יבמ ומדטרוניק הכריזו על שת"פ לפיתוח אפליקציה מבוססת ווטסון, שתסייע לחולי סוכרת בזיהוי דפוסים חשובים

במסגרת תערוכת CES שנערכה בשבוע שעבר הכריזו יבמ ומדטרוניק על שת"פ לפיתוח אפליקציה מבוססת ווטסון, שנועדה לסייע בזיהוי דפוסים ומגמות החשובים לחולי סוכרת. האפליקציה תספק תובנות רלבנטיות בזמן אמת והדרכה, כדי לעזור לחולי סוכרת לשפר את היכולת שלהם להבין את ההשפעה של פעילויות יומיומיות שלהם על המחלה ולבצע התאמות, במידת הצורך. היא תשמש כלי לניהול אישי של המחלה, באמצעות שימוש במחשוב הקוגניטיבי של ווטסון והמידע המגיע מהתקנים לבישים של מדטרוניק, בהם החולים משתמשים וממקורות מידע קונטקסטואליים נוספים. בפרוייקט משתתפים גם חוקרים מובילים בתחום ממעבדת המחקר של יבמ בחיפה.
עבודה מוקדמת מדגימה את הפוטנציאל של האפליקציה של מדטרוניק לספק תובנות לחולים, כגון זיהוי אפשרי לסיכון להיפוגליקמיה, השפעת המזון והפעילות על המדדים הגליקמיים של החולה.
באפליקציה המפותחת, ווטסון יסנתז מידע מפורט המגיע ממשאבות אינסולין של מדטרוניק ומהתקנים המנטרים ברצף את רמת הסוכר, כמו למשל: שיעור האינסולין שהועבר, רמת הגלוקוז המשתנה ומידע על צריכת פחמימות. תיבחן גם אפשרות לשלב מקורות מידע נוספים, כגון עוקבים אחר פעילות המחשוב הלביש, מאזניים דיגיטליים, נתוני מיקום גיאוגרפי, פרטי לוח שנה ואפילו מזג האוויר, במטרה לפתח תובנות בעלות ערך. יבמ ומדטרוניק גם מתכוונות לשתף פעולה עם חברות אחרות ולשלב את המומחיות שלהן בתחומים שונים, כגון תזונה. על ידי שילוב של מקורות חדשים של נתונים וניתוחם בדרכים חדשות, החברות מקוות לפתח כלים שישפרו את יכולת החולים לנהל את הסוכרת שלהם.
האפליקציה לא נועדה להחליף ייעוץ רפואי שאדם מבקש מרופאו. המטרה היא לפתח טכנולוגיה שמפשטת ומשפרת את ניהול הסוכרת היומי. בחלק מהמקרים, פעולה פשוטה כמו אכילת חטיף עתיר סוכר יכול למנוע אירוע חמור של גלוקוז נמוך, שיכול לגרום לבלבול, חוסר התמצאות ואובדן ההכרה.
לפי הפדרציה הבינלאומית לסוכרת ברחבי העולם יש כיום 415 מיליון בוגרים חולי סוכרת. סיבוכים במחלה עלולים לגרום למחלות קרדיו וסקולריות, פגיעה בכליות, פגיעה עצבית ואף עיוורון.
משאבות האינסולין והחיישנים של מדטרוניק מייצרים זרם רציף של נתוני בריאות בעלי ערך רב. כדי להשיג את המלצות הסוכרת האישיות, מדטרוניק עתידה לשתף מידע, לצורך הניתוח, באישור הפציינט, באופן מאובטח ובזמן אמת, באמצעות Watson Health Cloud . תובנות רלבנטיות שיעלו מהניתוח תישלחנה לסמארטפון של החולה באמצעות האפליקציה של מדטרוניק.
החברות צופות כי ווטסון יזהה מאפיינים של קצרי טווח וארוכי טווח, של קבוצות אנשים שלהם פרופילים דמוגרפיים וטיפוליים דומים והרגלים דומים, מתוך המידע שיזרום ויאפשר לזהות גורמי סיכון אפשריים.
פרויקט מחקר מוקדם נעשה על 600 חולים ללא פרטים מזהים. הפרויקט המיישם יכולות מחשוב קוגניטיבי, ניתח מסד נתונים המכילים נתונים אמיתיים של החולים והצביע על כך שיכולות המחשוב הקוגניטיבי של ווטסון עשויות להיות מסוגלות לחזות אירועי היפוגליקמיה בטווח של עד שלוש שעות מראש, מה שמראה את הפוטנציאל של ווטסון לתמוך בניהול הסוכרת, וזו רק ההתחלה.
מאז שיבמ ומדטרוניק הודיעו של השותפות שלהן בחודש אפריל 2015, הן הגיעו לכמות עצומה של למידה וגילויים משותפים, מה שהביא אותן להדגמה המשותפת ב- CES. שתי החברות גם מתכננות לפתח מגוון רחב של פתרונות אחרים לסוכרת, שימונפו באמצעות טכנולוגיית ווטסון, כגון פתרונות למערכות בריאות והתקדמות טכנולוגית בתחום הלבלב המלאכותי.

 

דילוג לתוכן