יבמ תפתח טרנזיסטור שיאפשר חסכון מירבי בחשמל במצב סטנד ביי במכשירים ניידים ומחשבים

מחקר של יבמ מיועד להגדיל פי 10 את יעילותם האלקטרונית של מכשירים ניידים ומחשבים ולמנוע צריכת חשמל במצב של Stand byיבמ ובית הספר הפוליטכני הגבוה בלוזאן השיקו יוזמת מחקר שנועדה לצמצם 90% בצריכת האנרגיה של מכשירים אלקטרוניים החל מטלפונים חכמים, מחשבים ניידים וטלוויזיות וכלה  במחשבי על ולמזער את צריכת הזרם של מכשירים כאלה במצבי המתנה וכיבוי.
חוקרים במעבדת המחקר של יבמ בציריך מפתחים סוג חדש של טרנזיסטור, שיידע לווסת באורח מדוייק יותר את רמת השימוש בחשמל, ויימנע משימוש מיותר בזרם בשעות המתנה, בהן המכשיר מחובר לחשמל אך אינו עושה עבודה של ממש. בעולם המקצועי, מכונה צריכת חשמל כזאת "אנרגיית ערפדים": מצב בו המכשיר "יונק" אנרגיה מרשת החשמל מבלי שתהיה הצדקה ליניקה הזאת.
צמצום צריכת האנרגיה של כל טרנזיסטור במכשירים יסייע למשתמשים עסקיים ופרטיים לצמצם את עלויות החשמל שלהם – הן לצורך תפעול המכשירים עצמם, והן לצורך קירור ופיזור החום בחדרי מחשב ומרכזי עיבוד נתונים. משתמשים במכשירים ניידים ייהנו מחיי סוללה ארוכים יותר בין טעינה לטעינה ומאפשרות להגדיל את משך העבודה בשיעור של עד פי עשרה!
על פי הנתונים אותם מציג משרד האנרגיה של ארה"ב, צרכו בשנת 2005 מכשירי אלקטרוניקה במצב המתנה חשמל בשווי 3 מיליארד דולר. צפוי כי סך כל צריכת האנרגיה בתחום טכנולוגיות המידע ומוצרי צריכה אלקטרוניים בארה"ב יוכפל עד 2022 וישולש ב- 2030, אז הוא צפוי לעמוד על 1,700 טרא-ואט/שעה.
פרוייקט המחקר אותו השיקה יבמ, יחד עם קבוצת מוסדות אקדמיה וגופי תעשייה, צפוי להימשך שלוש שנים, אשר אחריהן תחל תקופת פיתוח וניסוי. צפוי כי תוצאות העבודה הזאת יגיעו למכשירים שישלבו את הטרנזיסטורים החדשים ויימכרו לצרכני קצה החל משנת 2015.
צמצום צריכת האנרגיה של מכשירים ניידים דוגמת טלפונים חכמים עשוי לאפשר הפעלה שלהם גם באמצעות מקורות אנרגיה חלופיים דוגמת אנרגיה סולארית.

לפי הערכות, עד 2014 יהיו בשימוש בעולם כ-2 מיליארד מחשבים.             צריכת האנרגיה של כמות כזאת שווה לאנרגיה הנדרשת למדינה כמו הודו במשך שנה שלמה . האיחוד האירופאי מעריך כי צריכת זרם החשמל במצב של סטנד ביי במכשירים שונים, מגיעה עד לכ-10% של הצריכה במדינות האיחוד . תוך זמן קצר, עם ריבוי כמויות המחשבים והמכשירים הניידים באירופה, תגיע צריכת החשמל השנתית שלהם לגובה הצריכה המצרפית של אוסטריה, צ'כיה ופורטוגל גם יחד.     

דילוג לתוכן