הקלדתם "BFF" בפייסבוק כדי לוודא שחשבון הפייסבוק שלכם בטוח? נפלתם קורבן לפייק ניוז

בעקבות הדיווחים על פרשת דליפת המידע של פייסבוק וחברת קיימבריג' אנליטיקה, הרבה משתמשים מתעוררים עכשיו, ומתחילים להיות יותר מודעים לאיומי הפרטיות בשימוש ברשתות החברתיות, ולהיות קצת יותר זהירים מאשר בעבר.
בימים האחרונים צצו בפיד של פייסבוק הודעות המזהירות את המשתמשים כי ייתכן והחשבון שלהם אינו בטוח ועליהם לוודא את זה באמצעות תגובה פשוטה לאותו הפוסט. בצירוף תמונה של מארק צוקרברג מנכ"ל פייסבוק ותיוג שלו בפוסט ההנחיות נראו לגולשי פייסבוק די אמינות.
נוסח הפוסט שפורסם:
"מארק צוקרברג מייסד ומנכ"ל פייסבוק העולמית, המציא את המילה BFF כדי לוודא שהחשבון שלכם בפייסבוק בטוח. על מנת לבדוק את הפרופיל האישי שלכם הקלידו את המילה BFF בתגובות. אם המילה מופיעה בצבע ירוק החשבון שלכם מוגן. אם המילה לא מופיעה בצבע ירוק, יש סיכוי שהפרופיל פרוץ ועליכם מיד להחליף את הסיסמא שלכם כי החשבון שלכם ייפרץ."

1

היו מי שתרגמו את הפוסט, באופן לא כל כך מדויק, את ההודעה הזאת לעברית. דוגמא לכך היא פוסט שפורסם בקבוצת "בנות שאני מתחרט שפגשתי", הפוסט זכה ביומיים ל24 אלף תגובות, מעל 600 שיתופים ו1700 לייקים.

2

 

קודם כל, זה קצת חשוד שהמילה BFFמכל הקודים הסודיים בעולם, אתם באמת חושבים שמשהו נפוץ ובנאלי כמו "BFF" יהיה המפתח לצרות האבטחה שלכם? שנית, יש כמה מילים אחרות שמקבלות הנפשה כאשר מקלידים אותן. כמו שמקלידים "מזל טוב", צבע הטקסט משתנה לכתום ומופיעים בלונים וקונפטי על המסך.
כמובן שכיתוב המילה BFF ושינוי הצבע שלה לא מעיד דבר על אבטחת חשבון הפייסבוק שלכם. זה בדיוק כמו הודעות הוואטסאפ שמבקשים מכם להעביר ל10 חברים ואם לא יקרה משהו נורא. בקיצור הכי פייק ניוז.
הסיבה האמתית שהמילה "BFF" הופכת ירוק זה פיצ'ר בפייסבוק שצובע את הפונט של מילים מסוימות כמו "מזל טוב" , "BFF", "XoXo" וכו'. ואם אתם תוהים מדוע BFF שאתם הגבתם לא הפך לירוק, אז אתם פשוט צריכים לעדכן את אפליקציית הפייסבוק שלכם… זה כל הסיפור.
אם דליפת הנתונים לימדה אותנו משהו, זה שאנחנו צריכים להפסיק עם העיוורון הדיגיטלי שלנו ולשאול את עצמנו מה אנחנו קוראים, מי המקור ומה האינטרס שלו וכך לפתח ביקורת שלא תאפשר לנו ליפול לדברים האלו.
"כמובן שאין קשר בין הקלדת המילה 'BFF' לבדיקת אבטחת חשבון הפייסבוק ומי שפרסם את הפוסטים הללו מן הסתם רצה לייצר טראפיק ומעורבות בעמוד שלו" מסביר גיל נוילנדר, מנכ"ל חברת האבטחה ESET בישראל. "אם משתמשי פייסבוק רוצים לוודא שהחשבון שלהם בטוח ולשמור על המידע שלהם, יש לוודא זאת בהגדרות הפרטיות בחשבון וכך להחליט איזה מידע אנחנו מוכנים לחלוק ואיזה מידע אנחנו מעדיפים לשמור אצלנו. על מנת להבטיח שחשבון הפייסבוק לא ייפרץ אנחנו ממליצים ליישם אימות דו-שלבי בחשבון הפייסבוק".

 

 

דילוג לתוכן