ווטסון לומד יפנית: יבמ ו- SoftBank ישתפו פעולה בקידום המחשוב הקוגניטיבי ביפן

יבמ וחברת SoftBankהיפנית ישתפו פעולה בהצגת הטכנולוגיות והשירותים של ווטסון, מערכת המחשוב הקוגניטיבית של יבמ, אל השוק היפני. במסגרת שיתוף הפעולה, מכשירות שתי החברות את ווטסון להבין דיבור אנושי ביפנית ולתקשר עם משתמשים בשפה זו, בדומה לאופן שבו הוא מסוגל כיום לנהל שיחה באנגלית. הפרוייקט מהווה אבן דרך חשובה בתהליך אימוץ המחשוב הקוגניטיבי.

סופטבנק, באמצעות החברה הבת שלה, סופטבנק טלקום, יחד עם יבמ, מתכוונות להביא לשוק בדרום מזרח אסיה שורת אפליקציות ושירותים המבוססים על היכולות הייחודיות של ווטסון. המיזם המשותף יתמוך בפיתוח סביבת שותפים מקומיים, יזמים ומפתחי אפליקציות, הצפויים ליישם את היכולות של ווסטסון בכיוונים חדשים, ובדרכים חדשניות.

ווטסון מסוגל לנתח כמויות גדולות במיוחד של מידע בלתי מובנה, להבין תכנים, לזהות מבנים והקשרים חדשים, כמו גם לסכם ולתקצר את התכנים, לנהל דו-שיח, ולהציג טיעונים הנשענים על תכנים אלה. השפה היפנית מציבה בפני חוקרי יבמ שורת אתגרים ייחודיים, ובמרכזם – לימוד שפה שאינה נשענת על אלף-בית מערבי. ביבמ מצפים כי יישום המערכת ביפנית יעמיד לרשות המשתמשים שם כלי המשפר תהליכי קבלת החלטות, אותו ניתן ליישם בתחומי האקדמיה, השירות הממשלתי כמו גם בשורה ארוכה של מגזרי משק ותעשיה.

יבמ וסופטבנק מתכוונות להציע שורת שירותים חדשים המבוססים על מערכת ווטסון. בשלב הראשון, יתמקדו שתי השותפות בתחומי החינוך, הבנקאות, שירותי הבריאות והביטוח – שם מחפשים השחקנים השונים דרכים חדשות ליצירת ערך ללקוחותיהם.

ווטסון היא מערכת המחשוב הקוגניטיבי הראשונה הזמינה על בסיס מסחרי מלא. המערכת, המסופקת כשירות ענן, יודעת לנתח כמויות גדולות של נתונים, להבין שאלות מורכבות המוצגות בשפה אנושית רגילה, ולהציע תשובות מנומקות, המבוססות על עובדות. ווטסון מייצגת עידן חדש במחשוב, שבו ידעו מערכות להבין את העולם באופן דומה לדפוסי התפיסה האנושית: באמצעות חישה, למידה ומתוך התנסות וצבירת לקחי ניסיון.

יכולתו של ווטסון להבין יפנית, היא תוצאה ישירה של יותר מעשרים שנות מחקר במעבדות יבמ סביב העולם, בתחום עיבוד שפה טבעית, לרבות יפנית ושפות לא-אירופאיות אחרות. השפה היפנית כוללת אלפי סימנים, שרבים מהם עשויים להיות בעלי יותר ממשמעות אחת או אופן הגייה אחד – הכל על פי ההקשר בו ניצב הסימן הזה בטקסט, סוג הקשרים בין המשתתפים בשיחה, מינם ושיוכם המגדרי. כמו בשפות רבות אחרות, גם כאן יש שורת ביטויים ייחודיים, אותם יש להבין על מנת להשתמש בהם בשיחה עם בני אדם.

שיתוף הפעולה בין יבמ ובין סופטבנק יתמקד בהרחבת הידע של ווטסון, הן בכל הנוגע לשליטה בשפה היפנית והן בתחומי ידע ייעודיים הרלוונטיים למגזרי פעילות שונים. שתי החברות יפתחו ממשקי תכנות יישומים (API) המותאמים לשוק היפני, ויטפחו סביבת מפתחים, יצרני תוכנה ושותפים עסקיים שייפעלו בסביבת המחשוב הקוגניטיבי של יבמ.

דילוג לתוכן