ליל המדענים באוניברסיטה העברית

משחקים לכל המשפחה
"ליל המדענים" ה-11 בסימן משחק ומישחוק, באוניברסיטה העברית בירושלים

האוניברסיטה העברית בירושלים תפתח את שעריה לקהל הרחב ותציע מפגשים בגובה העיניים עם מדענים ומדעניות, סיורים במעבדות, הרצאות, סדנאות חווייתיות ופעילויות מדע לילדים
כמידי שנה מתקיים באוניברסיטה העברית, בארגון הרשות לקהילה ונוער, אירוע ליל המדענים.
האירוע המרכזי של האוניברסיטה העברית יתקיים בקמפוס אדמונד י' ספרא בגבעת רם.
בערב זה, שנערך בחסות האיחוד האירופי ומשרד המדע מתקיים בו זמנית במוסדות מחקר והשכלה גבוהה ובמוזיאוני מדע ברחבי הארץ ובאירופה, ויתקיים השנה בפעם ה-11 ב-22 בספטמבר 2016.
בערב זה יפתחו מוסדות מחקר את שעריהם לקהילה ויחשפו בפניה את אוצרות הידע שלהם לקהל הרחב. ליל המדענים יעמוד השנה בסימן משחק ומישחוק וההרצאות יערכו על ידי מיטב החוקרים והמומחים מתחומים שונים ובממשק לנושא האירוע.
במסגרת האירוע המרכזי, ייערכו סדנאות חווייתיות לילדים ובהן: "סתם יום של חול" – הקיץ תם ואתו המשחקים בים אבל החול נותר המשחק המושלם, נשחק בחול קינטי וחול הידרופובי; "משחק מלוכלך" – איך ניתן להיפטר מכל מיני סוגי כתמים בדרך הנכונה? הורים וילדים מוזמנים להתנסות ללכלך ולנקות בכוח הכימיה; "מעשה בחמישה (ניסויי) בלונים" – בום טראח מה קרה?! ניסוי בבלון שלא נקרע; "משחקים במעגל" – מי שנוגע נפסל. נבנה משחק מעגל חשמלי; תצפית כוכבים – תצפית על גרמי שמיים (עם רדת החשכה) באמצעות מגוון טלסקופים.
השחמטאי הצעיר, אלוף הארץ עד גיל 12 לשנת 2016, שוהם כהן-רביבו, יתחרה מול משתתפים מהקהל ויקיים שני טורנירים מיוחדים: האחד מול 12 משתתפים במקביל והשני בעיניים עצומות, מבלי לראות את הלוח.
בנוסף, ילדים המאושפזים בבית חולים הדסה עין כרם ישתתפו באירוע ליל המדענים מרחוק באמצעות טכנולוגיה של רובוט טלפרזנס – המבוססת על טכנולוגית שידור חי.
כך יוכלו הילדים לסייר באופן וירטואלי באמצעות הרובוט ולבחור בהרצאה, במופע או סדנא בה הם ירצו לצפות.
לאחר מכן יקנחו הילדים בסדנת משחקים שתגיע הישר אליהם ותנגיש את המדע באופן חוויתי.
יו"ר הרשות לקהילה ולנוער, פרופ' רוני פרידמן ציין כי "אלברט איינשטיין, מאבותיה המייסדים של האוניברסיטה, ראה בחינוך ובהכוונה רוחנית חובות מרכזיות של האוניברסיטה לחברה. ואכן, האוניברסיטה העברית היא המובילה מורשת חשובה זו בירושלים וסביבתה. ליל המדענים היא פעילות אחת מני רבות שבמהלכן חושפת האוניברסיטה בפני הציבור את עומק המחקר המתקיים בתוכה, ובכך הופכת את קהל המבקרים לשותפים אמיתיים לעשייה".
בין המרצים באירועי ליל המדענים:
משחקים כלכליים באינטרנט: שידוכים ומכרזים פרופ' נעם ניסן; משחק ילדים: תרבות וחינוך באירופה של ימי הביניים-פרופ' אלישבע באומגרטן; למידה מכישלון, בכדורסל ובכלל פרופ' יונתן לוינשטיין; משחמט בהודו, לגני הילדים בגרמניה ועד לפוקימון גו – מסע היסטורי בעקבות צעצועים עמם לומדים מאור הבר.

האירוע יתקיים בקמפוס אדמונד י' ספרא גבעת רם, יום חמישי, 22 בספטמבר, החל מהשעה 16:00.

דילוג לתוכן