חברה ישראלית השלימה פיתוח תוכנה ללימוד עצמי מהיר של דיבור אנגלית בהשקעה של 3 מיליון דולר

תוכנת EZSpeak, המבוססת על הגישה הפונמית, מאפשרת למשתמש לדבר אל המחשב, שמנתח את איכות הדיבור שלו ויוצר עבור כל משתמש מערך שיעורים אישי המסייע למשתמש לשפר ביצועים חלשים כבר בתחילת התרגול ולהשיג תוצאות מיידיות.
בכוונת המיזם לגייס הון נוסף במטרה לתמוך במאמצי השיווק ובחדירה לשווקים העולמיים, ובראשם השוק הסיני.
חברת לינגוויסטק הישראלית השלימה פיתוח תוכנת תרגול עצמי ללימוד מהיר של דיבור אנגלית בהשקעה של 3 מיליון דולר. התוכנה, שנקראת EZSpeak, תשווק בעלות נמוכה פי כמה לעומת אמצעי לימוד אחרים. בכוונת החברה שממוקמת בראש העין ומעסיקה 9 עובדים, לגייס הון נוסף במטרה לתמוך במאמצי השיווק והמכירות לשוק ה-ESL (English as a Second Language) העולמי תוך התמקדות בשוק הסיני. החברה פועלת לאתר מפיצים לשוק הסיני, ולשוק דוברי הספרדית בארצות הברית ובאמריקה הלטינית.
תוכנת EZSpeak מאפשרת למשתמש לדבר אל המחשב, שמנתח את איכות הדיבור שלו ויוצר עבור כל משתמש מערך שיעורים אישי. מערך זה מאפשר ללומד לשפר ביצועים חלשים כבר בתחילת התרגול ולהשיג תוצאות מיידיות. תוכנית התרגול האישית, להקניית יכולות דיבור באנגלית, מסייעת ללומד לבטא טוב יותר את הצלילים שאותם הוא מתקשה לבטא. תוכנת EZSpeak עברה בהצלחה פרויקט פיילוט באוניברסיטה היוקרתית BLCU בבייג'ין. מניתוח תוצאות הפיילוט עולה שסטודנטים שהשתמשו בתוכנה שיפרו את יכולת ההגייה שלהם ב-80% בתוך שבועיים ושחל שיפור עצום בביטחון העצמי שלהם לדבר אנגלית.
היזם הסדרתי כפיר אדם, מנכ"ל חברת לינגוויסטק, שהוביל את פיתוח תוכנת EZSpeak, מסביר: "EZSpeak הוא הפתרון היחיד כיום ללימוד אנגלית כשפה זרה הכולל הוראה של החוקים הפונולוגיים למבטא נכון לצד אימון בדיבור. תוכנת EZSpeak ממוקדת במבטא אמריקני, שהוא הנפוץ והמבוקש ביותר בעולם, וכוללת קטעי וידיאו המסבירים ומדגימים כיצד לבטא את הצלילים השונים. זאת, לצד דיאלוגים אינטראקטיביים בהם הלומד משוחח עם התוכנה ומנווט את השיחה על פי בחירותו. התוכנה מבוססת על הגישה הפונמית ומשלבת אלמנטים ואלגוריתמים של זיהוי דיבור ועיבוד אותות, לצד ידע בבלשנות אנגלית. הפיתוח נמשך כשלוש שנים. העסקנו צוות המשלב מומחים ומדענים לזיהוי דיבור, הקניית שפה, תוכנה ובלשנות והשתמשנו בדוברים רבים ממגוון שפות".

השוק הגלובלי ללימוד אנגלית הוא אחד ממגזרי החינוך הגדולים ביותר ובעלי קצב הצמיחה הגבוה ביותר. שוק זה, שצומח בשנים האחרונות בקצב של 25% לשנה, צפוי להגיע להיקף של יותר מ-193 מיליארד דולר בשנת 2017. סין, המהווה את אחד משוקי היעד המרכזיים של EZSpeak, היא הקניינית הגדולה בעולם של פתרונות דיגיטליים ללימוד אנגלית, ומחזיקה יותר מ-20% מהשוק העולמי, על פי Ambient Insight. EZSpeak פונה למשפחות מהמעמד הבינוני-הגבוה בסין, עם הכנסה שנתית של עד ל-38,000 דולר. כמות משפחות זו מהווה 14% ממשקי הבית, מונה כיום כ-100 מיליון איש, וצפויה לגדול לכ-400 מיליון איש בשנת 2022.

כפיר אדם מוסיף כי "על פי מחקרים שנערכו לאחרונה בארה"ב, עובדים בוגרים השולטים באנגלית באופן שוטף מרוויחים 25%-40% יותר ביחס לעובדים בעלי שליטה מוגבלת באנגלית. בסין, הקריטיות של השליטה באנגלית גדולה עוד יותר. דובר אנגלית ירוויח בסין פי 2-3 מהקולגה שלו שאינו שולט בשפה. מכיוון שבסין אין למעשה פנסיות, הילד הסיני הוא המשענת הכלכלית היחידה של הוריו לימי זקנתם. לכן, ניתן לראות גידול עצום בהשקעה של המשפחות הסיניות בחינוך הפרטי של הילד היחיד שלהן ובמיוחד בלימודי האנגלית".

טכנולוגיית זיהוי הדיבור של EZSpeak מבוססת על זיהוי והערכה של הגיית פונמות, שהן יחידות הצליל הקטנות ביותר בשפה. הכלי עושה שימוש במנוע זיהוי דיבור קנייני המבוסס על אלגוריתמים המאפשר להבדיל בין הצלילים השונים ולהחזיר לדובר ציון נפרד עבור כל צליל וצליל. EZSpeak צובעת כל צליל שנאמר על ידי המשתמש בצבע בכדי ליצור סימון ברור ואינטואיטיבי. צבע ירוק מציין שיפור בביצוע, צבע כחול מסמן יציבות ברמת הביצוע ואילו סימון אדום מסמל ירידה ברמת המבטא. באופן זה מאפשרת התוכנה ללומד להתמקד בשליטה בכל צליל וצליל במקום לשנן ביטויים ולנסות לחקות מבטאים. השיעורים ב-EZSpeak בנויים באופן מדורג המוודא שכל מושג שנלמד מוטמע כראוי על ידי הלומד, לפני שהלימוד ממשיך למושג הבא. זאת, בכדי להגביר את ביטחונו העצמי של הלומד על בסיס הצלחה מתמשכת ויישום של שיטת הוראה יעילה.

דילוג לתוכן