסון שתמונות עירום שלה הופצו ברחבי הרשת. החשוד, כריסטופר צ'ייני שמו, כונה 'האקר' באמצעי התקשורת שדיווחו על מעצרו אך האמצעים שעמדו לראשותו לא היו מתוחכמים כלל וכלל.
 
החדשות על מעצרו הן משמחות – אכן, ניצחון לרשויות לאכיפת החוק ולחברה בכלל. אבל, לצד החדשות המשמחות ישנה גם אזהרה, כי השיטה בה השתמש צ'יני כדי להשיג את הסיסמאות של אותם ידוענים הייתה לא יותר מאשר לעקוב אחריהם ברשתות החברתיות ולאסוף עליהם ולאחר מכן לנסות לנחש את הסיסמא של תיבת הדואר האלקטרוני שלהם. עד כמה שזה נשמע עגום, נראה שלצ'ייני היה אחוז לא קטן של הצלחה. לפי הפרסומים של סוכנויות החדשות בארה"ב כתב האישום נגד צ'ייני כולל פריצה לתיבות דואר אלקטרוני של יותר מ 50 אישים מתעשיית הבידור והפרה של כ 26 סעיפים בחוק המתייחסים לפריצה למחשבים אישיים, גניבת מידע ופגיעה בפרטיות.
 
"הרבה אנשים משתמשים בפרטים אישיים על מנת לזכור את הסיסמא שלהם כמו שם חיית המחמד שלהם או תאריך הלידה שלהם או של אהוביהם" אומר סטפן קוב, מומחה לאבטחת מחשבים בחברת ESET. "רבים מאיתנו עדיין מחשיבים מידע כזה כ'אישי' ונוטים להתעלם מהעובדה שהיום המידע הזה הרבה יותר נגיש מאי פעם לזרים גמורים ככל שאנחנו חושפים יותר על עצמנו און-ליין".
 
לכן, אם אתם משתמשים בשיטה הזו כשאתם בוחרים את הסיסמא שלכם, כנראה שעכשיו יהיה זמן טוב לחשוב על שיטה אחרת. במיוחד לאור השינויים שענקית המדיה החברתית, פייסבוק, עומדת להנחיל בשבועות הקרובים. השינוי העיקרי שעומד להתרחש בחשבון הפייסבוק שלנו נקרא Time Line. אך ה Time Line המדובר הוא רק חלק מהתוכנית הכללית של פייסבוק שהיא ליצור קשת רחבה של אפליקציות שיעודדו את המשתמשים לשתף את שאר המשתמשים בפעילויות שלהם מבלי שהם אפילו יצטרכו לחשוב על זה.
 
לרוע המזל, ישנם אנשים שעושים את הונם מהונאות מקוונות שהפכו את הפייסבוק לפלטפורמה העיקרית שלהם לשיגור המתקפות או במקרה הנ"ל מקור לנתונים שישמשו אותם במתקפה. תפיסתו של ה'האקר' שפרץ לחשבונות הסלבריטאים היא בהחלט מעודדת, זה מראה שאולי בכל זאת רשויות החוק עושות משהו כדי להגן עלינו מהתקפות מכוונות. אך זוהי רק מתקפה אחת מיני רבות שלא נאמר טיפה בים, שסביר שעלתה לכותרות בעיקר בזכות שמות הידוענים (ותמונותיהן) שקשורים בה.
 
אגב, גם הידיעה על תפיסתו של צ'ייני כבר מנוצלת על ידי פושעי מחשבים במתקפות הנקראות SEO (אופטימיזציה של מנועי חיפוש). כך שאם בוער בכם הצורך לחפש את תמונותיהם של גב' אגילרה או ג'והנסון ברשת, קחו בחשבון שסביר ביותר שתגיעו לאתר שידביק לכם את המחשב באיזשהו וירוס כזה או אחר.

דילוג לתוכן