כרזות מוזיקליות היסטוריות בתערוכה חדשה בבנייני האומה-ירושלים

לואי ארמסטרונג בבנייני האומה!
האספן אילן ביבר השאיל כרזות היסטוריות לתערוכה נוסטלגית, שמוצגת במרכז הקונגרסים הבינ"ל בבנייני האומה

מרכז הקונגרסים הבינ"ל- בנייני האומה, אירח במרוצת השנים ענקים מעולם הזמר והבידור. כעת, 11 העתקים לכרזות בנות עשרות שנים, שכל אחת מהן מספרת סיפורה של תקופה שלא תחזור , מוצגות בתערוכה חדשה: 'מוזיקה בתמונות', שבחר בקפידה האוצר: ערן ליטוין, מתוך אוספו הפרטי של האספן אילן ביבר.

אחת הכרזות המוצגות בתערוכה החדשה מכריזה על הופעת ענק הג'אז: לואי ארמסטרונג, אשר הגיע לארץ בשנת 1959, ונתן בבנייני האומה הופעה מרגשת ובלתי נשכחת, יחד עם כוכבי ג'אז נוספים.

בשנות ה-60 וה-70, הגיעו לירושלים מופעים רבים של כוכבי זמר, ריקוד, שירה ומוזיקה קלאסית מן העולם. אחת הכרזות המעניינות בתערוכה, מנובמבר 1960, נתלתה ברחבי ירושלים לקראת הופעתו של הרקדן והכיאורוגרף ההודי המפורסם: רם גופאל ולהקתו, מי שנחשב בעולם המערבי לחלוץ הריקוד ההודי, המשלב בלט. על הכרזה נכתב כי ההופעה מתקיימת בחסותו האדיבה של ראש העיר מר מ. איש שלום (מרדכי איש שלום), אשר היה ראש העיר באותם הימים. מעניין מה היה אומר על סגנון כרזה כזו ראש העיר הנוכחי?

כרזה מעניינת אחרת נתלתה על לוחות המודעות בירושלים לקראת הופעת הזמר האמריקאי הארי בלפונטה (1960), זמר ענק ג'מייקני, שהוכתר בעולם כ"מלך הקליפסו" בזכות הצלחתו להביא את המוזיקה הקאריבית לארצות הברית, החל משנות ה-50.

עוד כרזה מעניינת בגלל סגנון הכתיבה הנאיבי של שנות החמישים והשישים, שהיה הבסיס לניסוחי קופירייטרים מתחכמים בעשורים הבאים, נתלתה לרגל תערוכת עשור לישראל.
בכרזה נכתב: "לפניך – הגדולה – המבדרת – המושלמת – בתערוכות בישראל. תערוכת העשור – תערוכת העם!"

 

ומי שמתגעגע לזמר העברי הנוסטלגי, ימצא בתערוכה את כרזת ההופעה: 'לירושלים באהבה', מאוקטובר 1967. מופע משבו השתתפו אריק לביא, נעמי שמר, מייק בורשטיין, הדודאים, אסנת פז ואפי נצר, רק כמה חודשים לאחר מלחמת 6 הימים, כששררה בישראל, וודאי בירושלים אווירה של אופוריה.

כרזה אחרת היא משנת 1965, והופקה לקראת הופעת ההרכב הצרפתי הגברי המצליח: 'הקומפניון דה לה שנסון', אשר השפיעה רבות על המוזיקה הישראלית בשנות החמישים והשישים, ובעיקר על שירי הלהקות הצבאיות ולהקת התרנגולים.

כרזה אחרונה היא משנה 1970, 'שירי חומש'- מופע מוזיקאלי המבוסס על ספרו של הסופש היידיש, איציק מאנגער. בימוי: שמואל בונים, כתיבת קטעי קישור- חיים חפר, לחן: דובי זלצר. השתתפו: רבקה זוהר, פופיק ארנון, גדי יגיל ועוד. במופע בבנייני האומה נכח גם אורח הכבוד זלמן שזר, נשיא המדינה .

לדברי מירה אלטמן, מנכ"לית מרכז הקונגרסים הבינ"ל – בנייני האומה: "כבר 66 שנים המקום כאן משמש כפנתיאון לאומי, אבן שואבת לאירועים המרכזיים בתולדות המדינה, לרבות בתחום היצירה והתרבות. הכרזות המוצגות בתערוכה החדשה מייצגות חלק מההיסטוריה של המדינה ושל העיר ירושלים ומעוררות געגוע לתקופה נאיבית שנראית בימים אלו רחוקה כל כך".

התערוכה 'מוזיקה בתמונות' – תוצג עד סוף 2017, באולם אוסישקין במרכז הקונגרסים הבינ"ל – בנייני האומה. התערוכה פתוחה לקהל ללא תשלום, בין השעות 16:00 – 9:00, בתיאום מראש בטל. 6558508 – 02.

דילוג לתוכן