חמש מאות מערכות המחשב הירוקות ביותר בעולם

מחשבי-על של יבמ בראש רשימת המערכות הירוקות ביותר בעולם לפי דו"ח של ארגון green500.org
מחשבי-על של יבמ הם המערכות הירוקות ביותר והיעילות ביותר בצריכת האנרגיה בקטגוריית המחשוב הזאת. דו"ח עדכני של ארגון green500.org מדרג את אב הטיפוס החדש של מחשב Blue Gene מתוצרת יבמ במקום הראשון ברשימת מחשבי העל הידידותיים לסביבה.
15 מתוך 25 מחשבי-העל היעילים ביותר בצריכת  החשמל שלהם במונחים של ביצועי עיבוד לכל ואט, יוצרו על ידי יבמ. הרשימה כוללת מחשבים הפועלים בין השאר בסין, בגרמניה כמו גם בארה"ב – ומשמשים למגוון רחב של יישומים בתחומי המחקר האסטרונומי, חיזוי אקלים ופיתוח תרופות. בסך הכל, מחזיקה, יבמ ביותר ממחצית ממאה המקומות הראשונים ברשימה, שפירסמה עתה .
מערכות יבמ הכלולות ברשימת מחשבי-העל החסכוניים בעולם נשענות על מגוון רחב של ארכיטקטורות מחשוב, המותאמות לסוגים שונים של יישומים. מחשבי-על ירוקים של יבמ כוללים מערכות IBM Blue Gene, שרתי Power, שרתים בעיבוד מקבילי בצימוד רופף System X iDatePlex, שרתי להב IBM BladeCenter  ואשכולות מחשוב היברידיים, המשלבים ארכיטקטורות עיבוד שונות.
יעילות בצריכת האנרגיה – ובכלל זה ביצועים לכל ואט תחת עומסי עבודה כבדים במיוחד, מהווה שיקול מרכזי בתכנון ובפיתוח מערכות יבמ. יעילות אנרגטית מאפשרת ללקוחות המפעילים את המחשבים האלה ליהנות מחיסכון בהוצאות החשמל לתפעול המערכות ולקירורן. כך, למשל, מאפשר מחשב IBM Blue Gene המדורג במקום הראשון ברשימה לחסוך 44 סנט מכל דולר חשמל הנדרש למחשב המדורג במקום השני, לביצוע עומס מקביל של משימות.
הדור הבא של מערכות Blue Gene של יבמ צפוי להיכנס לעבודה מלאה בשנת 2012 במעבדה הלאומית על שם לורנס ליברמור בארה"ב (LLNL) ובמעבדה הלאומית ארגון (ANL), המשתפות פעולה עם יבמ בתהליכי הפיתוח של המחשבים העתידיים האלה, הן ברמות החומרה והן בצד התוכנה.
אוניברסיטאות קולמביה ואדינברו תרמו לעיצוב הדור הבא של המעבדים הצפויים להניע את המחשבים האלה – ומתכוונות להשתמש במערכות למחקרים בכרומודינמיקה של קוונטים, כחלק ממאמץ המחקר בתחום הפיזיקה של החלקיקים האלמנטריים.

את הרשימה המלאה ניתן לראות ב: green500.org

דילוג לתוכן