משמאל לימין:רן קליינר ,ח"כ חיים ילין

ח"כ חיים ילין, יו"ר וועדת המשנה לבחינה ואסדרה של פעילות רחפנים וכטב"ם

"מעוניינים שהמלחמות עם החמאס בעזה יהיו טכנולוגיות-אנו מודאגים יותר מעפיפונים ומ"לואו-טק""

"האבדות הגדולות ביותר של מצרים הן מהרחפנים של דעא"ש"

 

את הדברים אמר הבוקר (15/5) ח"כ ילין בכנס "אנשים ורחפנים" שהתקיים בראשל"צ. ילין הגיע היישר מעוטף עזה הסוערת. לדבריו, "כבר בשנת 2012 כראש המועצה האזורית אשכול, ציין בפניי האוגדונר שיש בעזה רחפנים. הרחפנים הללו צופים בנו, אבל אנו לא מודאגים כי אין לנו בעיה להתמודד מול טכנולוגיה. הבעיה היא להתמודד מול עפיפונים. אנו מעוניינים שהמלחמות תהיינה טכנולוגיות, כי שם אנו מובלים, כלומר, שהחמאס יתפתח צבאית ולא יישאר "לואו טק"". לדבריו, "השימוש ברחפנים מעלה סוגיות שונות שדורשות אסדרה- הסכנות הגלומות ברחפנים, בצד הפוטנציאל של ישראל בתחום, הוביל להקמת הוועדה. מבין הנושאים בהם היא עוסקת- תקצוב כמות הפקחים לרת"א (רשות תעופה אזרחית), הדרכה ו"רישיונות נהיגה" לשימוש ברב-להב ככלי לטווח ארוך, וגם צנעת הפרט וסוגיית השמיים הסגורים". בהקשר זה הסביר ילין, כי "רק צה"ל או משרד הביטחון יכולים להכריז על שמיים סגורים, אך בפועל מתקיימת תופעה של סגירת שמיים בכל פעם שמתקיימת חתונה או אירוע של סלבריטאי מחשש לרחפני פפראצ'י. האם כל חתונה של סלב צריכה להפוך לאירוע ביטחוני ? אלו שאלות מהותיות לדיון הוועדה.

"אנו מעריכים כי כיום פועלים בארץ כ-20 אלף רבי להב , כאשר ההתמקדות היא בגדולים ולא ברחפנים לצרכי משחק. כיום, אל התחום המתפתח נכנסים יישומים חדשים, כמו פיקוח על בנייה ועד שימוש באירועי חירום והצלה", הוסיף ילין, וציין, בהקשר זה, את אסון השיטפון בדרום, בו השתתפו רחפנים במאמצי איתור הנפגעים.

בהיבט ביטחוני, הציע ילין כי רבי להב יכולים להוות ממסרים לקליטת סלולר, כפי שמתקיים בקנדה, שם המציאו פטנט להקמת רשת סלולארית מבוססת רחפנים. הרעיון הוא להתגבר על היעדר קליטה באזורי "צבע אדום" כמו אופקים ונתיבות, באמצעות רחפנים. "האבדות הכבדות ביותר במצרים נגרמות מפעילות רחפנים של דעא"ש", הוסיף ילין. "בעזרתם מפילים פצצת מרגמה בצורה מדויקת ליד טנק, ועל מנת להילחם בתופעה המצרים חוסמים תדרים ופוגעים בקליטה. כאן נכנס לתמונה משרד התקשורת, שצריך להחליט אילו תדרים לשחרר.

לבסוף, קרא ילין להוסיף ולפתח את תעשיית הרחפנים הישראלית: "כפי שמגייסים האקרים ל 8200, כך צריך גם לפעול בתחום הרחפנים- "אנו חייבים להדק רגולציה מחד, ולתת יד חופשית לעסקים להתפתח. לתת למוח הישראלי לקחת את הרחפנים למקום יותר חכם- יש בתחום עתיד מזהיר, וכיום הוא נשלט ע"י השוק הסיני".

הכנס התקיים באולמי לאגו בהפקת "אנשים ומחשבים" בהנחיית רן קליינר מומחה לרחפנים ומנכ"ל חברת DroneMaster.

דילוג לתוכן