חשיפת מסמכי פרשת ילדי תימן לציבור התאפשרה באמצעות טכנולוגיית Documentum בסיוע מומחי NessPRO

תהליך הדיגיטציה של מסמכי פרשת ילדי תימן שנחשפו היום רשמית בארכיון המדינה, הכוללים מאות אלפי עמודי תיעוד ומסמכים היסטוריים, התבצע באמצעות מוצרי ניהול התוכן Documentum, המשווקים בישראל ע"י NessPRO – קבוצת מוצרי התוכנה של חברת נס. טכנולוגיות חדשניות של יצירת ישויות ידע, העשרתן וקישורן לתיקים ולמסמכים הארכיוניים לרבות תהליכי חשיפה מתקדמים, אפשרו את בנייתו של אחד הארכיונים המתקדמים ביותר בישראל ואפילו בעולם. העלאת המסמכים לארכיון הדיגיטלי התבצעה תוך פרק זמן קצר ביותר, בהתאם להחלטת הממשלה. מוצרי Documentum ששולבו בפרויקט מאפשרים נגישות מקסימלית ומיידית לציבור למידע על ילדי תימן, תוך שימוש ביכולות חיפוש ואיחזור מתקדמות. המסמכים ניתנים לצפיה באתר www.archives.gov.il/yco

"האתגר שעמד בפנינו היה מן המסובכים והמורכבים ביותר בהיסטוריה של ארכיון המדינה ואף של ארכיונים ברחבי העולם" אמר ד"ר יעקב לזוביק, גנז המדינה. "באמצעות המערכת של ארכיון המדינה, המבוססת על מוצרי Documentum, שפותחה בניהול אגף המחשוב של ארכיון המדינה ובשיתוף מלא של מומחי ניהול התוכן של NessPRO, ניתן לחשוף מידע היסטורי שהיה אגור עד כה בארכיונים פיזיים של ניירת ללא גישה לציבור הרחב. כיום ארכיון המדינה עובר לעידן חדש בו כלל הציבור בישראל יוכל לחפש מידע ולהתבונן בו באמצעות האינטרנט, וארכיון ילדי ילדי תימן הוא בין הסנוניות הראשונות של עידן חדש זה". ד"ר לזוביק ציין כי הודות למערכת הממוחשבת החדשנית יכול כיום ארכיון המדינה לגייס עובדים ללא נסיון בארכיבאות ותוך שעות ספורות להכשיר אותם לחשיפת הנתונים ולשיבוצם במערך הכולל של המידע שמספק ארכיון המדינה.

"הטכנולוגיה המתקדמת של Documentum ונסיונם הרב של מומחי NessPRO, שמאחוריהם מספר רב ביותר של פרויקטים, הביאו לתוצאה המעוררת עניין רב בקהיליית משתמשי Documentum בעולם" אמר אודי שטרית, מנהל חטיבת מערכות ארגוניות לניהול תוכן ב-NessPRO. "הפרויקט דרש עבודה מאומצת ביותר תוך שימוש בכלים טכנולוגיים חדשניים המאפשרים קליטה ומיפתוח אוטומטיים של המסמכים הרבים. בנוסף לכך יישמה NessPRO בפרויקט מתודולוגיה יחודית שאפשרה עבודה רציפה של מספר צוותים בו-זמנית, עם מינימום שגיאות ומינימום של צורך בקליטה ומיפתוח חוזרים".

"פרויקט ארכיון המסמכים של ילדי תימן הוא נדבך נוסף בפעילות ארוכת שנים של NessPRO בתחום משפחת מוצרי Documentum, פעילות שהחלה עוד ב-2003" אמר דדי דבורסקי, מנהל NessPRO. "הפרויקט הינו אחד האיסטרטגיים ביותר של NessPRO בתחום ניהול התוכן ויישמנו בו לקחים, פתרונות וידע מפרויקטים אחרים שביצענו במשך השנים. צוות Documentum ב-NessPRO, המונה כ-60 מומחים שעברו הכשרה בארץ ובחו"ל, מתמחה במיגוון רחב של נושאים וההתמחות בארכיונים היא רק אחת מההתמחויות הרבות שלו".

משפחת מוצרי ניהול התוכן Documentum, אותה משווקת ומיישמת NessPRO בישראל, מאפשרת ניהול תוכן מסוגים רבים ושונים, כגון מסמכים, תרשימים, צילומים, סרטי וידאו, הקלטות קוליות ועוד. המוצרים מאפשרים בניית מאגרים ארגוניים ולאומיים מסוגים שונים, תוך כדי אפשרויות מתקדמות לחיפוש ושליפה כהרף עין. כיום פותרים מוצרי Documentum גם דרישות רגולטוריות שונות לשמירת מסמכים כגון חוק סרבנס אוקסלי האמריקאי ומקביליו במדינות שונות.

דילוג לתוכן