למעלה מ-75% מהארגונים שוקלים להעביר את עסקיהם הקריטיים לסביבת ענן

סימנטק פרסמה את ממצאי סקר וירטואליזציה והתפתחות לענן שלה לשנת 2011, אשר בחן את הדרך בה ארגונים מתכננים להעביר יוזמות עסקיות קריטיות לסביבות מיחשוב וירטואליות ולענן היברידי.התוצאות חושפות פערים בין ציפיות ומציאות בפריסת פתרונות אלה. מנכ"לים (CEO) וסמנכ"לי כספים (CFO) מוטרדים מהעברת יישומים עסקיים קריטיים אל סביבות וירטואליות או ענן בגלל אתגרים הכוללים אמינות, אבטחה, זמינות וביצועים. הסקר מבוסס על יותר 3,700 משיבים
מ- 35 מדינות ברחבי העולם.
"מיחשוב ענן מייצג תפנית מהותית בתוך IT – שינוי מאספקת IT מסורתית למודל ספק שירות. מעבר לענן הנו התפתחות מורכבת עבור חברות רבות, וחיוני שמערך ה-IT והנהלות יהיו מתואמות ביוזמות", אומר שמוליק אנג'ל, מנכ"ל סימנטק ישראל. "וירטואליזציה הנה גורם מאפשר עבור עננים פרטיים והיברידיים, והסקר שלנו מראה כי תכנון מעבר חלק הנו קריטי להשגת כל הפשטות, זמינות ויעילות שסביבות אלה מציעות."

 
פערים בין ציפיות ומציאות מגלים התפתחות השוק
אימוץ של וירטואליזציית שרתים הנו נרחב, ויותר מ- 75% מהארגונים דנים בפריסות עננים פרטיים והיברידיים. מבין הטכנולוגיות שהוערכו בסקר, וירטואליזציית שרתים ואחסון הנן הבשלות ביותר עם 45% ו- 43% (בהתאמה) מהארגונים שמטמיעים אותה. אחסון – כשירות פרטי הנו הפחות בשל, עם שיעור אימוץ של 36%.
השקעות מוקדמות גילו פערים בין ציפיות ומציאות, מה שמדגים כי ארגונים עדיין לומדים מה טכנולוגיות אלה מסוגלות לספק וכיצד להתגבר על אתגרים חדשים שהן מביאות איתן.
סימנטק שאלה משיבים על יעדים ראשוניים בוירטואליזציית שרתים, אחסון, ונקודות קצה; אחסון – כשירות פרטי; וענן היברידי/פרטי.
בהמשך נשאלו אלה שכבר הטמיעו, איזה מטרות הם השיגו בפעול. ההבדלים בין שתי התשובות גילו פער ציפיות:

פרויקטי וירטואליזציית שרתים היו המוצלחים ביותר, עם רק 4% פער ממוצע בין יעדים צפויים וממומשים. הפערים הגדולים ביותר היו במדרגיות (סקלאביליות), הפחתת הוצאות הוניות והפחתת הוצאות תפעול.
הפער הממוצע בוירטואליזציית אחסון היה 33%, עם אכזבות בתחומי agility (זריזות) מדרגיות, והפחתת הוצאות תפעול.
משיבים דיווחו על פער ממוצע של 26% בין מטרות צפויות וממומשות עם וירטואליזציית נקודות קצה/דסקטופים. הם ציינו אכזבה בפריסת נקודות קצה חדשות, אספקת יישומים ותאימות יישומים.
77% מהארגונים שוקלים אחסון – כשירות פרטי, אך פרויקטים אלה מאתגרים בהיבט ההטמעה ולא עומדים בציפיות בשיעור של 37%. לדוגמה, הפחתת מורכבות היתה יעד של 84% מהמשיבים, אך רק 44% הצליחו בכך.

 
שמוליק אנג'ל מציין כי פערים אלה הם ביטוי לשוק המצוי בשלב מוקדם, בו הציפיות עולות על המציאות ככל ששווקי הוירטואליזציה והענן ימשיכו להבשיל, ההערכה היא כי פערים אלה ייסגרו.
 
