יבמ מסייעת למאבק באבולה

תורמת כלים לאיסוף מידע מאזרחים, ניתוח אנליטי, עבודה שיתופית ומאגר מידע פתוח יבמ משיקה שורת מיזמים ופרוייקטים, המיועדים לסייע במלחמה במחלת האבולה במערב אפריקה.
מעבדת המחקר של יבמ באפריקה, בשיתוף עם ממשלת סיירה ליאונה, פיתחו מערכת חדשה המאפשרת לאזרחים לדווח על נושאים הקשורים במחלת האבולה בהודעות SMS או בשיחות קוליות. המערכת קולטת ומנתחת את המידע המתקבל, בתהליך אוטומטי, ומציגה בפני מקבלי ההחלטות תובנות המהוות המלצות לפעולה, על בסיס חוויות היום-יום בקהילות המושפעות ישירות מהתפרצות האבולה.
שילוב העוצמה של מחשוב על יחד עם כלים אנליטיים, הנשענים כולם על העבודה בסביבת ענן, מאפשר למערכת לזהות במהירות מיתאמים ותופעות חדשות ולהצביע על נושאים ובעיות המשתקפים בדיווחי האוכלוסיה. המערכת משלבת בין נתוני המיקום של משלוח הודעת ה- SMS או שיחת הטלפון הקולי – כדי להציג "מפת-חום" המגלה את המתאם בין עמדות הציבור ובין האזורים בהם נמצא ציבור זה.
כך, למשל, כבר זיהתה המערכת אזורים מוגדרים בהם נרשם גידול במספר המקרים החשודים כאבולה והדורשים אספקה דחופה של סבון, אספקת חשמל סדירה יותר, וזמן תגובה מהיר יותר של הגורמים האחראים לאיסוף גופות ולתהליכי קבורה. המערכת הצביעה גם על תחומים בהם היא ממליצה בפני הממשלה לפנות לגופים בינלאומיים, בבקשת סיוע.
המערכות משתמשות בשידורי תחנות הרדיו להן מאזינים האזרחים, על מנת לעודד יצירת קשר והבעת עמדה בהודעות SMS או בשיחות קול. מפעילת התקשורת איירטל, אף הקצתה לצורך זה מספר חינם למשלוח SMS.
על מנת לסייע לניגריה בהיערכות להתפרצויות עתידיות של מחלת האבולה, מאפשרת יבמ לשלטונות לאגוס שימוש חינם במערכת Connections, כלי רשת חברתית וניהול משימות, כישורים ומיומנויות מקצועיות. הטכנולוגיה של יבמ מאפשרת לשפר את רמת התיאום בין הגופים ואנשי המקצוע הפעילים בתחום הבריאות, לנהל תהליכים והפצת נתונים, ולשפר את מהירות התגובה לכל דיווח בנושא מחלת האבולה.
צוות מתנדבים בין לאומי של יבמ, מוביל מאמץ שיתופי לאיתור, אגירה וניהול מידע הקשור במחלת האבולה, במסגרת מאגר מידע חופשי ופתוח לשימוש.

דילוג לתוכן