יבמ חשפה מחשב על בעל עוצמה חסרת תקדים

יבמ חשפה מחשב-על בעל עוצמה חסרת תקדים
שיסייע לניתוח גנטי, חיזוי אקלים וסימולציה גרעינית

יבמ חשפה דור חדש של מחשבי-על, IBM BlueGene/Q, המספק פלטפורמה למחשוב מדעי בקנה מידה גדול במיוחד ומאפשר לפתור בעיות מדעיות במהירויות גדולות פי 10 בהשוואה לדור המחשבים הנוכחי, ותוך צמצום משמעותי בצריכת החשמל.
מחשב-העל  BlueGene/Q ישמש לפעילויות המצריכות עוצמת מחשוב גדולה מאד כגון: מחקר גנטי, חיזוי נתיבים של סופות הוריקן, ניתוח מבנה קרקעית האוקיאנוס לצורך חיפוש נפט והדמיה של ביצועי נשק גרעיני.
עם השלמת ההתקנה של המחשב במעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור (LLNL) בארה"ב, צפויה המערכת שזכתה לכינוי "סקויה" לספק ביצועים, שיציבו אותה בצמרת מחשבי-העל בעולם. במקביל, יהיה המחשב הזה גם היעיל בעולם במונחים של תפוקה לכל ואט חשמל נצרך, עם שני גיגה-פלופס לכל ואט.
הדור השלישי של משפחת מחשבי BlueGene של יבמ מבוסס על מעבדי IBM PowerPC A2, שכל אחד מהם בעל 16 ליבות עיבוד, ועוד ליבה אחת למשימות ניהול של מערכת ההפעלה וליבה חלופית אחת, הנכנסת לפעולה בכל מקרה של כשל בליבה אחרת. דור זה של מחשבי על יוכל לספק ביצועי שיא של עד 100 פטא-פלוס. 
המערכת החדישה של יבמ משלבת חידושים מתקדמים בתחום החומרה, דוגמת יכולת עיבוד ספקולטיבי בריבוי נימות עיבוד לקטעי קוד ארוכים: המחשב חוזה מראש את מקטע הקוד והנתונים הבאים בהם יידרש לטפל ומבצע את החישוב עוד לפני שנדרש בפועל. במקרה של טעות בחיזוי הזה, יודעת המערכת  לחזור לנקודה בה הסתעפו החישובים המוקדמים שלה מאלה שנדרשו בפועל, ולבצע מחדש את החישובים ללא פגיעה בביצועים.
זיכרון מבוסס חומרה לעיבוד תנועות מסייע למתכנתים לחסוך את הצורך בנעילת נתונים עד להשלמת העיבוד והחישוב של מהלך תנועה מלא – ולהימנע מהמצב השכיח שבו "נתקע" למעשה ציר עיבוד במהלך נעילת הנתונים.

דילוג לתוכן