ה-SPAM הגיע גם לאנדרואיד: דואר זבל שהגיע דרך שרתי יאהו הופעל על ידי מכשירים של גוגל

ה-SPAM "האנדרואידי " זוהה על ידי חוקרים של מיקרוסופט אולם חוקרי קספרסקי כלל אינם משוכנעים שאכן מדובר ב"טביעות אצבע" של מכשירי גוגל חוקרי אבטחת מידע של חברת מיקרוסופט וחברת האנטי-וירוס Sophos זיהו בפעם הראשונה דואר זבל שנשלח באופן מרוכז באמצעות מכשירים בעלי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד – סמרטפונים וטאבלטים.
החוקרים מצאו כי גל של דואר זבל שהכיל הצעות לתרופות זולות, מניות במחיר נמוך (penny stock) וכרטיסי ברכה אלקטרוניים – כולם נשלחו מ-bot (תוכנה השולחת בעצמה הוראות ממחשב/טלפון חכם, בלא ידיעת בעליו) במכשירי אנדרואיד. התוכנה התחברה לחשבונות הדואר של בעלי המכשירים בשרתים של יאהו! והפיצה באמצעותם את ה-SPAM (דואר זבל).

הערכות בדבר הגעתם של ספאמרים למכשירים בעלי מערכת הפעלה מסוג אנדרואיד כבר היו קיימות בחודשים האחרונים, אולם רק כעת זוהו כנראה באופן ודאי, אמר חוקר אבטחת המידע של מיקרוסופט, טרי זינק.

לחוקרים אין העתק של התוכנה המזיקה אבל הם מצאו כי הערך המופיע בשדה הזיהוי של הדואר מציין "androidMobile" וכי ההודעות עצמן מסתיימות בשורה "נשלח מדואר יאהו! באנדרואיד".
החוקרים זיהו עוד כי בהתבסס על כתובות ה-IP שנראו עד כה, המכשירים הנגועים בתוכנה המזיקה נמצאים בארצות כמו אוקראינה, רוסיה, צ'ילה, ארגנטינה, וונצואלה, תאילנד, אינדונזיה, הפיליפינים, לבנון וערב הסעודית. ההערכה היא שבעלי המכשירים האלה נדבקו בתוכנה המזיקה לאחר שהורידו העתקים פיראטיים של אפליקציות שהכילו את התוכנה המזיקה.

מעבר לעובדה הלא נעימה שהמכשיר שלהם מפיץ דואר זבל, הם עשויים לראות בקרוב חשבון סלולרי גבוה לאחר שהמכשיר שלהם שלח אלפי הודעות דואר וצרך דקות גלישה הנחשבות ליקרות במדינות אלו.
אפליקציות לאנדרואיד היו אחראיות בעבר לסוסים טרויאנים שהושתלו במכשירים ונעשה בהם שימוש לגניבת מידע, שליחת הודעות SMS או הצגת פרסומות לא רצויות, אולם עד כה לא זוהו משלוחי דואר זבל ממכשירים בעלי מערכת הפעלה זו.

המשמעות יכולה להיות כבדת משקל, כך לדברי החוקרים, מכיוון שברחבי העולם יש כיום למעלה ממיליארד סמרטפונים המחוברים כמעט בכל רגע נתון לאינטרנט ויכולים לשלוח SPAM 24/7.
אבל לא כולם משוכנעים שדואר הזבל אכן הגיע לאנדרואיד. חוקר אבטחת מידע בכיר של חברת קספרסקי (Kaspersky Lab) אמר שהוא לא יכול לאשר אבל גם לא להכחיש את העניין מכיוון שהקביעה מבוססת על מידע שאפשר בקלות לזייפו.

דילוג לתוכן