יבמ תעמיד משאבי מחשוב על לשירות חוקרים בתחום הסביבה

יבמ מזמינה עתה חוקרים להגיש הצעות לפרויקטים בתחומי הקיימות והסביבה, שיזכו לקבל, ללא תשלום, משאבי עיבוד בהיקפים גדולים יבמ תעמיד לרשות חוקרים בתחום שינויי האקלים גישה חופשית למשאבי מחשוב-על בסביבה וירטואלית, ופלטפורמה לשיתוף הציבור במאמצי המחקר שלהם. הצעד החדש של יבמ בא לאחר הודעת הבית הלבן על מיזם חדש לריכוז ואיסוף נתוני אקלים, המיועד לסייע במלחמה בהתחממות הגלובאלית.
כל פרויקט שיאושר במסגרת התוכנית, יזכה למכסה של עד 100,000 שנות מחשוב, בשווי מוערך של 60 מיליון דולר. העיבודים יתבצעו על גבי פלטפורמת מערך המחשוב השריגי הקהילתי העולמי, World Community Grid, המופעלת על ידי יבמ כמיזם למען הקהילה.
מערך המחשוב השריגי הקהילתי העולמי, שהוקם על ידי יבמ ומנוהל על ידה, מספק עוצמת עיבוד גבוהה למדענים במגוון רחב של תחומים, באמצעות רתימת עוצמת העיבוד הבלתי מנוצלת של מחשבים ומכשירים ניידים של מתנדבים לתוכנית – על מנת לפצח בעיות מורכבות במיוחד. משתמשי מחשבים המעוניינים לתרום למאמצים האלה, יכולים להוריד ללא תשלום תוכנה ייעודית הנכנסת לפעולה כאשר המחשב או המכשיר הנייד שלהם אינו בשימוש, או כאשר הוא פועל תחת עומס נמוך במיוחד, במשימות דוגמת גלישה באינטרנט. התוכנה המותקנת על גבי מכשיר הקצה מקבלת משימות חישוב לביצוע, מבצעת עיבודים ומחזירה את התוצאות אל מערך המחשוב השריגי. העוצמה המשולבת שנתרמה עד היום על ידי מאות אלפי משתמשים, יצרה את אחד ממחשבי העל הווירטואליים המהירים ביותר הפועלים כיום בעולם.
יבמ מזמינה עתה חוקרים להגיש הצעות לפרויקטים בתחומי הקיימות והסביבה, שיזכו לקבל, ללא תשלום, משאבי עיבוד בהיקפים גדולים – ומזמינה משתמשים מהציבור הרחב לתרום עוצמת עיבוד בלתי מנוצלת, באמצעות האתר worldcommunitygrid.org
מערך המחשוב השריגי הקהילתי העולמי כבר סיפק לחוקרים בתחומי הקיימות והסביבה משאבי מחשוב בשווי מיליוני דולרים. כך, למשל, משרת המערך הזה את פרויקט המים של אוניברסיטת וירג'יניה, החוקר את השפעות ההתערבות האנושית על זרימת המים במפרץ צ'סאפיק ובוחן דרכים לשיקום הסביבה. בפרויקט האנרגיה הנקייה של אוניברסיטת הארוורד, איפשר מערך המחשוב השריגי הקהילתי לזהות יותר מ- 35,000 חומרים הנושאים עימם פוטנציאל להכפלת האפקטיביות של תאים סולאריים מבוססי תרכובות פחמן. במסגרת העבודה, סרק מחשב העל השריגי הווירטואלי יותר משני מיליון חומרים ותרכובות – היקף המציב את הפרויקט כגדול ביותר בכל הזמנים בתחום המחקר של כימיה קוונטית.
פרויקט נוסף, מיפה את החלבונים של צמח האורז, על מנת לסייע בטיפוח זנים חדשים שיניבו יבולים גדולים יותר, ויהיו עמידים בפני מחלות ומזיקים.
כמעט שלושה מיליון מחשבים ומכשירים ניידים, בהם משתמשים 670,000 אנשים ו- 460 גופים, חברות ומוסדות מ- 80 מדינות, תרמו עד היום עוצמת עיבוד למערך המחשוב השריגי הקהילתי העולמי. עד היום, נתרמו לפרויקט כמעט מיליון שנות עיבוד, שהוקצו ללמעלה מעשרים מחקרים רחבי היקף

דילוג לתוכן