חברת המחקר STKI קובעת

 

המהפכה שצפויה לחולל טכנולוגיית הבלוקצ'יין
(Blockchain) דומה למהפכת האינטרנט של שנות ה-90

ארגונים שפעילותם מבוססת על חוזים ואין להם אסטרטגיית בלוקצ'יין – יישארו מאחור

המהפכה שצפויה לחולל טכנולוגיית הבלוקצ'יין (Blockchain) דומה למהפכת האינטרנט של שנות ה-90. ארגונים שפעילותם מבוססת על חוזים, ואין להם אסטרטגיית בלוקצ'יין – יישארו מאחור. ארגונים אלו חייבים לנסות כבר היום בניית אפליקציות בלוקצ'יין על מנת להבין כיצד ינוהלו בעתיד מסחר וכריתת חוזים. כך קובעת חברת המחקר STKI בדו"ח מיוחד שפרסמה בעקבות סיכום מפגש בנושא בלוקצ'יין שנערך ע"י החברה.

טכנולוגיית הבלוקצ'יין תאפשר לאנשים ועסקים ליצור סביבה עסקית שבה יוכלו החברים באותה סביבה להחליף פריטים בעלי ערך באמצעות ספר חשבונות (ledger) בעל תוכן זהה ומסונכרן בין כולם, אשר נמצא בבעלות של כל חבר. האנשים והעסקים הפועלים בסביבה המבוססת על Blockchain ירוויחו משיתוף הפעולה הרבה יותר מאשר במצב שבו היו פועלים לבדם ובנפרד.

"אחת הדוגמאות הבולטות לשימוש בטכנולוגיית בלוקצ'יין היא הטרנזקציות המבוצעות באמצעות המטבע הדיגיטלי ביטקוין, שלמעשה הינו מערכת מבוזרת של תשלומים מאדם לאדם ללא גורם מרכזי" אומרת האנליסטית גלית פיין מ-STKI."בהיבט של הביטקוין, בלוקצ'יין דומה מאוד לספר חשבונות, או לבסיס נתונים. מדובר בקובץ גדול מאד שבו רשומות כל הטרנזקציות של ביטקוין (בלוקים) שנעשו מאז ומעולם. אולם, ביטקוין הינו רק מקרה פרטי של בלוקצ'יין. באופן דומה ניתן לעשות בלוקצ'יין של ניירות ערך, סחורות או כל דבר בעל ערך אחר שניתן להציגו בצורה דיגיטלית".

"עסקים תלויים היום לחלוטין במערכת ריכוזית כלשהי כגון ממשלה, בנקים, חברות כרטיסי אשראי, עורכי דין וכדומה" אומרת פיין. "טכנולוגיית בלוקצ'יין, יחד עם טכנולוגיות של חוזים חכמים, פוטרות את הצדדים המעבירים ביניהם טרנזקציות מתלות במערכות ריכוזיות. חוזים חכמים מאוחסנים על הבלוקצ'יין עם עותקים זהים לכל המשתתפים. כך נוצר מודל המתנהג כמערכת מחשוב אחת גדולה, אבל ללא סיכונים, ובעיות אמינות של מערכת ריכוזית. בדרך זו גם אין צורך בגורמים מתווכים הנוטלים עמלות וכך ניתן להוריד עלויות של עסקאות".

"הבלוקצ'יין הביא לעולם את הקונצנזוס המבטיח כי ספר החשבונות הראשי (shared ledger) הוא אכן מקור אמיתי אחד, מדויק וזהה לכולם" מדגישה פיין. "הקונצנזוס מבטיח כי כל הטרנזקציות הנכנסות לספר החשבונות הראשי הן מוסכמות ע"י כולם, וזהות בהעתקים של כולם, ללא גורם מתווך מרכזי כלשהו. זוהי מהפכה אמיתית שתשנה ככל הנראה את הדרך שבה אנו מבצעים מסחר וכורתים חוזים".

"אין ספק כי מדובר בטכנולוגיה חדשה בעלת הבטחות עסקיות מעניינות" מעריכה פיין. "אולם, הבעיה עם הטכנולוגיה החדשה היא שכרגע לארגונים אין הבנה עמוקה מה עליהם לעשות בתחום זה והם אינם מעוניינים להשקיע סכומים נכבדים בשלב התנסותי, פרט לגופים בודדים, כגון הבנקים הגדולים בעולם אשר מבינים כי עתיד המערכת הפיננסית יהיה כנראה בבלוקצ'יין והם מנסים לקחת בזה חלק. יש לציין כי IBM ומיקרוסופט מציעות כבר היום פלטפורמת פיתוח, הפצה וניהול בענן כשירות. STKI ממליצה לחברות וארגונים להתנסות בבלוקצ'יין מאחר וכבר היום ניתן לשים טרנזקציות או חוזים על בלוקצ'יין של מיקרוסופט או IBM, או לפתח אפליקציות לבד, ולראות איזה יתרונות ניתן להשיג ע"י טכנולוגיה זו".

 

דילוג לתוכן