יבמ תספק למשרד האנרגיה בארה"ב מחשבי-על "ממוקדי נתונים" המשלבים טכנולוגיות של מלנוקס

משרד האנרגיה של ארה"ב העניק ליבמ חוזה בהיקף של 325 מיליון דולר, לפיתוח ואספקת מערכות מחשוב-על ממוקדות נתונים המתקדמות בעולם, שיותקנו במעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור ובמעבדה באוק רידג', וישמשו למשימות קידום חדשנות, מחקר מדעי, הנדסה וביטחון לאומי. משרד האנרגיה של ארה"ב העניק ליבמ חוזה בהיקף של 325 מיליון דולר, לפיתוח ואספקת מערכות מחשוב-על ממוקדות נתונים המתקדמות בעולם, שיותקנו במעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור ובמעבדה באוק רידג', וישמשו למשימות קידום חדשנות, מחקר מדעי, הנדסה וביטחון לאומי. המערכות החדשות משלבות את טכנולוגיות התקשורת הפנימית של חברת מלנוקס, המאפשרות להפעיל צמתי קישור פנימי המשלבים בינה מובנית, כדי לשפר את הטיפול בנתונים.
המערכות בנויות בארכיטקטורת OpenPOWER, ועושות שימוש בגישת תכנון "ממוקדת נתונים" – ממקמות את עוצמת העיבוד בכל מקום בו מאוחסנים הנתונים ומצמצמות את הצורך בהעברת נתונים בין צמתי עיבוד למאגרי אחסון. כך, ניתן גם לחסוך באנרגיה ולהקטין את פליטת החום ואת הוצאות הקירור.

הצמיחה המהירה בנפח, והחשיבות הגוברת של נתוני Big Data יוצרת הזדמנות לתגליות חדשות ומציבה אתגרים מורכבים בפני מדענים. העולם מייצר מדי יום יותר מ- 2.5 מיליארד גיגה-בייט של נתונים, נפח שווה ערך ל- 250 מליון מגרשי כדורגל מכוסים בספרים. כך, נדרשות גישות חדשות למחשוב-על, שתוכלנה להתמודד עם נפחים כאלה.

הגישה הרווחת כיום למחשוב, מניחה כי כמויות גדולות של נתונים נעות הלוך ושוב, בין מערך האחסון ובין המעבד, על מנת שאפשר יהיה לנתח נתונים אלה ולגשת לתובנות החבויות בהם. אלא, שגישה זו אינה מתאימה בעידן ה- Big Data, בשל הזמן והאנרגיה הנדרשים להעברה מאסיבית ותכופה של נתונים. הגישה הפופולארית השמה את הדגש בתכנון רק על הגברת מהירות המעבדים, הופכת בלתי ניתנת ליישום, ככל שתשתיות המחשוב נשלטות על ידי העברת נתונים וניהול נתונים.
גישה חדשה לבניית מערכות
על מנת להתמודד עם בעייה זו, פיתחו מדענים של יבמ בחמש השנים האחרונות גישה חדשה לבניית מערכות ממוקדות בנתונים – "Data Centric". הארכיטקטורה אותה מקדמת יבמ, מציבה את עוצמת העיבוד בכל מקום שבו נמצאים הנתונים במסגרת המערכת, ומאפשרת לשלב תהליכי ניתוח אנליטי, בניית מודלים, וירטואליזציה וסימולציה, תוך הצגת תובנות חדשות במהירות גבוהה ביותר.
מערכות OpenPOWER של יבמ יספקו למעבדות הלאומיות כושר עיבוד מהיר מאי-פעם ויעילות בצריכת האנרגיה. המערכת בכל אחת מהמעבדות צפויות להציג ביצועים משופרים פי 5-10 בהשוואה למערכת מחשוב עתירות ביצועים המבוססות על טכנולוגיות מסחריות מקובלות, הזמינות כיום במעבדות – ולהציג יעילות של יותר מפי 5 בניצול האנרגיה.

המערכות מבוססות OpenPOWER ימנפו את הארכיטקטורה ממוקדת הנתונים, על מנת להציע יכולות מתקדמות מסוגן בתחומי בניית המודלים, הסימולציה, הרצת יישומים וניתוח אנליטי של נתוני Big Data. ארכיטקטורה זו, צפויה לשנות את עולם היישומים המדעיים והיישומים בתחומי הביטחון הלאומי, כמו גם את פתרונות המחשוב הזמינים לשירותי הרפואה, תעשיות ייצור, הנדסה, חיפושי נפט וגז.
חברת NVIDIA, המשתפת פעולה עם יבמ, פיתחה טכנולוגיית קישוריות פנימית המאפשרת למעבדים המרכזיים ולמעבדים הגראפיים המשולבים בהם להחליף נתונים ביניהם בקצבים של פי 5-12 בהשוואה למהירויות המוכרות כיום. הטכנולוגיה החדשה הזאת, NVLink, תשובץ ותשולב במעבדי POWER של יבמ, שיותקנו בשרתי העל החדשים, ובדור הבא של המעבדים הגראפיים מתוצרת החברה.
יבמ מציעה כבר כיום ללקוחותיה שורת טכנולוגיות ממוקדות נתונים, שישולבו גם במערכות מחשוב העל החדשות, ובכללן מעבדי POWER8, שרת האחסון האלסטי ותוכנת האחסון האלסטי, כמו גם שורת כלי ניהול פלטפורמות מחשוב.
 

דילוג לתוכן