דגש מוגבר על יישומים קריטיים לעסק
ארגונים המשקיעים בטכנולוגיות וירטואליזציה וענן פרטי/היברידי, נוטים ללכת בדרך דומה: להתחיל עם וירטואליזציית יישומים פחות קריטיים כמו סביבות בדיקות ופיתוח והתקדמות ליישומים חשובים יותר כמו אימייל ועבדוה שיתופית; פעילות עסקית; סחר אלקטרוני ושרשרת אספקה; ו- ERP/CRM.
 
הסקר מראה כי ארגונים ממנפים וירטואליזציה עבור יישומים עסקיים קריטיים. מבין הארגונים המטמיעים וירטואליזציה, יותר ממחציתם (59%) מתכננים לבצע וירטואליזציית יישומים מסדי נתונים במהלך 12 החודשים הבאים. 55% מתכננים וירטואליזציית יישומי Web, ו- 47% מתכננים וירטואליזציית יישומי אימייל ויומנים. 41% מתכננים וירטואליזציית יישומי ERP.
 
סימנטק גילתה כי ארגונים ממנפים באיטיות טכנולוגיות ענן פרטי/היברידי עבור יישומים עסקיים קריטיים. בממוצע, רק 33% מהיישומים העסקיים כמו ERP, הנהח"ש (הנהלת חשבונות) ו- CRM הנם בסביבות ענן פרטי/היברידי. משיבים ציינו דאגות מחטיפת חשבונות, שירותים או תעבורה; נקודות תורפה באימות זהויות; פרוצות בגישה; התאוששות מאסונות; והצפנה.
 
אתגרי איכות שירות מקבלים עדיפות
ככל שטכנולוגיות וירטואליזציה וענן פרטי הופכות ליותר נפוצות בשימוש, העלות והביצועים של אחסון מקבלים יותר ויותר עדיפות. יותר ממחצית המשיבים (56%) אמרו כי עלויות אחסון גדלו במידה מסוימת או משמעותית עם וירטואליזציית שרתים. מבין אלה הנמצאים בתהליך של וירטואליזציית אחסון, שלוש הסיבות העיקריות לפריסה כוללות הפחתת הוצאות (55%), שיפור ביצועי אחסון (54%), ושיפור מוכנות להתאוששות מאסונות (53%).
 
76% מהארגונים אשר הטמיעו וירטואליזציית שרתים, ציינו כי אבטחה הייתה במידה מסוימת/ מאד גורם משמעותי בשימושים של גופים שונים בארגון ביישומים קריטיים לעסק הנמצאים בשרתים וירטואליים. 63% ציינו אבטחה כאתגר משמעותי/גדול מאוד להטמעת וירטואליזציית שרתים.
 
בעיות ביצועים הן גורם משפיע עבור מרבית הארגונים. 76% מאלה אשר הטמיעו וירטואליזציית שרתים, ציינו כי ביצועים היו גורם משפיע במידה מסוימת/מאוד במניעת שימוש גופים מסוימים בארגון ביישומים עסקיים קריטיים בשרתים וירטואליים.
72% מהארגונים אשר הטמיעו עננים היברידיים/פרטיים, ציינו ביצועים כאתגר משמעותי/גדול מאוד.
בין הארגונים אשר הטמיעו וירטואליזציית שרתים, אמינות הייתה הדאגה הגדולה ביותר. 78% אמרו כי היא הייתה גורם מסוים/גדול מאוד במניעת גופים שונים מארגון מהעברת יישומים עסקיים קריטיים לשרתים וירטואליים. מבין אלה אשר הטמיעו וירטואלזיציית אחסון, 83% ציינו זמינות ורציפות שירות כיעד חשוב.
 
