יבמ מציגה "פלטפורמה כשירות": PaaS

ענן כלי פיתוח, תוכנות תשתית, ניטור שוטף, רשת תקשורת חומרה ואחסוןיבמ מציגה קו מוצרים חדש של פלטפורמה כשירות: סביבת ענן מחשוב המשלבת כלי פיתוח, תוכנות תשתית, ניטור שוטף, רשת תקשורת, שרתי חומרה וסביבת אחסון. בניית הפלטפורמה כשירות – Platform as a Service (PaaS) על ידי יבמ נשענת על ממצאי מחקר רחב היקף של החברה, שבו זוהה צורך ברור בכלים מבוססי ענן המאפשרים להתמודד עם אתגרי
ה- Big Data.
מוצר-השירות החדש של יבמ בתחום הפלטפורמה כשירות, SmartCloud Application Services, מציע גישה בשירות עצמי לחבילת כלים לפיתוח יישומים, תוכנות תשתית ובסיסי נתונים.
כחלק מן השירות החדש, שילבה יבמ דפוסי מומחיות, תהליכים מובנים ושירותים אחידים אל תוך חבילות המאפשרות להאיץ את תהליכי הפיתוח והאספקה של יישומים חדשים, למנוע טעויות המאפיינות בנייה ידנית של תהליכים, ולהבטיח תוצאות אחידות.
דפוסי היישומים האלה ניתנים להפעלה במסגרת הענן הציבורי של יבמ, SmartCloud Enterprise, או על גבי ענן פרטי המבוסס על מערכות PureApplication, כמו גם בעזרת Workload Deployer של החברה. הכלים האלה מבטיחים גמישות וחופש ללקוחות בפיתוח יישומיהם – כל אחד על פי הצרכים המיוחדים לו.
המחקר של יבמ הקיף 1,500 מקבלי החלטות בתחום טכנולוגיות המידע המגיעים מ- 18 מדינות שונות סביב העולם. על פי הממצאים, מחפשים מנהלים מובילים אחר דרכים לאימוץ מהיר ככל האפשר של פתרונות פלטפורמה כשירות, בדרך להפקת יתרונות עסקיים. המנהלים מצביעים על ההתמודדות עם Big Data כסיבה הראשונה במעלה לקידום מיזמים אסטרטגיים. כ- 20% מהמשיבים כבר משתמשים בפתרונות פלטפורמה כשירות. יותר ממחצית מכלל המשיבים מכירים בהזדמנות אותה מציגה התפיסה הזאת.

