חלונות 8 – חווית משתמש , חלק א

יום של עבודה עם חלונות 8 , מסך כחול חדש, VPN, שביעות רצון מעל המצופה וציפייה לאפליקציות . אני כבר יודע מה יותקן על הטאבלט הבא שלי
חלונות 8 בגרסת הפיתוח שוחררה להורדה וישנם רבים חסרי סבלנות (כמוני למשל) שאינם נמנים על קטגוריית המפתחים שרק חיכו להזדמנות על מנת לבדוק את המערכת החדשה. חשוב לציין כי המערכת אינה מתאימה לסביבת עבודה מלאה והיא עדיין רחוקה משלב הבטא וכמובן רחוקה מהגרסה הסופית. אבל הסקרנות הרגה את החתול ושביעות רצון תחזיר  אותו …
 
הצטיידתי במחשב נייד שאינו בעל מסך מגע והיה ברור מהתחלה שחלק גדול מחוויית המשתמש לא תגיע לידי ביטוי. הנייד במקרה הזה, Dell בן 4 שקרטע עם ויסטה ותפקד לא רע בכלל עם חלונות 7.
התקנת חלונות 8 דומה מאוד לחלונות 7 ואף פשוטה ומהירה יותר. לא אתעכב על שלבי ההתקנה עצמה רק אציין שבאחת הבדיקות בהן היה ניסיון התקנה על חומרה אחרת התקבל מסך כחול BSOD שאף הוא זכה לשדרוג J …

 
בסיום ההתקנה הפשוטה למדי (אין טעם להרחיב)  לאחר בחירת שם מחשב ויצירת חשבון משתמש שמאפשר שימוש ב- LIVE ID עולה ה-GUI החדש שמציג את המטרו, סביבת העבודה החדשה.
אין ספק בכלל שממשק זה מתאים למחשב לוח, מחשבי מגע ולא בדיוק למחשב נייד "קלאסי". האינסטינקט הראשוני הוא להעביר אצבע או כף יד על המסך. ההקשר בין ה-דסקטופ החדש, והאפליקציות הנעוצות רק מעלה את התהייה: איפה כבר ראיתי את זה? אה כן…אצל הירקן עם התפוח.
לאחר יומיים של עבודה מול חלונות 8 וללא אפליקציות נוספות (שהרי חנות היישומים של מיקרוסופט עדיין לא פעילה) הרגשתי האישית היא כי כנראה צץ ועולה מתחרה ענק למכשירי ה-iPad  של אפל או הטאבלטים מבוססי האנדרואיד. לא אתפלא ולא אהיה נביא שקר עם שוק זה יעבור טלטלה משמעותית לאחר יציאת חלונות 8 בגרסה הסופית.

לאחר שיטוט ובדיקה של מסך ה"מטרו" שמציג את אינטרנט אקספלורר 10, אפליקציית פייסבוק וטוויטר  ולאחר שגיליתי את צמד המקשים החדש שמשנה את שפת הקלט, מקש חלונות + מקש רווח Backspace, חיבור מסך נוסף ועוד לא מעט חידושים מרעננים הגיע זמן ה"עבודה".
 
כבר אמרתי שאני נמנה על חסרי הסבלנות והוספת המחשב לדומיין היתה צעד מתבקש. כמו בחלונות 7 שני קליקים ורבע וחלונות 8 הצטרפה לדומיין עם כל ההגדרות המתבקשות כמו מיפוי כוננים, החלת GPO, התקנת מדפסות ותוכנות, סקריפטים ועוד. הצעד הבא היה לבדוק מספר תוספים חשובים (לי כמובן)  כמו חיבורי VPN למינהם. SSL VPN  של ג'וניפר ופורטינט הותקנו ללא שום בעיה על ה- ie 10 החדש, כמו גם Endpoint Connect של צ'קפויינט.

זה הרגע שמבחינתי ניתן היה להתחיל לעבוד בצורה "רגילה" ולאחר התקנת אופיס 2010 והגדרת Outlook זריזות הותקנו עוד מספר תוכנות, בו התברר כי הממשק המוכר של חלונות 7 חסר את תפריט ההתחל הקלאסי ואין תוכניות…

 
במעבר קצר למטרו יל ידי לחיצה אחת על מקש Windows ניתן להתחיל להקליד את שם האפליקציה ולהפעילה. קצת מסורבל לסביבת עבודה שגרתית ולכן נמצא הפתרון בדמות שינוי מפתח ברג'יסטרי על מנת להחזיר את התפריט הקלאסי. נווטו אל:
HKEY_CURRENT_USER|Software|Microsoft|Windows|CurrentVersion|Explorer
ושנו את הערך RPEnabled מ-1 ל-0 . פעולה הפוכה תחזיר את המצב לקדמותו.
שימו לב כי ממשק ה"מטרו" מתבטל לחלוטין.
 

 
חלק ב בסקירה יועלה בקרוב.

נכתב על ידי: רן אורן

דילוג לתוכן