השבוע: יום עיון 'מידע ומערכות מידע בעתות מלחמה'

יום העיון נערך על ידי המכללה האקדמית תל-אביב יפו בשיתוף חברת Middleeasternet לחקר איומי הסייבר. בין הנושאים בכנס: מקומה של ההסברה בזמן מלחמה בעידן הרשתות חברתיות והאינטרנט; ההתקפות הקיברנטיות על ישראל במהלך צוק איתן ועודהתוכנית לניהול מערכות מידע, בבית הספר לניהול וכלכלה שבמכללה האקדמית תל-אביב יפו, בראשותה של ד"ר רותי גפני וחברת Middleeasernet לחקר איומי הסייבר בראשות ד"ר טל פבל, המשמש מרצה בתוכנית הלימודים, חברו יחדיו לקיום יום עיון בנושא 'מידע ומערכות מידע בעתות מלחמה' בו יבחנו אנשי מקצוע מתחומים מגוונים היבטים רחבים הקשורים במקומם של המידע ומערכות המידע בעתות מלחמה, לאור מבצע 'צוק איתן' וכלקחים ממנו.
יום העיון יתקיים ביום ג', 30 בספטמבר בין השעות 17:00-20:00 במכללה האקדמית תל-אביב יפו, בבניין בית הספר לניהול וכלכלה.
לאחר דברי ברכה קצרים של ד"ר רותי גפני, יפתח השגריר דני איילון, מייסד "האמת על ישראל", בהרצאה על מקומה של ההסברה בזמן מלחמה בעידן הרשתות חברתיות והאינטרנט. לאחריו גב' דינה באר, מנכ"לית משותפת באיגוד האינטרנט הישראלי, תבחן את ההתקפות הקיברנטיות על ישראל במהלך המבצע ואת ההתמודדות עימן. לבסוף, מר דורון יצחקי, מנהל התשתיות והשירות בשרותי בריאות כללית, ירצה על תפיסת אתר גיבוי אקטיבי ויתרונותיו בשעת חירום.
לאחר הפסקה קצרה יתכנס פאנל בנושא "האדם והמחשב בעתות מלחמה" אותו ינחה ד"ר טל פבל, ובו ייטלו חלק מר אופיר בן אבי, מנהל ממשל זמין במשרד האוצר; מר יורם מורד, מנהל מחלקת דיפלומטיה ציבורית במשרד החוץ; מר נועם פרוימוביץ', מנכ"ל קספרסקי ישראל; ומר רז חסון, עורך בדסק חדשות 2 אונליין. בפאנל זה הדוברים יציגו נקודות מבט שונות על שאלות זהות, וידונו על היבטים שונים של המידע, המרחב הקיברנטי והאדם המפעיל והצורך אותם, בתקופות משבר ומלחמה, בהן מרחב זה מאפשר תשתית לפגיעות וירטואלית שעלולה להתבטא, בסופו של דבר, בפגיעות פיזית והרסנית.

הכניסה חופשית אך יש צורך להירשם לאירוע באמצעות הקישור הבא – https://www.mta.ac.il/Events/Pages/30092014.aspx

"מבצע 'צוק איתן', אותו חווינו בקיץ האחרון, היווה עדות לפגיעותו של העורף האזרחי בזירה הפיזית והגופנית המוכרת בעקבות נפילת טילים ורקטות למיניהם, אולם שב והוכיח את היות עולם התקשוב והמרחב הקיברנטי זירה לפעילות נרחבת, התקפית והגנתית, אשר לה השפעה על כל מרקם החיים של חברה מודרנית", אמרה ד"ר רותי גפני, ראש התכנית לניהול מערכות מידע, בבית הספר לניהול וכלכלה שבמכללה האקדמית תל-אביב יפו

לדברי ד"ר טל פבל "הרשתות החברתיות למיניהן, כגון פייסבוק, טוויטר ורשתות חברתיות סלולאריות כגון וואטסאפ, וכן בלוגים שנכתבים ומופצים באינטרנט, התגלו כתשתית להעברת מידע בלתי מצונזר, מידע עוקף תקשורת מסורתית, העברת מידע כוזב או לא מדויק, ואף כבסיס ללוחמה פסיכולוגית. מאידך, אותן רשתות חברתיות, משמשות גם כתשתית חדשה לביצוע הסברה, לאו דווקא מגורם ממשלתי יחיד, אלא אפשרי לשימוש על ידי כל מי שמעוניין. בנוסף, כיום, במצב שכל החברות, הארגונים והתשתיות הלאומיות מתבססות על מערכות מידע לתפעול, לניהול ולשליטה ובקרה, פגיעה במערכות אלו יכולה לגרום לאסון, בסדר גודל רציני יותר מאשר פגיעת טיל".
 

דילוג לתוכן