מנהלי IT ומנהלים עסקיים אינם מסונכרנים בנושא הפוטנציאל
לפי ממצאי הסקר, 46% מה- CFOs אשר מטמיעים עננים היברידיים/פרטיים, הנם פחות מאשר "פתוחים במידה מסוימת" להעברת יישומים עסקיים קריטיים אל סביבות אלה. 44%
מה- CFOs זהירים בהעברת יישומים אלה.
דאגות עיקריות שצוינו ביחס לפריסות וירטואליזציה וענן היברידי, הן אמינות (78%), אבטחה (76%), וביצועים (76%). בפועל, רבות מדאגות המנהלים אינן קיימות בהתייחס לתשובות מ- IT. לדוגמה, דאגות על ביצועים הן סיבה ראשית שצוינה לזהירות, ועם זאת 78% עד 85% מאלה אשר פרסו וירטואליזציית שרתים השיגו את יעדיהם ביחס לביצועים.
 
המלצות
בהתפתחות IT ארגוני אל הענן יש מידה רבה של אתגרים, אך גם תגמול מרשים. על אף הדאגות, מרבית הארגונים מטמיעים וירטואליזציה ועוברים לעתיד של מיחשוב ענן. לארגונים אלה מציעה סימנטק מספר המלצות שיעזרו לעשות את המסע חלק ככל האפשר:

הבטיחו תיאום בין IT להנהלות ביוזמות וירטואליזציה וענן: חשוב להראות שאתם יכולים לתת מענה לדאגות הדרג הניהולי, כמו אבחה וזמינות. הראו כי בעוד דאגות אלה חשובות, ניתן להתגבר עליהן על ידי מינוף תהליכים מומלצים קיימים ופתרונות מוצקים המבטיחים כי מידע יקר ערך ויישומים קריטיים יהיו מוגנים ועתירי זמינות.
אל תפעלו בשיטה של איים נפרדים כאשר מדובר במיחשוב ענן: יוזמות וירטואליזציה וענן מצליחות ביותר כאשר הן מוטמעות כיוזמות IT מקיפות, בזרם המרכזי. מכיוון שהן מערבות את כל היבטי ה- IT (שרתים, אחסון, רשתות, יישומים וכו'), הן יכולות להיכשל כשהן מנוהלות כאיים נפרדים של "פרויקטים מיוחדים". במקום זאת, התייחסו לענן כיוזמת IT רחבה אשר בתוכה נכללות המחלקות כתכנון ובהטמעה.
מנפו וחדשו את התשתיות הקיימות: לפני שתהיו מוכנים לענן היברידי/פרטי, הבטיחו כי אתם ממנפים את התשתית הקיימת להשגת אותן יעילויות, ואז חדשו אותה כנדרש. הפכו שרתים, אחסון וקישוריות סטטיים למאגר וירטואלי של משאבים. החליפו הקצאה סטטית עם הקצאת שירות עצמי, והבטיחו שאתם מטמיעים ניטור ומדידה להוכחת ערך לעסק.
קבעו ציפיות מציאותיות ועקבו אחרי תוצאותיכם: זכרו כי למרות הרעש, ענן הנו שוק חדש ועדיין בהבשלה. עשו את שעורי הבית שלכם לקביעת ציפיות שהנן מציאותיות; ואז עקבו אחרי תוצאות לזיהוי דרכים לשיפור יעילות פרויקט בהתקדמותו.

 
סקר סימנטק לוירטואליזציה והתפתחות אל ענן
הסקר הנו תוצאה של מחקר שבוצע באפריל 2011 על ידי Applied Research, אשר סקרה מקצועני IT ומנהלי C-level האחראים למחשבים, רשתות, ומשאבי טכנולוגיה בארגונים קטנים, בינוניים, וגדולים (מוגדרים כ- 1,000-2,400, 2,500-4,999, ו- 5,000 ומעלה עובדים). מטרת הדוח היא לבדוק כיצד ארגונים מתכננים להעביר יוזמות קריטיות לסביבות וירטואליות ומיחשוב ענן היברידי. הסקר כלל יותר מ- 3,700 משיבים מ- 35 מדינות בצפון אמריקה, EMEA (אירופה, מזרח תיכון ואפריקה), אסיה פסיפיק ואמריקה הלטינית.

דילוג לתוכן