יבמ תסייע למדענים לחקור את ראשית היקום

מחשב של יבמ ימיר את האותות שיקלטו על ידי כ-4,000 אנטנות בערבות אוסטרליהחברת יבמ תספק תשתיות טכנולוגיות עיבוד לרדיו-טלסקופ חדש הנבנה כמיזם בינלאומי באוסטרליה, כדי לחקור את מקורות היקום. המחקר יבוצע באמצעות ניתוח גלי רדיו שנוצרו קרוב למפץ הגדול וממשיכים לנוע מאז בחלל.

קונסורציום המחקר Murchison Widefield Array (MWA) המאגד מוסדות מאוסטרליה, ניו-זילנד, ארה"ב והודו, בחר במערכת iDataPlex של יבמ לביצוע כל פעילויות העיבוד המאסיביות שידרשו לפעילותו.

הקונסורציום הוקם כדי לבנות סוג חדש של רדיו-טלסקופ המיועד לקלוט אותות רדיו בתדר נמוך המגיעים מהחלל הרחוק, יחד עם נתונים אטמוספריים מדוייקים של השמש. האותות ייקלטו על ידי 4,096 האנטנות המרכיבות את הטלסקופ, המוצבות ברצועה ארוכה בערבות אוסטרליה, ויעובדו באמצעות מחשב IBM iDataPlex בתצורת אשכול, הממיר את האותות הנקלטים לתמונה רחבה של השמים, ברמת בהירות ובעומק שלא היו אפשריים בדורות קודמים של טכנולוגיות העיבוד.

חלק של אנטנות הרדיו טלסקופ החדש כפי שיבנו
קרדיט: יבמ
מערכת iDataPlex של יבמ שתשרת את הטלסקופ תטפל מידי יום בכמות עצומה של נתונים: כ- 50 טראבייט הנאספים ונקלטים בקצב של 8 גיגה-בייט בכל שניה. 8 גיגה-בייט כאלה שקולים ל- 2,000 קבצי מוסיקה של שירים באורך ממוצע. קצב העיבוד המהיר של המערכת החדשה של יבמ יאפשר למדענים ללמוד ולהתחקות על מבנה היקום במהירות גבוהה מבעבר – וברמת דיוק מירבית.
 
המטרה העיקרית לשמה מושקעים 51 מיליון דולר בטלסקופ MMA, היא ניסיון לצפות בראשית היקום, קרוב ככל האפשר לרגע ההיווצרות של כוכבים וגלקסיות. מחקר אותות הרדיו החלשים שנפלטו בעידן שבו היקום כלל רק מימן אפל – תקופה המכונה העידן הקוסמי האפל – עשוי להוביל להבנת האופן שבו נוצרו כוכבים, פלנטות וגלקסיות. הטלסקופ ישמש גם למחקר ההליוספירה של השמש במהלך פעילות סולארית אקטיבית, ולמחקר אובייקטים אסטרונומיים משתני זמן, דוגמת פולסארים.
 

דילוג לתוכן