טורפים ברשת: איך להתמודד עם מטריד

עד לפני עשר שנים מטרידן סדרתי היה תימהוני, שעקב אחר קורבנו בחשכת הליל, מציץ לחלונות הבית. למי שמקל דעת עם כאלה כדאי שיכיר את סיפורו של ג'ון הינקלי – מתנקש בנשיא ארה"ב
.היום, כשר מהפכת הטכנולוגיה הגיע כמעט לכל בית בישראל תופעה אחרת – סייבר מטרידנים,כל אחד שיצא לו להתמודד עם מטריד מן הזן החדש יודעים כמה מצוקה יכולים הם להביא לקורבן ההטרדה.המחקרים מראים שמטרידים רבים הינם חברים, בעלים לשעבר או יתר ה"אקסים", אז במידה ונתקלתם במקרה כזה, פשפשו בזיכרונכם, מי מן החברים בעבר יכול לאחל רע?
אז יש לכם מטריד? אלו הם הדברים שיעזרו לכם לצלוח ולהתגבר על הצרה.

סבלנות
בן זוג או חבר/ה עיקרי לתמיכה.
קבוצת תמיכה (משפחה או חברים) מצומצמת.
קלסר או תיקיה לתיעוד ראיות.

למדו על נושא הטרדה ברשת וודא אם זהו באמת המקרה. מטריד הוא מישהו או מישהי שמפנה תשומת לב לא רצויה ומיותר על אף התנגדות. בהרבה המקרים מדובר באדם שבו נתקלתם בעבר (בעל לשעבר, חברה לשעבר). לפעמים זה מישהו או מישהי שרצו מערכת קשר ונדחו. סייבר מטרידים שולחים מכתבי מייל מטרידים ולפעמים מאיימים, פונים ברשתות חברתיות או תוכנות מסרים מידיים. לפעמים זה בא לידי ביטוי בהשפלה או השארת הערות משפילות בפייסבוק או טוויטר. לפעמים זה בא לידי ביטוי בהתחזות לך ברשת והצגה באופן בוטה ומיני. במקרים חמורים יש אף נסיון חסימת גישה לרשתות או נסיון שימוש בסיסמאות באתרים שונים, כמו אתר הבנק (זה האקסים – זוכרים?) זכרו, כל מה שמטריד רוצה זה תשומת לב ועצבים שלכם, אל תצאו מן הכלים, תמנעו ממנו את התענוג.פגישה פנים אל פנים עם מטריד עלולה להגביר אגרסיה, תנסו למנוע אותה, גם אם המטריד מציע פגישה תמורת הסדרת הדורים.
אם לא עשיתם את זה עד עכשיו, הבהירו בצורה שלא תשתמע לשתי פנים שאינכם מעונינים בשום דבר משותף עם המטריד. כתבו זאת במייל, אמרו בשיחה טלפונית (אם זה בטוח). הבהירו שזו הפעם אחרונה שאתם מנהלים תקשורת מכל סוג.
התעלמו ממטריד – זה הדבר החשוב יותר שצריך לעשות. אז נכון, קשה להתעלם ממישהו שמאיים, אומר דברים גואלים ואך מתחזה לך באון ליין. ולמרות כל זה הפחתת תשומת לב או התעלמות מוחלטת תגרום למטריד לאבד עניין. זכרו תשומת לב שלילית הייתה חלק מן המטרה שלו.
מצאו מישהו לחלוק איתי – אחים, חברים הכי טובים או אפילו את בני הזוג, מישהו שאפשר להאמין לו ואף להסתמך עליו. בכל פעם שהמטריד יותר קשר, תיידע את האיש. אם המטריד הזה מקצין את דבריו, האיש צריך להיות לידכם בכדי להרגיע ולשמור על איזון וגם כדי לוודא שלא מגיבים למטריד. הדבר הגרוע לעשות זה לתת למטריד את תשומת הלב שהוא חיפש.
הבינו את מנטליות המטריד. מרבית המטרידים רוצים לראות אתכם עצובים ותשומת לב שלילית מכם. מחקרים מראים שאמצעים משפטיים כמו הוצעת צו מניעה יכולה אף להגביר את ההטרדה.  זכרו שכל תשומת לב לתוקף זה ממש דלק לפעולותיו. נסו לנהל ולתעד את המצב לבד. אם לא יכולים, ערבו משטרה. כחלק מן היחידה להב 533 ישנה מחלקה של עבירות המחשב ששם יושבים מומחים הטובים בארץ (אל תחששו שלא יבינו על מה אתם מדברים).
אם המטריד אינו יודע היכן אתם גרים, השאירו זאת כך. היו על המשמר, אל תאפשרו דרך קלה לתוקף למצוא מידע אודותיכם. צרו הגדרות "לחברים בלבד" ברשתות חברתיות. השאירו סיסמאות לאתרים וחשבונות קשות לפיצוח או ניחוש. תבקשו מאנשי הבנק וחברת סלולר ליצור קשר עמכם אם מתרחשת  כל פעילות חריגה.
תתעדו הכל! החזיקו רישום של כל התכתובת שנשלחה על ידי המטריד, או צילומי מסך אם יש צורך. אל תתעצלו לעשות זאת! רעיון טוב אף לגבות את החומרים במידה ויהיה נזק למחשב עצמו.
היו חזקים וזכרו שהכל חולף, וכל הפוגע בסוף בא על שכרו. המטרידים שלהם אין תשומת לב או חומר לבעירה נוטים להפסיק.
איגוד האינטרנט הישראלי צבר ניסיון בהתמודדות עם מטרידים כאלה וידאג להפנות לגורמים מתאימים בעת הצורך.
גלישה נעימה ובטוחה לכם.

נכתב על ידי מיכאל ויצמן
 

דילוג לתוכן