פלטפורמה אחידה – כמו בעולם הרכב
מובילים בתחום העסקים והטכנולוגיה מתחילים בחיפוש אחר סוג חדש של ענן מחשוב, שיאפשר לשמור על עלויות נמוכות ולהאיץ את האספקה של מוצרים ושירותים חדשים. שלא כמו שירותי ענן אחרים, דוגמת אספקת תשתיות כשירות או תוכנה כשירות, מציעה תפיסת הפלטפורמה כשירות תשתית כוללת של שירותי יישומים מקובלים, כלים ומסמכי תבנית, אותם יכולים עסקים לשכור על מנת לבנות בעזרתם במהירות יישומי תוכנה משלהם, ולפרוס אותם בסביבה המנהלת תהליכים אוטומטיים.
ממש כשם שיצרני מכוניות משתמשים בפלטפורמות אחידות המשותפות למספר דגמים על מנת להבטיח תהליכי ייצור יעילים יותר – מאפשרת תפיסת הפלטפורמה כשירות לארגונים לבצע האחדה של פלטפורמות המידע שלהם ולהציג במהירות הצעות תחרותיות ללקוחותיהם. יבמ מתמקדת בתיעוש פלטפורמת הענן – באופן המאפשר לקדם חדשנות עסקית סביב יישומי מפתח כלל-ארגוניים.
המחקר של יבמ העלה כי 49% ממקבלי ההחלטות רואים חשיבות אסטרטגית בשימוש בפלטפורמה כשירות, כאמצעי לקידום החדשנות ולשיפור בכלל מחזור חיי היישום, לרוחב הארגון. הם שוקלים שימוש בפלטפורמה כשירות כתפיסה המעשית להרחבה עתידית – ומאמינים כי היא עשויה לאפשר להם ליהנות מבידול משופר ולהשפיע אסטרטגית על העסק, באמצעות סטנדרטיזציה של מאמצי הפיתוח, הפריסה, הייצור והתחזוקה.
16% ממשתתפי הסקר מוגדרים כ"חלוצים" ביישום תפיסת הפלטפורמה כשירות. ככל שהמיזם אותו קידמו הארגונים האלה היה אסטרטגי ומרכזי יותר – כך נהנו המיישמים מבידול ברור יותר מול שאר המשיבים.
על פי תשובות חלוצי היישום האלה, גישה וזמינות של "דפוסים קבועים" – הממנפים מומחיות וניסיון אנושי יחד עם נתונים על מנת ליצור מסמכי תבנית לביצוע משימות מורכבות המאפיינות מאמצי פיתוח רבים – מבטיחות ערך ייחודי לפלטפורמה כשירות. חברות משתמשות בפלטפורמה כשירות על מנת להקים סביבות בדיקה חדשות ולהוסיף משתמשים בתהליך הדורש דקות ספורות בלבד. השילוב בין החיסכון בזמן ובין מודל המנוי בתשלום על פי דרישה, מאפשר לצמצם את עלויות הפיתוח הכוללות.
המניעים העיקריים של חלוצים ביישום מודל הפלטפורמה כשירות, כוללים שאיפה לייעול ניהול הנתונים, שילוב הנתונים, ניתוח אנליטי, יציבות ועמידות. 52% מהם מדווחים על שיפור בשילוב היישומים וניהול המידע. שיעור השימוש ביישומים אנליטיים בקרב חלוצי מודל הפלטפורמה כשירות גבוה פי שלושה משיעורם בכלל המשיבים. בנוסף, הם נהנים מסיכוי כפול לזהות וליישם דפוסים אחידים לפיתוח יישומים ניתנים לניוד, מבוססי תקנים וניתנים למחזור.
בעוד חברות המתלבטות לגבי אימוץ טכנולוגיות ענן בכלל מציגות שאלות לגבי אבטחה והחזר על ההשקעה, הצליחו חלוצי יישום מודל הפלטפורמה כשירות להתגבר על ההיסוסים והם מתמקדים עתה בביצועים ובאיכות השירות. כמחציתם מדווחים כי השתמשו במיקור חוץ של יישומים – בשיעור הגבוה ב- 70% מזה של כלל המשתמשים. שיעור השימוש של חלוצי יישום מודל הפלטפורמה כשירות בשירותי ענן מחשוב ציבורי גבוהים כמעט פי שישה מאלה של כלל המשיבים.

המלצות לפעולה
המחקר ממליץ בפני ארגונים הניגשים ליישם את תפיסת הפלטפורמה כשירות להגדיר תחילה סדרי עדיפויות ולבצע ניסוי חלוץ במסגרת פנימית או על גבי תשתיות של ספק חיצוני של שירותי ענן – על מנת לבחור ביישומים קיימים או חדשים המתאימים ביותר לפיתוח ולהפעלה בענן.
ניתוח והערכה של הסביבה הקיימת חייבים להיעשות תוך התחשבות ביעדי הצמיחה וברעיונות לחדשנות עסקית, על בסיס מפת דרכים להתקדמות בהסבת יישומים לסביבת הפלטפורמה כשירות, עד לשינוי כלל מחזור חיי היישום.
המחקר המלא של יבמ זמין בכתובת:  www.ibm.com/cai/paas

דילוג לתוכן